Strona główna Wydarzenia Świdnica Bezpłatne testy pomogą wykryć nowotwory jelita grubego. Wkrótce także w Świdnicy

Bezpłatne testy pomogą wykryć nowotwory jelita grubego. Wkrótce także w Świdnicy

0

Biorąc pod uwagę dane, które napływają z dolnośląskich szpitali, mamy zbyt dużo pacjentów, którzy trafiają w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Świdnica będzie kolejnym miejscem, w którym będziemy realizować program profilaktyki jelita grubego – poinformowali podczas konferencji w Świdnicy wicemarszałkowie Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko. Program ma ruszyć wkrótce po świętach wielkanocnych i będzie realizowany we współpracy z lokalnym samorządem. Przedstawicieli miasta na konferencji nie było.

Świdniczanie będą mogli za darmo pobrać test, który pozwoli wykazać obecność krwi utajonej w kale. – To jest taki pierwszy sygnał, że coś złego może się dziać i wymaga to dalszej, pogłębionej diagnostyki w formie kolonoskopii, która również bezpłatnie jest dostępna w różnych miejscach na Dolnym Śląsku – mówi Marcin Krzyżanowski. – To, co proponujemy mieszkańcom Świdnicy jest uzupełnieniem narodowego programu profilaktyki jelita grubego. Mamy pandemię koronawirusa, ale inne choroby nie czekają, stąd konieczne jest zajecie się także tym problemem.

W tej chwili do programu włączyło się trzydzieści samorządów, które rozdają bezpłatne testy. – Ale to nie tylko testy, ale pełny produkt opieki skoordynowanej – podkreśla wicemarszałek. – Testy wysyłane są do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie są poddawane badaniom i jeśli pojawią się niepokojące wskaźniki, pacjent otrzymuje informację o kolonoskopii i dalszym leczeniu. Są już pierwsze efekty tego programu. Rozdaliśmy około 3 tysięcy testów, zrobionych zostało ponad 2,5 tysiąca badań i już u niemal 300 osób została wykryta krew utajona w kale. Są pierwsze przypadki diagnozowanych chorób nowotworowych, ale co ważne – wiele z nich jest we wczesnych fazach.

Jak podkreśla wicemarszałek Macko, program jest dodatkowym rozwiązaniem w czasie, gdy z powodu Covid-19 wielu pacjentów boi się iść na badania. Na realizację profilaktyki zarząd województwa przeznaczył 300 tysięcy złotych. Dokładny termin, w którym testy będzie można pobrać z Urzędu Miejskiego, zostanie wkrótce podany.

/asz/