Strona główna 0_Slider COVID-19 mu niestraszny. Innowacyjny robot do dezynfekcji trafi do świdnickiego szpitala

COVID-19 mu niestraszny. Innowacyjny robot do dezynfekcji trafi do świdnickiego szpitala

0

W ramach działań na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 Komisja Europejska zakupiła 200 robotów dezynfekujących, które zostaną przekazane do szpitali w całej Europie. Jeden z nich trafi do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec”. – Zyskamy możliwość skorzystania z nowoczesnej technologii opartej na dezynfekcji UV – wskazują przedstawiciele placówki.

fot. Komisja Europejska

Innowacyjne urządzenie już w 15 minut może dezynfekować standardowe sale pacjentów za pomocą światła ultrafioletowego, co pozwala na zapewnienie sterylnego środowiska w szpitalach i ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Dzięki wykorzystaniu światła ultrafioletowego zamiast chemikaliów, personel nie musi obsługiwać, transportować ani przechowywać toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów. Robot jest sterowany zdalnie przez aplikację mobilną z innego pomieszczenia niż dezynfekowane – wyjaśnia Łukasz Czajkowski ze świdnickiego „Latawca”.

Wartość pojedynczego urządzenia to około 370 tys. złotych. Dostawa dezynfekującego robota do świdnickiego szpitala powinna nastąpić do 60 dni od chwili zawarcia stosownej umowy przez placówkę. Na zakup robotów do dezynfekcji Komisja Europejska zadeklarowała przeznaczenie 12 mln euro z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. – W kontekście otrzymanej darowizny warto podkreślić znaczenie przynależności SPZOZ w Świdnicy do Polskiej Federacji Szpitali (PFSz), będącej członkiem Europejskiej Federacji Szpitali HOPE – zwraca uwagę Czajkowski.

/SPZOZ Świdnica, opr. mn/