Wraz z rozpoczęciem wakacji na stronie Komendy Głównej Policji została uruchomiona mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci mieli nadzieję, że podziała na wyobraźnię kierowców i tym samym uda się ocalić wiele osób. Bilans pierwszego tygodnia jest tragiczny.
Po lewej mapa z 28 czerwca, z prawej z 7 lipca.
Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – tłumaczył 28 czerwca Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Mapa po raz pierwszy była publikowana w wakacje 2019 roku. Druga edycja została uzupełniona o krótkie opisy wypadków, w których zginęli ludzie.
Mapa jest aktualizowana codziennie i zapełnia się błyskawicznie. W pierwszym dniu jej publikacji zaznaczone były 4 miejsca, w których doszło do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Dzisiaj tych miejsc jest już 75. Sześć czarnych punktów znajduje się na Dolnym Śląsku. Śmierć poniosło troje pieszych, dwie osoby zginęły po uderzeniu samochodów w drzewo, kolejna w zderzeniu dwóch pojazdów.
Z aktualną mapą wypadków można się zapoznać na stronie Komendy Głównej Policji oraz w dedykowanym serwisie.
Policjanci przypominają o ważnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym:
- sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych,
- respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach,
- dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności,
- zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami,
- nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach,
- sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu,
- ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego,
- rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem,
- obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
/KGP, opr. red./
![Świdnicki Cech Rzemiosł Różnych działa już od 80 lat [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/80-lecie-Cechu-Rzemiosl-Roznych-w-Swidnicy-2025.12.05-27-238x178.jpg)
![Świdniczanka w głównej roli „Dziadka do orzechów. Opowieści wigilijnej” Teatru Wielkiego w Łodzi. Będzie też transmisja na żywo [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Kadr-1-Alicja-Bajorek-fot.-Piotr-Walendziak-walendiphoto-238x178.jpg)
![Bożonarodzeniowy jarmark, wspólne kolędowanie, warsztaty. Zbliża się Świdnicka Kolęda [PROGRAM]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2022/12/jarmark-bozonarodzeniowy-2022.12.16-4-238x178.jpg)
![Pożar w zakładzie lakierniczym w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-lakiernia-100x75.jpg)


![Dwóch nowych policjantów złożyło ślubowanie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/nowi-policjanci-KPP-Swidnica-2025.12.02-4-100x75.jpg)


![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)