Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegomianie tłumnie żegnali zmarłego proboszcza

Strzegomianie tłumnie żegnali zmarłego proboszcza

0

Dwa dni trwały uroczystości pogrzebowe po śmierci wieloletniego proboszcza ks. Marka Żmudy i Honorowego Obywatela Strzegomia. Tłumy mieszkańców przeszło przez miasto w kondukcie żałobnym.

Ks. Marek Żmuda zmarł po chorobie 30 czerwca br. w wieku 60 lat. Od 1997 r. był pierwszym i jedynym do tej pory proboszczem Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu. W uznaniu zasług Rada Miejska w Strzegomiu w lipcu 2017 r. – na 20-lecie parafii, którą kierował – nadała duchownemu tytuł „Honorowego Obywatela Strzegomia”.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 5-6 lipca br. Wśród uczestników pogrzebu byli m. in. bp Ignacy Dec, bp pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, ministrowie: Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska, senator RP – Agnieszka Kołacz–Leszczyńska, władze samorządowe Strzegomia, kilkudziesięciu kapłanów, w tym koledzy z tego samego rocznika święceń, oraz najbliższa rodzina na czele z mamą kapłana i jego bratankiem.

W niedzielny wieczór (05.07) bp Adam Bałabuch odprawił mszę św. z tzw. eksportą w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Następnie spod bazyliki wyruszyła procesja żałobna do kościoła Zbawiciela Świata. W poniedziałek (06.07) odbyły się główne uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Ignacy Dec. Przed rozpoczęciem Eucharystii i na jej zakończenie miały miejsce okolicznościowe przemówienia przedstawicieli grup kościelnych, współpracowników, władz miasta i rodziny. Po zakończeniu nabożeństwa uformował się kondukt żałobny, który odprowadził ks. Marka – ulicami Strzegomia – na miejsce pochówku, czyli na cmentarz przy ul. Olszowej. Ciało kapłana spoczęło w pobliżu cmentarnej kaplicy.

/UM Strzegom, opr. red./
Zdjęcia UM Strzegom

Poprzedni artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Kolejna osoba wyzdrowiała
Następny artykułTydzień wakacji, 75 śmiertelnych wypadków na drogach [MAPA]