Strona główna 0_Slider Po każdym deszczu na Osiedlu Młodych powódź w piwnicach. Winna budowa marketu?...

Po każdym deszczu na Osiedlu Młodych powódź w piwnicach. Winna budowa marketu? [FOTO/VIDEO]

10

Nie ma mowy, by w piwnicy mogli przechowywać rowery, przetwory czy ziemniaki, ale nie to ich martwi najbardziej. Woda po każdej ulewie zalewa piwnice i niebezpiecznie zbliża się do rozdzielni elektrycznej. Mieszkańcy ul. Wróblewskiego 29 w Świdnicy od lat skarżą się na niedrożny system. Spółdzielnia Mieszkaniowa podaje, że problem jest znacznie większy.

Podczas czerwcowych ulew mieszkańcy budynku przy ul. Wróblewskiego przeżywali horror. Nie dość, że potoki płynęły ulicą, to na dodatek woda wdzierała się do piwnic przez studzienkę kanalizacyjną. Jak się okazuje, taka sytuacja nie przytrafiła się po raz pierwszy.

„Sytuacja powtarza się nagminnie od wielu lat. Na skutek większych opadów deszczu w piwnicy zbiera się woda, która wybija z żeliwnego włazu w podłodze w piwnicy. Tak długi proces ciągłego jej zalewania powoduje, że fundamenty i ściany ulegają systematycznemu niszczeniu, co w konsekwencji może doprowadzić do osunięcia się budynku i pękania ścian. Podejrzewamy też, iż nastąpiło już zagrzybienie ścian i podłóg piwnicy, o czym świadczy wydostający się stamtąd smród. Korzystanie z boksów w piwnicy w takim wypadku również nie jest możliwe, ponieważ woda sięga do kostek, a przedmioty znajdujące się wewnątrz zostają zalewane. Kolejną kwestią jest rozdzielnia elektryczna, która znajduje się w piwnicy. Podnosząca się woda lada moment może doprowadzić do jej zalania, co bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu wszystkich lokatorów. Wydaje się oczywiste, że instalacja, do której prowadzi właz wprowadza do budynku w sposób niekontrolowany wodę z zewnątrz po każdych większych opadach. Prosimy o podjęcie wszystkich niezbędnych kroków w celu zidentyfikowania przyczyny w/w sytuacji oraz pilnego podjęcia działań naprawczych. Przez wiele lat bezskutecznie zgłaszaliśmy ten problem – niestety, powierzchownie zwalczano jedynie skutek, a nie przyczynę.” – napisali mieszkańcy w skardze do Spółdzielni Mieszkaniowej.

O podejmowane dotychczas działania i pomysł na rozwiązanie problemu zapytaliśmy prezesa spółdzielni, Andrzeja Brzozowskiego.

„W odpowiedzi na e-maila odnośnie zalewania piwnic budynku ul. Wróblewskiego 29 w Świdnicy, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy ul. M. Skłodowskiej Curie 8, informuje, że przyczyną zalewania piwnic budynku, podczas intensywnych opadów deszczu, jest brak odbioru nadmiaru wody przez sieć kanalizacji deszczowej oraz sieć kanalizacji sanitarnej i wodnej. Problem szczególnie nasilił się, po podłączeniu odprowadzenia deszczówki, odprowadzającej wody opadowe z parkingu i połaci dachu obiektu handlowego Kaufland wybudowanego przy ul. Zamenhofa w Świdnicy, co przyczyniło się do zalewania piwnic budynku przy ul. Wróblewskiego, a także zalewania piwnic budynków przy ul. E.Plater i przy Placu Piłsudskiego.

Za stan techniczny sieci kanalizacji deszczowej i prawidłowe jej funkcjonowanie odpowiada Gmina Miasto Świdnica, natomiast za stan techniczny sieci kanalizacji sanitarnej i wodnej odpowiada Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

W związku z powyższym, Spółdzielnia Mieszkaniowa W Świdnicy, kilkakrotnie zwróciła się pisemnie do Urzędu Miasta w Świdnicy oraz do ŚPWiK Sp. z o.o. z prośbą o podjęcie działań w sprawie udrożnienia kolektora głównego kanalizacji deszczowej oraz kanalizacji sanitarnej.” – odpowiedział prezes, ale nie dodał, czy otrzymał odpowiedź z Urzędu Miejskiego i Świdnickiego Przedsiębiorstwa wodociągów i Kanalizacji.

6 lipca pytania wystosowaliśmy zarówno do magistratu, jak i do ŚPWiK. Spółka odpowiedziała dzisiaj. – Właśnie prowadzone są prace inspekcyjne w tym rejonie celem poznania przyczyny przedostawania się wody opadowej do kanalizacji sanitarnej. Stosowane jest zadymianie oraz inspekcja wideo, prawdopodobnie jutro będzie komunikat w tej sprawie – poinformował Witold Tomkiewicz, rzecznik prasowy miejskich spółek.

Liczymy na to, ze problem zostanie szybko i skutecznie rozwiązany. To jest kwestia naszego bezpieczeństwa – podkreślają lokatorzy z ul. Wróblewskiego na Osiedlu Młodych w Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia przekazane przez lokatorów

Poprzedni artykułTydzień wakacji, 75 śmiertelnych wypadków na drogach [MAPA]
Następny artykułMarcinowice na pomoc Justynie. Festyn charytatywny w sobotę!