Blisko 200 artystów z Indii, Hiszpanii, Serbii, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Polski zaprezentuje się podczas XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Ten wyjątkowy festiwal to feeria barw, muzyka, taniec, radość, które zapewniają występy zespołów folklorystycznych z najdalszych zakątków świata!
„Świat pod Kyczerą” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych realizowanych w Zagłębiu Miedziowym i na Dolnym Śląsku. Impreza posiada już ponad dwudziestoletnią historię. W tym roku odbędzie się już jej 22. edycja. Na zaproszenie organizatorów z Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” przyjedzie blisko 200 artystów z Indii, Hiszpanii, Serbii, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Polski.
W ciągu jedenastu festiwalowych dni na Dolnym Śląsku zaprezentują się oni podczas korowodów ulicznych i dużych koncertów galowych mieszkańcom Legnicy, Polkowic, Rudnej, Wołowa, Świdnicy, Oleśnicy i Namysłowa oraz gmin: Lubin, Chojnów i Jerzmanowa. Wystąpią także na zamkniętych pokazach dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych placówek społeczno-opiekuńczych w Legnicy, Mierczycach i Gromadce.
Festiwal od lat gromadzi tłumy publiczności, zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Jako jeden z nielicznych dociera nie tylko do mieszkańców dużych miasta, ale także małych miejscowości w naszym regionie. Pozwala atrakcyjnie spędzić czas ludziom, którzy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje, zwłaszcza dzieciom wiejskim. Obok prezentacji scenicznych, jego program wypełniają warsztaty artystyczne, pokazy rzemiosła, kulinariów. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który niedawno został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga”. Przy organizacji Festiwalu Zespół współpracuje z miejscowymi samorządami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.
Festiwal w Świdnicy (28 czerwca) rozpoczyna się o godzinie 16.30 animacjami ulicznymi i korowodem z ulicy Kotlarskiej do Rynku. O godzinie 17.00 na koncercie galowym zaprezentują się zespoły:
- Folklori Nder Breza – Albania,
- Folk Ensemble „Abrasevic” – Serbia,
- Punjab Cultural Group – Indie,
- Dance Group Oinargi – Hiszpania (Krajów Basków),
- Folk Dance Group „Tysmieniczanka” – Ukraina,
- The Folk Dance Group „Labdarózsa” – Rumunia,
- Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” – Polska,
- Zespół Regionalny „Koniaków” – Polska,
- Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Polska,
- Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Polska.
/ŚOK, opr. mn/