Strona główna Sport Jeździectwo Jeździecki triatlon w Morawie startuje już niebawem

Jeździecki triatlon w Morawie startuje już niebawem

0

Ponad 400 koni na starcie, 10 tras crossu, wybitni jeźdźcy z czołówki rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz emocjonująca walka o Puchar Narodów – zawody LOTTO Strzegom Horse Trials już od czwartku na hipodromie w Morawie.

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego nazwany jest także jeździeckim triatlonem. To jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych, podczas której para koń-jeździec musi zaliczyć trzy próby: ujeżdżenie, cross i skoki przez przeszkody. Przez cztery dni jeździeckie pary z 22 krajów zmierzą się w 12 konkursach różnym stopniu trudności – w tym w konkursie Pucharu Narodów, najwyższej rangą rywalizacji w WKKW w Polsce. Cykl pucharowy ruszył w maju w Wielkiej Brytanii, w Strzegomiu rozstrzygnie się trzecia runda z serii. W klasyfikacji generalnej prowadzą Szwedzi.

Do udziału w zawodach zgłoszono rekordową liczbę ponad 400 koni. – Rekordowo zapowiada się także rywalizacja na crossie – mówi Marcin Konarski, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Próba terenowa będzie rozgrywania podczas trzech dni. Po raz pierwszy jeźdźcy będą rywalizowali aż na10 trasach o łącznej długości ponad 37 kilometrów, a najdłuższa z nich mierzy 5700 metrów. Stanie na nich ponad 200 przeszkód o maksymalnej wysokości 120 cm.

W strzegomskim turnieju weźmie udział wielu wybitnych sportowców, w tym siedmiu zawodników z pierwszej 50-tki aktualnego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, m.in. multimedalista Michael Jung z Niemiec, aktualny i dwukrotny mistrz olimpijski, czy Australijczyk Andrew Hoy – srebrny medalista olimpijski i trzykrotny mistrz olimpijski w klasyfikacji drużynowej. Na starcie nie zabraknie najlepszych polskich WKKW-istów, m.in. aktualnego mistrza Polski Pawła Spisaka oraz niedawnych zdobywców kwalifikacji olimpijskich i członków kadry.

W czwartek i piątek zawodnicy rozpoczną rywalizację w ujeżdżeniu. Cross, czyli bieg z przeszkodami w pełnym galopie, najbardziej spektakularna próba zostanie rozegrany w piątek, sobotę i w niedzielę. Ostateczna rozgrywka i wyłonienie zwycięzców nastąpią w niedzielę podczas konkursów skoków przez przeszkody i crossu.

Poza programem sportowym na widzów czekają efektowne pokazy jeździeckie: występy akrobatyczne grupy Andrzeja Woźniaka, pokazy podkuwaczy koni w wykonaniu grupy „Farriers of Małopolska”, a także strefa wystawców „Polska smakuje” oraz LGD „Szlakiem granitu”, gdzie będzie można degustować i zakupić najwyższej jakości produkty polskich producentów.

W czwartek wstęp na zawody jest bezpłatny, w piątek kosztuje 10 zł, w sobotę i niedzielę -15 zł, karnet na wszystkie dni zawodów – 30 zł. Dzieci do lat 10 oraz mieszkańcy gminy Strzegom mają bezpłatny wstęp na imprezę, wystarczy okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną.

Program:

Czwartek, 27.06.2019
8.00-18.00 – Ujeżdżenie – konkursy międzynarodowe, w tym konkurs Pucharu Narodów

Piątek, 28.06 2019
8.00-18.00 – Ujeżdżenie – konkursy międzynarodowe i krajowe, w tym konkurs Pucharu Narodów
17.00 – Cross – konkurs kuców

Sobota, 29.06.2019
8.00-18.00 – Skoki – konkursy międzynarodowe i krajowe
10.00-17.30 – Cross – konkursy międzynarodowe, w tym konkurs Pucharu Narodów

Niedziela, 30.06.2019
8.00-18.00 – Skoki – konkursy międzynarodowe i krajowe, w tym konkurs Pucharu Narodów
10.00-15.00 – Cross – konkursy międzynarodowe i krajowe

Pokazy jeździeckie grupy akrobatycznej Andrzeja Woźniaka
Pokaz potęgi skoku pieszo w wykonaniu jeźdźców z Ośrodka Jeździeckiego Stragona
Pokaz podkuwaczy koni w wykonaniu grupy „Farriers of Małopolska”
Bezpłatne przejażdżki na kucykach

/SHT, FOTO: Leszek Wójcik/

Poprzedni artykułFontanny dobrym pomysłem na ochłodę? Sanepid odradza, regulamin zabrania
Następny artykułFolklor z różnych zakątków świata zawita do Świdnicy!