Strona główna 0_Slider Folklor z różnych zakątków świata zawita do Świdnicy!

Folklor z różnych zakątków świata zawita do Świdnicy!

0

Blisko 200 artystów z Indii, Hiszpanii, Serbii, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Polski zaprezentuje się podczas XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Ten wyjątkowy festiwal to feeria barw, muzyka, taniec, radość, które zapewniają występy zespołów folklorystycznych z najdalszych zakątków świata!

„Świat pod Kyczerą” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych realizowanych w Zagłębiu Miedziowym i na Dolnym Śląsku. Impreza posiada już ponad dwudziestoletnią historię. W tym roku odbędzie się już jej 22. edycja. Na zaproszenie organizatorów z Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” przyjedzie blisko 200 artystów z Indii, Hiszpanii, Serbii, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Polski.

W ciągu jedenastu festiwalowych dni na Dolnym Śląsku zaprezentują się oni podczas korowodów ulicznych i dużych koncertów galowych mieszkańcom Legnicy, Polkowic, Rudnej, Wołowa, Świdnicy, Oleśnicy i Namysłowa oraz gmin: Lubin, Chojnów i Jerzmanowa. Wystąpią także na zamkniętych pokazach dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych placówek społeczno-opiekuńczych w Legnicy, Mierczycach i Gromadce.

Festiwal od lat gromadzi tłumy publiczności, zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Jako jeden z nielicznych dociera nie tylko do mieszkańców dużych miasta, ale także małych miejscowości w naszym regionie. Pozwala atrakcyjnie spędzić czas ludziom, którzy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje, zwłaszcza dzieciom wiejskim. Obok prezentacji scenicznych, jego program wypełniają warsztaty artystyczne, pokazy rzemiosła, kulinariów. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który niedawno został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga”. Przy organizacji Festiwalu Zespół współpracuje z miejscowymi samorządami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

Festiwal w Świdnicy (28 czerwca) rozpoczyna się o godzinie 16.30 animacjami ulicznymi i korowodem z ulicy Kotlarskiej do Rynku. O godzinie 17.00 na koncercie galowym zaprezentują się zespoły:

  • Folklori Nder Breza – Albania,
  • Folk Ensemble „Abrasevic” – Serbia,
  • Punjab Cultural Group – Indie,
  • Dance Group Oinargi – Hiszpania (Krajów Basków),
  • Folk Dance Group „Tysmieniczanka” – Ukraina,
  • The Folk Dance Group „Labdarózsa” – Rumunia,
  • Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” – Polska,
  • Zespół Regionalny „Koniaków” – Polska,
  • Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Polska,
  • Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Polska.

/ŚOK, opr. mn/

Poprzedni artykułJeździecki triatlon w Morawie startuje już niebawem
Następny artykułW sobotę startuje eko-targowisko w Pszennie