O 470 uczniów mniej niż jeszcze dwa lata temu rozpoczyna dzisiaj po wakacyjnej przerwie naukę w świdnickich szkołach podstawowych. To wynik niżu demograficznego i zmian w oświacie wprowadzonych przez rząd PiS. W tym roku naukę zakończą ostatni gimnazjaliści, a na przyszłość świdnickich szkół wpływ będą miały decyzje obywateli Ukrainy.
Na uroczystych apelach rok szkolny 2018/19 powitało dzisiaj 3 680 uczniów świdnickich publicznych szkół podstawowych i 528 placówek niepublicznych. Gospodarzem uroczystości miejskich była SP nr 315, najmniejsza szkoła, w której udało się otworzyć tylko jedną klasę pierwszą. Placówka wbrew zamiarom obecnej prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej, nie została zlikwidowana. Planom zamknięcia sprzeciwił się po naciskach lokalnej społeczności dolnośląski kurator oświaty. Po likwidacji gimnazjów w Świdnicy pozostały podstawowe szkoły publiczne: nr 1, nr 2, nr 4 (w dwóch budynkach), nr 6 (w dwóch budynkach), nr 8, nr 105 (w dwóch budynkach) i nr 315. Szkoła podstawowa nr 105 jeszcze tylko w w tym roku szkolnym będzie miała dwie siedziby, od 2019/20 uczniowie będą uczęszczać jedynie do budynku przy ul. Saperów. W pozostałych szkołach zmian raczej nie powinno być. Sytuacja w znacznej mierze zależy od obywateli Ukrainy, którzy w coraz większej liczbie osiedlają się w Świdnicy i posyłają swoje dzieci do polskich szkół.
Dzisiaj pierwszy dzwonek zabrzmiał także w 13 szkołach ponadpodstawowych powiatu świdnickiego. Naukę w liceach, technikach i szkołach zawodowych rozpoczyna około 4 tysiące uczniów.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński


![Średniowieczny stempel menniczy trafił do Muzeum Dawnego Kupiectwa. „Niezwykle cenny eksponat” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/stempel-menniczy-dla-Muzeum-Dawnego-Kupiectwa-2025.11.24-mix-238x178.jpg)
![Jazdę zakończył w rowie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Miedzyrzecze-auto-w-rowie-2025.11.25-2-100x75.jpg)



![Zimowa aura dała się we znaki. Policjanci apelują o ostrożność na drogach [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/DK35-zimowe-warunki-2025.11.24-mix-100x75.jpg)

![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)
![Koncert Wiedeński 2 Orkiestry Księżniczek w Szczawnie-Zdroju [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/001-100x75.jpg)