Strona główna Wydarzenia Świdnica Trzecia edycja „Lata na podwórku” zakończona

Trzecia edycja „Lata na podwórku” zakończona

0

Odkurzyli dawne zabawy w klasy i billę, budowali namioty, skakali na skakankach – jednym słowem bawili się tak, jak kiedyś ich dziadkowie, tyle, że pod okiem animatorów kultury. Fundacja Ładne Historie już po raz trzeci zaprosiła świdnickie dzieci do udziału w akcji „Lato na podwórku”.

W ramach projektu, na wybranych podwórkach w Świdnicy przez całe wakacje odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne, prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Tegoroczna edycja była organizowana przy współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Polityki Socjalnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W programie podwórkowych spotkań znalazły się zajęcia profilaktyczne, animacyjne, plastyczne, artystyczne, sensoryczne, sportowe. Dzieci uczyły się tańca oraz języka angielskiego. Ale przede wszystkim jest to projekt, w którym świdniczanie razem robią coś dobrego dla dzieci w swoim najbliższym otoczeniu.

W tym roku animatorzy i wolontariusze odwiedzili podwórka 24 razy. Z przygotowanych zajęć skorzystało ponad 200 dzieci, w wieku od 2 do kilkunastu lat. Jak zwykle animatorom nie zabrakło kreatywnych pomysłów. Powstawała indiańska wioska, wulkan, który naprawdę wybuchał, były wyścigi w workach, budowanie z kartonów i tradycyjne podwórkowe gry. W tym roku specjalna oferta szkoleń czekała również na animatorów i wolontariuszy.

– Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami spędzili lato na podwórku – mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom, wolontariuszom i partnerom, to dzięki wam kultura zagościła w przestrzeni miejskiej – przestrzeni najbliższej, codziennej, podwórkowej. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy samych pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą i sztuką, a pozytywny feedback jaki otrzymaliśmy z wielu stron, motywuje nas do dalszej pracy. Warunkiem, który zadecyduje o skuteczności podjętych działań i zagwarantuje trwałe efekty, jest zapewnienie ciągłości projektu. Należy zadbać o budowanie silnego zaplecza społecznego na możliwie wielu szczeblach. Wierzymy głęboko, że tylko poprzez wspólne działanie i otwieranie się na siebie nawzajem, jest możliwe budowanie społeczności opartej na empatii i więziach międzyludzkich i już teraz zapraszamy do współpracy przy kolejnej, przyszłorocznej edycji – podsumowują organizatorzy.

/opr. red./
Zdjęcia Fundacja Ładne Historie