Strona główna 0_Slider Coraz mniej dzieci w świdnickich szkołach

Coraz mniej dzieci w świdnickich szkołach

3

O 470 uczniów mniej niż jeszcze dwa lata temu rozpoczyna dzisiaj po wakacyjnej przerwie naukę w świdnickich szkołach podstawowych. To wynik niżu demograficznego i zmian w oświacie wprowadzonych przez rząd PiS. W tym roku naukę zakończą ostatni gimnazjaliści, a na przyszłość świdnickich szkół wpływ będą miały decyzje obywateli Ukrainy.

Na uroczystych apelach rok szkolny 2018/19 powitało dzisiaj 3 680 uczniów świdnickich publicznych szkół podstawowych i 528 placówek niepublicznych. Gospodarzem uroczystości miejskich była SP nr 315, najmniejsza szkoła, w której udało się otworzyć tylko jedną klasę pierwszą. Placówka wbrew zamiarom obecnej prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej, nie została zlikwidowana. Planom zamknięcia sprzeciwił się po naciskach lokalnej społeczności dolnośląski kurator oświaty. Po likwidacji gimnazjów w Świdnicy pozostały podstawowe szkoły publiczne: nr 1, nr 2, nr 4 (w dwóch budynkach), nr 6 (w dwóch budynkach), nr 8, nr 105 (w dwóch budynkach) i nr 315. Szkoła podstawowa nr 105 jeszcze tylko w w tym roku szkolnym będzie miała dwie siedziby, od 2019/20 uczniowie będą uczęszczać jedynie do budynku przy ul. Saperów. W pozostałych szkołach zmian raczej nie powinno być. Sytuacja w znacznej mierze zależy od obywateli Ukrainy, którzy w coraz większej liczbie osiedlają się w Świdnicy i posyłają swoje dzieci do polskich szkół.

Dzisiaj pierwszy dzwonek zabrzmiał także w 13 szkołach ponadpodstawowych powiatu świdnickiego. Naukę w liceach, technikach i szkołach zawodowych rozpoczyna około 4 tysiące uczniów.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułTrzecia edycja „Lata na podwórku” zakończona