Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Koncertowe, sportowe i artystyczne Święto Granitu Strzegomskiego, seanse filmowe na leżakach i spotkania sympatyków kina na Żarowskim Festiwalu Filmowym, atrakcje dla najmłodszych podczas licznych pikników oraz festynów, biegowe promowanie idei pieczy zastępczej, a może wspólne kibicowanie w żarowskiej strefie Euro 2024? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Święto Granitu Strzegomskiego (piątek-niedziela)

W piątek rusza trzydniowe Święto Granitu Strzegomskiego. Pierwszego dnia imprezy, 14 czerwca już od godziny 14.00 na strzegomskich plantach działać będzie kreatywna strefa rodzinna z karuzelami, dmuchańcami oraz innymi atrakcjami dla najmłodszych (w kolejnych dniach strefa będzie czynna od godziny 12.00). O godzinie 17.00 w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” odbędzie się wernisaż wystawy „Niebo nad granitowym sercem Polski”. Uroczyste rozpoczęcie Święta Granitu nastąpi o godzinie 18.00 na strzegomskim Rynku. Tuż po nim wystąpi zespół Surprise, natomiast o godzinie 19.00 na głównej scenie pojawi się zespół Boys.

W sobotę strzegomski Rynek opanują biegacze. Od godziny 10.30 będą się tam odbywać biegi dziecięce, natomiast w samo południe wystartuje bieg Strzegomska Dwunastka. O godzinie 15.00 w sali balowej SCK II rozpocznie się turniej szachowy o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu. Wieczorem strzegomski Rynek ponownie opanuje muzyka. Od godziny 17.00 występować będą lokalne zespoły rap/hip-hop, natomiast o godzinie 19.00 na scenie głównej rozpocznie się koncert Żabsona.

Niedzielne świętowanie rozpocznie się o godzinie 11.00. Na strzegomskim Rynku gościć będą wystawcy XXXVIII Regionalnej Giełdy Minerałów. Od godziny 13.00 przy fontannach w Rynku działać będzie strefa rzeźby. Od godziny 14.00 na małej scenie w centrum Strzegomia przewidziano plener malarski, zabawy z klaunem oraz strefę „Sekrety krainy samurajów”. Kolejne wydarzenia będą odbywać się na scenie głównej, na której wystąpią: Granit Wind Orchestra (godz. 15.00), zespół Dalibor z Czech (godz. 15.30), zespół Mensis (godz. 16.20). Na zakończenie trzydniowego Święta Granitu Strzegomskiego na scenie pojawią się: OYA (godz. 17.00), Ślad (godz. 18.00) oraz Ania Dąbrowska (19.00).

Piknik w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu (piątek)

W piątek, 14 czerwca w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu odbędzie się coroczny piknik z okazji Dnia Patronki Szkoły, 20-lecia istnienia szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie „Nasze Dzieci – Wspólna Szkoła” oraz Święta Rodziny. Program obchodów:

  • godz. 8.00 – uroczysta akademia dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Patronki Szkoły – Astrid Lindgren,
  • godz. 10.00 – uroczystości z okazji Dnia Patronki, 20-lecia szkoły z udziałem zaproszonych gości i rodziców,
  • godz. 9.30-11.30 – zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach dla najmłodszych dzieci,
  • godz. 11.30 – poczęstunek dla dzieci, kiełbaski z grilla,
  • godz. 12.00- 12.45 – występy na scenie plenerowej z okazji Dnia Rodziny, rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Smakołyki Lindgrenków”, taniec z gwiazdami – klasowe karaoke,
  • godz. 13.00-16.00 – zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach,
  • godz. 14.00 – pokaz wyjątkowych fryzur,
  • godz. 15.00-16.00 – „Rodzina na START!” – zawody i konkurencje rodzinne.

Piknik ekologiczny przy Śląskiej (piątek)

Dmuchane zamki, gry, zabawy, konkursy i animacje dla dzieci, a także warsztaty ekologiczne – to wszystko czekać będzie na uczestników miejskiego pikniku ekologicznego, który odbędzie się w piątek, 14 czerwca na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej (przed wejściem na lodowisko). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 15.00.

Co będzie na Was czekać? Konkursy ekologiczne i animacje z nagrodami, zabawy sportowe, warsztaty ekologiczne (tworzenie trójwymiarowych obrazów z chrobotka, ekotoreb, ekoprezentów), przedstawienie aktorki lalkarki, darmowe dmuchańce, bańki, malowanie twarzy – wyliczają organizatorzy.

Festyn rodzinny w świdnickim parku im. Jana Kasprowicza (piątek)

Festyn plenerowy z okazji Dnia Dziecka w Świebodzicach (piątek)

W piątek, 14 czerwca w Parku Miejskim w Świebodzicach odbędzie się Festyn Plenerowy z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa do 19.00. Program: 16.00 – uroczyste rozpoczęcie festynu, 16.15 – występ artystyczny sekcji tanecznej HIP-HOP MDK, 16.30 – wręczenie nagród za udział w konkursach, 17.00 – występy artystyczne (sekcja taneczna HIP-HOP MDK, Akrobatyka pokaz FGA), 17.30 – piana party. O muzyczną oprawę wydarzenia zadba DJ KrisS.

Nie zabraknie również dmuchańców, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Dodatkowo, animatorzy przygotowali wiele zabaw i gier, które z pewnością zaangażują najmłodszych i zapewnią im mnóstwo radości. Malowanie twarzy to kolejna atrakcja, która pozwoli dzieciom przeistoczyć się w swoje ulubione postacie z bajek i filmów. Oczywiście, to tylko część niespodzianek, jakie przygotowaliśmy na ten dzień. Kluby i stowarzyszenia sportowe z regionu przygotowały specjalne pokazy i zajęcia, które zachęcą do aktywności fizycznej. Będą to zarówno prezentacje różnych dyscyplin sportowych, jak i możliwość wzięcia udziału w mini treningach i konkursach – zapowiadają organizatorzy.

Zlot motocyklowy w Dobromierzu (piątek-sobota)

„Niebo nad Granitowym Sercem Polski”. Wernisaż wystawy w Strzegomiu (piątek)

W piątek, 14 czerwca o godzinie 17.00 w strzegomskim Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” odbędzie się wernisaż wystawy „Niebo nad Granitowym Sercem Polski”. Wstęp bezpłatny. – Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii prezentującą fascynujące zdjęcia kosmosu. Niezwykła ekspozycja prezentuje czarowne piękno wszechświata, ukazując nam jego artystyczną, a zarazem tajemniczą naturę. Zachwycające fotografie z całą pewnością przeniosą Państwa w zadziwiającą podróż przez kosmiczne przestrzenie. Wartym zaznaczenia jest fakt iż zdjęcia zostały wykonane bezpośrednio nad naszym Granitowym Sercem Polski. Zapraszamy do zapoznania się z ekscytującymi obrazami gwiazd, planet, mgławic oraz innych fascynujących elementów wszechświata, uwiecznionych przez utalentowanego mieszkańca Strzegomia – pana Zbigniewa Puczkę. To wyjątkowa okazja, aby odkryć kosmos w zupełnie nowym świetle i zachwycić się jego niezgłębioną pięknością – zachęcają przedstawiciele Strzegomskiego Centrum Kultury.

Biesiada Literacka w Świdnicy (piątek)

Festiwal Schlaga – koncert Natalii Mielnik (piątek)

Przed nami dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy. W programie święta muzyki organowej występy wybitnych polskich i zagranicznych muzyków. Artyści ukażą szerokie możliwości unikatowego instrumentu dawnej świdnickiej firmy Schlag&Söhne. Muzyczne wydarzenie będzie trwać od 14 czerwca do 27 września. Wstęp wolny.

14.06.2024, piątek, 18:30
Natalia Mielnik (Świdnica – Polska) – organy,
Dyplom SSM II stopnia w Świdnicy
W programie: D. Buxtehude, J.S. Bach, Ch. M. Widor, E. Gigout

13. Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View” (piątek-sobota)

12 krótkich metraży będzie można zobaczyć na tegorocznym Żarowskim Festiwalu Filmowym „Different Point of View”. Seanse filmowe planowane są w trzech lokalizacjach – w Imbramowicach, Kalnie i Żarowie. Oprócz nich w programie także – namiotowa strefa z „Okiem”, gastronomia i muzyczny akcent. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 14 czerwca. Wstęp wolny.

Z pełnym programem można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Gross-Rosen (piątek-niedziela)

Muzeum Gross-Rosen zaprasza na Europejskie Dni Archeologii, które odbędą się w dniach 14-16 czerwca. W programie:

  • godz. 12.00 – zwiedzanie Miejsca Pamięci trasą najważniejszych odkryć archeologicznych,
  • wystawa artefaktów pn. „Porcelana i szkło – niemi świadkowie martyrologii więźniów obozu KL Gross-Rosen”.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze i Gminny Dzień Dziecka w Burkatowie (sobota)

W sobotę, 15 czerwca na boisku sportowym w Burkatowie odbędą się zawody sportowo-pożarnicze, podczas których jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Świdnica będą rywalizować o tytuł najlepszej drużyny strażackiej.

Wydarzenie połączone będzie także z licznymi atrakcjami dla najmłodszych w ramach Gminnego Dnia Dziecka. Zawody rozpoczną się o godzinie 11:00. Ogłoszenie wyników nastąpi o godzinie 14:00. Animacje, zabawy, dmuchańce i wiele innych atrakcji dla najmłodszych dostępne będą od godziny 14:00. Od godziny 20:00 zachęcamy do udziału w zabawie tanecznej – zapowiadają organizatorzy.

XI edycja Biegu Strzegomska Dwunastka (sobota)

Dzień dziecka w Milikowicach (sobota)

Piknik rodzinny w Bolesławicach (sobota)

Piknik rodzinny w Pasiecznej (sobota)

Festyn rodzinny w świdnickim Parku Centralnym (sobota)

Festyn na początek lata w Mrowinach (sobota)

Rada Sołecka wsi Mrowiny, klub Silesia Żarów, Ochotnicza Straż Pożarna w Mrowinach i Gmina Żarów zapraszają na festyn z okazji powitania lata. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 15 czerwca na boisku sportowym w Mrowinach. Początek o godz. 16.00.

W programie wydarzenia odbędzie się mecz towarzyski drużyn Silesia Żarów i KS Lusina. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców: dmuchańców, zabaw integracyjnych i loterii. Dla uczestników pikniku zagra również DJ NO NAME. Podczas festynu odbędzie się także sprzedaż ciasta na rzecz chorego Irka Wójcika.

12. Memoriał Bogdana Szymańskiego (niedziela)

Tradycyjnie początek sezonu tenisowego na świdnickich kortach rozpoczyna turniej pamięci wielkiego propagatora białego sportu Bogdana Szymańskiego. Tym razem już po raz dwunasty memoriał poświęcony popularnemu „Szymonowi” odbędzie się w niedzielę 16 czerwca. Turniej corocznie gromadzi grupę przyjaciół, znajomych i uczniów Bogdana Szymańskiego, którzy nie tylko w nim uczestniczą czynnie ale też kibicują grającym. Tegoroczna edycja imprezy rozgrywana będzie w kategorii gier deblowych. Deble są rozlosowywane w dniu imprezy wśród zgłoszonych wcześniej zawodników. Obok rywalizacji memoriał miał zawsze charakter dobrej zabawy, która kończy się wspólnym grillem.

Początek rywalizacji planowany jest na godz. 9.00. Organizatorami imprezy są Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Klub Tenisowy Break Point z partnerami wydarzenia: UM Świdnica, Firma Jako, Fundacja Łączy nas football. Zgłoszenia do turnieju: Waldemar Kurek – 607 944 999.

III Bieg po Rodzinę Zastępczą (niedziela)

Już po raz trzeci w Świdnicy zorganizowany zostanie Bieg po Rodzinę Zastępczą pod hasłem Rodzina zastępcza – miłość nie do zastąpienia. Wydarzenie będzie promować ideę pieczy zastępczej, a podczas towarzyszącego festynu każdy zainteresowany otrzyma komplet informacji, jak stworzyć zastępczy dom dla dzieci, które utraciły rodziców lub nie mogą pozostać w rodzinie biologicznej.

Impreza zaplanowana jest na niedzielę, 16 czerwca br. i jak zwykle rozpocznie się biegiem o 12.00. To nie jednak nie wszystko. Organizatorzy zaplanowali dla dzieci mnóstwo atrakcji – zabawy muzyczne, konkursy sportowe, malowanie twarzy i oczywiście bańki mydlane, w których będzie można się dosłownie zamknąć. Na smakoszy natomiast czekać będzie stoisko ze swojskimi wyrobami przygotowane przez Sołectwo Bojanice. Chętni będą mogli też kupić rękodzieło wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Całość uświetni występ młodych mażoretek z zespołu Mażoretki Royals Świdnica. Zapisy do biegu prowadzone będą w dniu imprezy.

Żarowska Strefa Kibica na Euro 2024 (niedziela)

Mecz Polska-Holandia na telebimie, Mistrzostwa Żarowa w Mega Piłkarzyki, gry, zabawy, strefa dla całych rodzin oraz strefa gastro – takie atrakcje czekają na wszystkich w Żarowskiej Strefie Kibica, którą organizuje Gminne Centrum Kultury i Sportu.

W niedzielę, 16 czerwca o godzinie 13.00 rozpocznie się rywalizacja w mega piłkarzyki, gdzie zamiast figurek w rolę piłkarzy wcielą się uczestnicy. Zapisy do udziału w zawodach prowadzono do czwartku. Punktualnie o godzinie 15.00 na telebimie będzie można obejrzeć relację na żywo meczu w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej Polska – Holandia. Organizator liczy na kreatywność kibiców i nagrodzi najlepiej przygotowanych do kibicowania narodowej drużynie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzym się różni stomatolog od chirurga stomatologicznego?
Następny artykułCrossover a SUV: czym się różnią?