Strona główna 0_Slider Całą karierę związał z jednym miejscem. Lubiany dyrektor rezygnuje. Jakie ma plany?

Całą karierę związał z jednym miejscem. Lubiany dyrektor rezygnuje. Jakie ma plany?

0

Doskonale znany jako autor piosenek, kompozytor, aktor i wychowawca zaczynał pracę w roli nauczyciela w-f w 1986 roku i nieprzerwanie jest związany ze Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Pszennie, gdzie przez 24 lata był również dyrektorem. Zdobył sympatię pokoleń uczniów za sprawą kreatywności, dzięki której dzieci i młodzież mogły rozwijać talenty artystyczne, sportowe i naukowe. Tadeusz Szarwaryn tylko do końca sierpnia będzie szefował placówce w Pszennie. – Zamierzam się skupić na tym, co sprawia mi szczególną radość. Na pracy artystycznej – zapowiada.

fot. UG Świdnica

Przez 38 lat pracy w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie jako nauczyciel, a od roku 2000 jako dyrektor szkoły miałem zaszczyt współpracować ze wspaniałymi ludźmi, którym dzisiaj z serca dziękuję. To ogromna liczba uczniów, absolwentów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi- grono tak liczne, że nie sposób wszystkich wymienić, lecz którym chcę dzisiaj z serca podziękować, za te wszystkie lata wspólnych spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń i współpracy – napisał w mediach społecznościowych.

Gdy pojawił się w Pszennie, niemal z marszu rozruszał dzieci młodzież działaniami artystycznymi. Stworzył w szkole zespół wokalny „Gama”, który zdobywał wiele nagród i wystąpił w znanym programie telewizyjnym „Ziarno”. Szkoła jednocześnie wprowadzała szereg programów i uczestniczyła w projektach, dzięki którym uczniowie mogli poszerzać wiedzę i zdobywać nowe doświadczenia. W szkole od 2015 roku działa gabinet stomatologiczny, a cała placówka i otoczenie przeszły metamorfozę, stając się miejscem także do rozwijania pasji sportowych.

Równolegle do pracy w szkole angażował się w mnóstwo działań, występując na scenie w brawurowych rolach amatorskiego teatru w Świdnickim Ośrodku Kultury, od lat jest jurorem konkursów recytatorskich, ale szczególnie ważne dla Tadeusza Szarwaryna stały się warsztaty wokalne (w okresie ferii i wakacji) dla uzdolnionej wokalnie i muzycznie  młodzieży z gminy Świdnica. Łącznie od roku 2012 do roku 2023 udział w warsztatach wzięło 204 uczniów w wieku od 7 do 18 lat. Efektem warsztatów jest nagranie 10 płyt z autorskimi piosenkami promującymi talenty wokalne uczniów ze wszystkich szkół gminy Świdnica. Jest także twórcą trzech hymnów szkolnych. W roku 2017 piosenka „To, co żyje w nas” współautorstwa pedagoga z Pszenna znalazła się w pierwszej dziesiątce piosenek zakwalifikowanych do polskiego finału Eurovision Junior. Obecnie ta piosenka, jak i wiele innych tytułów, zamieszczona jest w podręczniku „Lekcja muzyki” wydawnictwa Nowa Era.

Decyzja o rezygnacji z funkcji dyrektora była zaskoczeniem. – Wspaniały człowiek o wielu talentach! Ta szkoła bez Pana już nie będzie taka sama. Samych sukcesów Panie Dyrektorze. Dziękuję za wspaniale lata nauki…do dziś dnia wspominam moją ukochaną szkołę…opowiadam moim dzieciom lata, które tam spędziłam…cudowne lata, za które bardzo dziękuję – współpracownicy i byli uczniowie zamieścili wiele podobnych komentarzy w mediach społecznościowych.

Tadeusz Szarwaryn nie żegna się z pracą pedagogiczną. Nadal będzie prowadził warsztaty wokalne, w planach ma wydanie kolejnej płyty, nagranej wspólnie z dziećmi i młodzieżą. – Razem z Dariuszem Jarosem (kompozytor, aranżer, twórca piosenek) przygotowujemy na październik duże wydarzenie muzyczne, które zaprezentujemy w Świdnickim Ośrodku Kultury. Chcę teraz skoncentrować się na tym, co sprawia mi największą radość – na pracy artystycznej – zapowiada odchodzący dyrektor.

/opr. red./

Poprzedni artykułPolska: bogactwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze – gdzie warto spędzić weekend w naszym kraju?
Następny artykułButy do wspinaczki ściankowej — czym powinny się charakteryzować?