Strona główna 0_Slider Bez skrupułów wyciągnęli od 87-latki 70 tysięcy złotych, w tym pieniądze na...

Bez skrupułów wyciągnęli od 87-latki 70 tysięcy złotych, w tym pieniądze na nowe ogrzewanie

0

Udawali córkę i adwokata, a pod pozorem zebrania pieniędzy na kaucję wyłudzili od 87-letniej mieszkanki powiatu świdnickiego wszystkie oszczędności, w tym pieniądze odłożone na wymianę ogrzewania. Dopiero po fakcie seniorka skontaktowała się z prawdziwą rodziną.

Świdniccy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują osobami starszymi i odbierają oszczędności ich życia. Pomimo stale prowadzonych akcji profilaktycznych i działalności informacyjnej, niestety wciąż są osoby, które dają wiarę rzekomym członkom rodziny w potrzebie, przez co tracą swoje oszczędności życia. Ofiarą przestępców działających metodą „na wypadek członka rodziny” padła 87-latka, która po rozmowie telefonicznej z osobą podszywającą się pod jej córkę przekazała swoje całe oszczędności.

– Seniorka z nieznanego jej numeru odebrała telefon od zapłakanej kobiety, która wmówiła jej że rozmawia z córką. Wątpliwości 87-latki co do innego głosu tłumaczyła urazem nosa. Oszustka poinformowała, że miała wypadek samochodowy w którym potrąciła kobietę w zaawansowanej ciąży, a w wyniku tego potrącenia kobieta zmarła. Płakała i błagała o pomoc i przekazie pieniędzy na poczet kaucji. Gdyby tego nie zrobiła, zmuszona będzie iść do więzienia na 8 lat – opisuje przebieg wydarzeń asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Oszustka wciąż dopytywała seniorkę „mamo, ile masz pieniędzy”. Kobieta zadeklarowała kwotę 60 tysięcy, ale rozmówczyni naciskała, że za mało. Wówczas seniorka przypomniała sobie, że ma jeszcze kwotę odłożona na centralne ogrzewanie i to również może przekazać. Rzekoma córka przystała na kwotę 70 tysięcy i poformowała, że po pieniądze zgłosi się jej „adwokat”. Po chwili zgodnie z instrukcjami zjawił się mężczyzna który odebrał pieniądze. Po tym 87-latka czekała jeszcze około 20 minut i zadzwoniła do syna wnuczki i wówczas dowiedziała się, że żadnego wypadku nie było, a ona sama padła ofiarą oszustów.

– Zwracamy się z apelem do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i dobre serce. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia – apeluje świdnicka policjantka.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułMuzyczne odcienie miłości. Świdniccy licealiści zaśpiewali, by pomóc dzieciom i młodzieży [FOTO]
Następny artykułBędzie upalnie! Alert IMGW