Strona główna 0_Slider Zbliża się egzamin ósmoklasisty. Ilu zdających w powiecie? Jaki język obcy wybierali...

Zbliża się egzamin ósmoklasisty. Ilu zdających w powiecie? Jaki język obcy wybierali najczęściej?

0

Maj to nie tylko czas matur, ale również testów kończących szkołę podstawową. We wtorek ponad 226 tysięcy ósmoklasistów z całej Polski rozpocznie trzydniowy egzamin.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest już po raz szósty. Po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku, po tym, jak w wyniku reformy edukacji naukę w szkołach podstawowych wydłużono z sześciu do ośmiu lat. Tegoroczny egzaminowy maraton rozpocznie się we wtorek od testu z języka polskiego. W środę ósmoklasiści będą rozwiązywać zadania matematyczne, a w czwartek napiszą egzamin z języków obcych.

W 2024 roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 226 tys. uczniów, w tym około 11,5 tys. uczniów – obywateli Ukrainy. Największa grupa ósmoklasistów (97,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,4% ósmoklasistów.

W województwie dolnośląskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 17 027 uczniów, natomiast w powiecie świdnickim z testami kończącymi szkołę podstawową zmierzy się 932 ósmoklasistów. Jaki język obcy najczęściej wybierali? Zdecydowana większość zdawać będzie test z języka angielskiego, który został wybrany przez 875 uczniów. Z egzaminem z języka niemieckiego zmierzy się 22, a z języka rosyjskiego 35 ósmoklasistów.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca.

/mn/

Poprzedni artykułZagrali dla 5-letniego Igora [FOTO]
Następny artykułŚląsk tym razem okazał się za mocny