Strona główna 0_Slider Rekonstrukcja bitwy pod Dobromierzem i pokazy historyczne. Już dzisiaj Piknik „Śladem Fryderyka...

Rekonstrukcja bitwy pod Dobromierzem i pokazy historyczne. Już dzisiaj Piknik „Śladem Fryderyka II”

0

Wystrzały z armaty, pokazy musztry, zwiedzanie obozu i na finał rekonstrukcja bitwy pod Dobromierzem. Przed nami druga już edycja Pikniku Historycznego „Śladem Fryderyka II” tuż przy dobromierskiej wieży widokowej. Będą także warsztaty rzemiosł dawnych, wykłady o dolnośląskich wieżach widokowych czy koncert muzyki folkowej. Plenerowe wydarzenie z wieloma historycznymi atrakcjami rozpocznie się w sobotę, 25 maja o godz. 11.00. Wstęp wolny.

278. rocznica bitwy pod Dobromierzem i piknik historyczny przy wieży widokowej na Wieżycy w 2023 roku

4 czerwca 1745 roku rozegrała się jedna z największych batalii pomiędzy wojskami pruskimi, którym dowodził Fryderyk II Wielki a wojskami austriacko-saksońskimi, pod dowództwem Księcia Karola Lotaryńskiego. Była to bitwa o Śląsk. Zwyciężyły wojska pruskie, a w setną rocznicę bitwy na wzgórzu postawiono wieżę widokową, będącą jednocześnie jej pomnikiem. W tym roku przypada 279. rocznica tego starcia zbrojnego, które ponownie zostanie upamiętnione wydarzeniem plenerowym.

Wspólnie z Urzędem Gminy Dobromierz, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu oraz Starostwem Powiatowym w Świdnicy mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejną edycję Pikniku Historycznego „Śladem Fryderyka II”. Szykuje się dzień pełen wrażeń przy Wieży Widokowej na Wieżycy w Dobromierzu. Zaplanowane atrakcje z całą pewnością przeniosą Was w inną czasoprzestrzeń – zapowiada Marta Darowska z Fundacji „Wieża Widokowa w Dobromierzu. Aby przeszłość miała przyszłość”.

Podobnie jak w ubiegłym roku historyczną imprezę zainicjuje wystrzał z armaty. Grupa rekonstrukcyjna cyklicznie będzie go powtarzać. Zaplanowano również pokazy musztry i zwiedzanie obozu wojskowego. Będzie również możliwość nauki strzelania z łuku oraz walki rycerskie dla dzieci. Miłośnicy historii na finał zobaczą również rekonstrukcję bitwy pod Dobromierzem.

Batalistyczne pokazy to nie jedyne atrakcje pikniku „Śladem Fryderyka II”. W tle będą prowadzone warsztaty rzemiosł dawnych, w tym garncarstwa, kaligrafii, tkactwa, skórnictwa, wyrobu sznurów ozdobnych czy wypieku podpłomyków. Pojawi się też przymierzalnia strojów dawnych.

fot. Fundacja „Wieża Widokowa w Dobromierzu. Aby przeszłość miała przyszłość”

W programie również dwie prelekcje historyczne. O dziejach wieży widokowej na Wieżycy opowie jej właściciel, wielki pasjonat-amator historii, honorowy obywatel gminy Dobromierz – Edward Hałdaś. Natomiast więcej o wieżach widokowych na terenie Dolnego Śląska powie krajoznawca Piotr Adamski. Tym cieszącym się popularnością budowlom będzie też poświęcona wystawa fotografii, która zostanie wyeksponowana na czas imprezy. Zaplanowano także wpisujący się w klimat koncert muzyki folkowej.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć akcja charytatywna dla świdniczanki walczącej z nowotworem mózgu. – Przy okazji POMAGAMY! Będzie kiermasz ciast dla Honoraty Oberman – pozytywnej i, jak o sobie pisze, trochę zwariowanej terapeutki leczącej dzieci, młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu. Zawsze pomaga innym, dziś sama potrzebuje pomocy. Dlatego bez wahania przyłączcie się do akcji i wesprzyjcie ją, poprzez zakup przygotowanych słodkości – zachęcają organizatorzy. Mieszkankę Świdnicy można już dziś wspomóc również za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Siepomaga, a także biorąc udział w licytacjach charytatywnych prowadzonych na Facebooku.

/red./
/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułCzołówka na osiedlowej ulicy [FOTO]
Następny artykułBilety miejskiej komunikacji w aplikacji mPay