Strona główna 0_Slider Notatki psychologów wywołały wstrząs. Akcja w Świdnicy: „Zobacz mnie mamo, zobacz mnie...

Notatki psychologów wywołały wstrząs. Akcja w Świdnicy: „Zobacz mnie mamo, zobacz mnie tato”

0

„Marzę o tym, aby tata mnie przytulił. Mówi mi, że tulą się słabi. Jestem słaby”, „Mama rozmawia przez telefon jak wraca z pracy. Mam być cicho. Nie lubię cicho. Kocham mamę”. – Na te notatki natrafiłam w sieci i wówczas zrodził się pomysł – mówi Elżbieta Wilk, prezeska Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy i fundacji Instytut Geniuszu. Zapiski psychologów z rozmów z dziećmi stały się kanwą akcji „Zobacz mnie mamo, zobacz mnie tato”. Kilkanaście plakatów pojawiło się przed świdnickimi szkołami.

Pod koniec 2022 roku Instytut Psychologii i Rozwoju z Rzeszowa opublikował krótkie wypowiedzi dzieci, zanotowane podczas sesji terapeutycznych. Jak wskazywali psychologowie, dla nich to codzienność. Treść notatek, pokazująca samotność, poczucie opuszczenia, rezygnację wywołała wśród internautów ogromne poruszenie. Notatki jak viral rozprzestrzeniły się w internecie, a ich wydźwięk wciąż porusza.

Rodzice sami są zabiegani, a dziecko łatwo zając jest komputerem, telefonem czy telewizorem. A dzieci potrzebują uwagi, przytulenia, dobrego słowa. I tu nie trzeba nie wiadomo jak dużo. Dziecko potrzebuje czasem pół godziny, godziny w ciągu dnia, by z nim pobyć, rozmawiać, by podzielić się tym, co dla niego ważne – mówi Elżbieta Wilk. Dodaje, że celowo akcja organizowana jest tuż przed dniem dziecka. – Chcemy, by rodzice się na chwilę zatrzymali, zastanowili. Mam już informacje, że zamieszczone na plakatach wypowiedzi wstrząsają rodzicami, budzą w nich refleksję – dodaje prezeska Ligi Kobiet Polskich.

Banerów jest 14 i zostały umieszczone przy Szkole Podstawowej nr 6 (na Wodnej i na Jodłowej), przy Niepublicznej Szkole Podstawowej „Bliżej dziecka”, przy Szkole Podstawowej nr 315, na bramie Domu Senior Wigor niedaleko Szkoły Podstawowej nr 105, przy Szkole Podstawowej nr 1. – Mam nadzieję, że uda nam się zamieniać te plakaty, by rodzicom się nie opatrzyły – mówi Elżbieta Wilk. Organizatorki na akcje pozyskały z budżetu miasta 10 tysięcy złotych.

Zwieńczeniem będzie piknik rodzinny. – 15 czerwca od 16.00 do 18.00 zapraszamy całe rodziny do Parku Centralnego. Nie będzie profesjonalnych animatorów zabaw. Przygotowujemy program tak, by do wspólnej zabawy zaangażować także rodziców i opiekunów – podkreśla inicjatorka akcji.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPani Basia została w sercach harcerzy. W potrzebie szeroko otworzyli portfele
Następny artykułLekkoatletyczne zmagania w kategorii klas 5-6 [FOTO/WYNIKI]