Strona główna 0_Slider Chcą wymienić wszystkie miejskie autobusy na „elektryki”. MPK Świdnica znowu idzie na...

Chcą wymienić wszystkie miejskie autobusy na „elektryki”. MPK Świdnica znowu idzie na zakupy

0

Pod koniec kwietnia podpisano umowę na zakup dziesięciu nowych autobusów elektrycznych, które mają zostać dostarczone do Świdnicy w przyszłym roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na tym nie poprzestaje i idzie na kolejne zakupy. Właśnie ogłoszono przetarg na dostawę trzech 18-metrowych „elektryków”. Dzięki realizacji tego zamówienia niemal wszystkie autobusy miejskiego przewoźnika będą posiadać napęd elektryczny.

W ramach najnowszego zamówienia świdnicki przewoźnik przewiduje dostawę trzech osiemnastometrowych, niskopodłogowych autobusów elektrycznych, mieszczących co najmniej 130 pasażerów, z czego minimum 40 na miejscach siedzących, a także pozwalających na przejechanie minimum 200 km na jednym ładowaniu. W zamówieniu ustalono, że nowe pojazdy mają być wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego, jak również ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, czy też porty ładowania USB.

Wartość zamówienia szacowana jest na 11 mln 400 tys. złotych. Potencjalnych dostawców „elektryków” poznamy najwcześniej w połowie czerwca. Złożone oferty będą oceniane nie tylko pod kątem ceny, ale również parametrów technicznych i eksploatacyjnych, a także oszczędności energii i ochrony środowiska. Nowe autobusy mają zostać dostarczone do końca października 2025 roku.

Autobusy przegubowe wykorzystujemy przede wszystkim w tzw. godzinach szczytu. Są to pojazdy bardzo drogie i nigdy nie było potrzeby, by przeznaczać duże środki na zakup nowych pojazdów, dlatego zawsze odnawialiśmy tabor autobusami używanymi. Taki zamiar był i tym razem, ale został ogłoszony konkurs w ramach Zielonego Transportu Publicznego, który dał nam możliwość uzyskania 85% dofinansowania. Przy pojeździe, który kosztuje w granicach 4 mln złotych, oznaczałoby to wydatek rzędu 600 tys. złotych. To mniej więcej tyle, ile planowaliśmy przeznaczyć na zakup autobusu używanego, dlatego postanowiłem „pójść w nowe”. Tym samym zamiast autobusów 8- lub 10-letnich będziemy mieć najnowsze pojazdy elektryczne, które nie będą odstępować w zakresie wymogów i norm – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.

Obecnie miejski przewoźnik dysponuje ośmioma autobusami elektrycznymi. Do maja 2025 roku do Świdnicy ma zostać dostarczonych kolejnych dziesięć „elektryków” wyprodukowanych przez spółkę Solaris Bus&Coach. Koszt ich zakupu to ponad 30 mln złotych. Po dostarczeniu trzech autobusów przegubowych niemal cały tabor MPK Świdnica stanowić będą autobusy elektryczne. – Generalnie mamy 23 pojazdy podstawowe w komunikacji miejskiej, z czego 21 będą stanowić pojazdy o napędzie elektrycznym – wskazuje Kurzawa, zaznaczając przy tym, że są już plany pozyskania kolejnych dwóch elektrobusów.

Gmina Żarów zamierza kupić dwa autobusy elektryczne, żebyśmy korzystając z tych pojazdów mogli świadczyć usługę transportu do Żarowa i wokół Żarowa w ramach planu uruchomienia nowej linii autobusowej. Mam nadzieję, że plan ten uda nam się dopiąć, dzięki czemu Świdnica oraz Żarów zyskałyby połączenie, które zapewniłoby m.in. dojazd młodzieży z gminy Żarów do świdnickich szkół średnich – dodaje prezes miejskiego przewoźnika.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidnica. Niewybuch wykopany podczas prac ziemnych
Następny artykuł100 lat pani Jadwigi ze Strzegomia [FOTO]