Strona główna 0_Slider Polityka, prywata i banowanie mieszkańców na publicznym profilu prezydentki Świdnicy

Polityka, prywata i banowanie mieszkańców na publicznym profilu prezydentki Świdnicy

0

Wielu mieszkańców Świdnicy nie ma możliwości, by zobaczyć i skomentować treści, umieszczane na profilu facebookowym Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy. „Bana” może dostać każdy, kto ma odwagę krytykować rządzącą miastem od 9 lat polityczkę Lewicy. Tymczasem nagle okazało się, że nie jest to profil prywatny, a wchodzi w skład sporej liczby profili prowadzonych przez Gminę Miasto Świdnica. Okazało się to wówczas, gdy padły pytania o opłatę za zdjęcia wykonywane dla Beaty Moskal-Słaniewskiej przez zatrudnianych w Urzędzie Miejskim i Miejskiej Bibliotece Publicznej urzędników.

Na początku grudnia 2023 roku do rzeczniczki Urzędu Miejskiego Swidnica24.pl skierowała pytania dotyczące tego, kto obsługuje profile miasta w mediach społecznościowych, jakie są to profile oraz jakie wynagrodzenie pobiera prowadzący je urzędnik. Dopiero dzisiaj, po ponad 2 miesiącach, Magdalena Dzwonkowska napisała:  „Gmina Miasto Świdnica i jej jednostki podległe prowadzą wiele oficjalnych profili w mediach społecznościowych i tym samym wielu urzędników ma to w swoich obowiązkach.”

Ponieważ nie była to odpowiedź na nasze pytania, zażądaliśmy ponownie odpowiedzi. Rzeczniczka wymieniła profile i jak rozumiemy – osoby prowadzące:

Świdnica rynek z tradycjami – Wiktor Bąkiewicz, Mateusz Jadach

Sport Świdnica – Radosław Werner

Czysta Świdnica – Magda Filek, Anna Mglej

Świdnickie Organizacja Pozarządowe – Magdalena Okniańska

Świdnickie Centrum Wolontariatu – Natalia Pradelska

Świdnica Przedsiębiorcom – Łukasz Szafran

Zakupy w Świdnicy – Łukasz Szafran

Zalogowani – Agnieszka Kaźmierczyk, Małgorzata Łaszuk

Świdnicka Kolęda, Jarmark Bożonarodzeniowy – Agnieszka Gorgoń.

W związku z tym, że nie został wymieniony profil Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy, zapytaliśmy: „Na jakich zasadach ww. profil wykorzystuje zdjęcia wykonane w ramach obowiązków zawodowych przez urzędników zatrudnionych w Urzędzie Miejskim (Wiktor Bąkiewicz) oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej (Daniel Gębala). Na ww. profilu są zamieszczane zdjęcia p. Beaty Moskal-Słaniewskiej wykonane przez obie wymienione osoby, które nie są publikowane na profilach miejskich oraz na stronie miasta. Jaką opłatę Gmina Miasto Świdnica pobiera za wykonywanie zdjęć udostępnianych na prywatnym profilu p. Beaty Moskal-Słaniewskiej przez osoby zatrudnione za publiczne pieniądze? Proszę o udostępnienie umów oraz faktur.”

I tu nadeszła błyskawiczna odpowiedź rzeczniczki magistratu: „Profil Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy nie jest profilem prywatnym. Prowadzi go pani prezydent. Zapomniałam go wymienić.”

Według informacji, podanej przez Magdalenę Dzwonkowską, w 2023 r. z budżetu świdniczan za reklamowanie postów na profilach, prowadzonych przez Gminę Miasto Świdnica, Facebook Ireland Limited,4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Ireland otrzymał 1 442,60 zł.

Jeśli profil Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy nie jest profilem prywatnym Beaty Moskal-Słaniewskiej, każdy mieszkaniec Świdnicy powinien mieć dostęp do obserwowania i komentowania. Są osoby, znane redakcji Swidnica24.pl z nazwiska, które zostały zablokowane. Beata Moskal-Słaniewska dostęp zablokowała także piszącej niniejsze słowa już w 2017 roku po publikacji w portalu Swidnica24.pl artykułu „Świdnicki przedsiębiorca, mąż prezydent Świdnicy, przez lata był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.”

Portal Swidnica24.pl ma ograniczony dostęp do publicznego profilu prezydent miasta. Redakcja nie może zamieszczać komentarzy, choć bywa przedmiotem dyskusji na profilu Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy. Nie mamy jak przedstawić swojego zdania.

Osobną kwestią pozostaje zawartość profilu Beata Moskal-Słaniewska prezydent Świdnicy. Prezydentka jest niezwykle aktywna i zamieszcza często po kilka postów dziennie i niezliczone galerie zdjęć ze swoim wizerunkiem w roli głównej. Tylko w lutym gros stanowiły informacje dotyczące jej aktywności politycznej jako działaczki Lewicy.

Nie brakuje informacji o planowanym starcie w zbliżających się wyborach samorządowych. Czytelnicy na tym profilu mogą też zobaczyć, jak bardzo Beata Moskal-Słaniewska kocha swojego męża i kiedy obchodzony jest dzień pizzy. Profil bardzo często wyprzedza wszystkie inne kanały informacyjne miasta z podawaniem ważnych i atrakcyjnych wiadomości. Prezydent niemal zupełnie zrezygnowała z konferencji prasowych.

Do Urzędu Miejskiego skierowaliśmy pytania, jakie są podstawy prawne prowadzenia i opłacania promocji przez Gminę Miasto Świdnica profili w mediach społecznościowych. Błyskawiczne udzielanie odpowiedzi przez rzeczniczkę w tym momencie skończyło się.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

O tym nie przeczytasz w „mediach” samorządowych!

Poprzedni artykułMamy podium… Fantastyczne wyniki reprezentantów UKS-u Radunia Tąpadła! [FOTO]
Następny artykułSiatkarze amatorzy rozegrali kolejne spotkania