Strona główna 0_Slider Miało być hospicjum, będą mieszkania. Ruszyła najnowsza inwestycja TBS

Miało być hospicjum, będą mieszkania. Ruszyła najnowsza inwestycja TBS [FOTO]

0

Dwadzieścia osiem mieszkań powstanie w ramach inwestycji Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, która realizowana będzie w miejscu nieukończonego budynku hospicjum przy ulicy Leśnej. Przebudowa pochłonie blisko 10 mln złotych.

Przypomnijmy, w 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” rozpoczęło przy ulicy Leśnej prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z porzuconą budową hospicjum, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, jednak pomimo kilkukrotnie podjętych prób nie udało się znaleźć kupca na ten teren.

Nieodpłatnym przejęciem terenu sąsiadującego z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy zainteresowane było świdnickie Starostwo Powiatowe. Z kolei Towarzystwo im. św. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi już schroniska dla bezdomnych, zwróciło się z propozycją odkupienia od miasta działki z niedokończoną budową za 1% wartości, planując utworzenie tam Centrum Pomocy Bliźniemu z kolejnym schroniskiem dla bezdomnych. Pod koniec 2021 roku prezydent Świdnicy poinformowała o rozmowach prowadzonych ze Świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. W roku 2022 spółka ostatecznie otrzymała od miasta teren z przeznaczeniem na budowę mieszkań.

W ramach inwestycji ma powstać trzykondygnacyjny obiekt wielorodzinny z 28 mieszkaniami o powierzchni od 33 m² do 68 m². Na przyległym terenie przewidziano budowę 42 miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, a także stworzenie placu zabaw. Realizację tego zadania powierzono wałbrzyskiej spółce Sirbud-Minari, która pod koniec stycznia wkroczyła na plac budowy. Na wykonanie przebudowy trafi blisko 9 mln 921 tys. złotych. Według zapowiedzi świdnickiego magistratu, pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do budynku w przyszłym roku.

/mn/

Poprzedni artykułRuszają międzynarodowe ćwiczenia. Wzmożony ruch wojsk na drogach w całym kraju
Następny artykułSzef świdnickiego sanepidu odznaczony