Strona główna Artykuł sponsorowany Zwyczajny niezwyczajny celofan – kto go wymyślił, jak powstaje i jakie ma...

Zwyczajny niezwyczajny celofan – kto go wymyślił, jak powstaje i jakie ma właściwości?

0

Celofan to popularna forma opakowania, szczególnie wśród florystów i cukierników. Każda osoba choć raz zakupiła bukiet lub ciasto zapakowane w przezroczystą folię zabezpieczającą delikatną zawartość. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd wziął się celofan, jak powstaje oraz dlaczego cieszy się tak dużą popularnością.

Celofan do pakowania — krótka historia

Na wstępie warto wyjaśnić, czym dokładnie jest celofan. To inaczej folia celulozowa, którą wykonuje się z wiskozy. Może być przezroczysta lub barwiona, a sprzedaje się ją w rolkach i osobnych arkuszach.

Historia celofanu jest dłuższa, niż wiele osób mogłoby podejrzewać. Jego początki sięgają pierwszych lat XX wieku. Celofan został wynaleziony w 1908 roku. Jego twórcą był szwajcarski inżynier Jacques E. Brandenbur, który pracował w przemyśle włókienniczym. Początkowo planował stworzyć materiał, który nie będzie wykorzystywany do pakowania. Jego pomysł opierał się na zaprojektowaniu tkaniny nieprzepuszczającej wody.

Kiedy zauważył w restauracji kelnera sprzątającego stolik, na którym rozlał się jakiś płyn, wpadł na pewien pomysł. Chciał stworzyć materiał odporny na przeciekanie, aby wykorzystać go m.in. właśnie w gastronomii. Choć jego pierwotny plan się nie powiódł, gdyż nie udało mu się zaprojektować wodoodpornego obrusu, to stworzył celofan.

Jak wiele ważnych wynalazków, tak i celofan do pakowania powstał przypadkiem. Szukając pomysłu na obrus, szwajcarski inżynier łączył tkaniny z płynną wiskozą. Jednym, co udało mu się osiągnąć, to stworzenie w ten sposób folii, którą wykorzystujemy do dziś.

Produkcja celofanu — jak wygląda?

Dzisiejszy proces produkcji celofanu różni się od tego, jak powstawał on na początku swojej historii. Technologia znacznie rozwinęła się od tamtego czasu. Obecnie folię celulozową wykonuje się poprzez przetłoczenie włókien przez kąpiel koagulacyjną.

Folia celofan zyskała dużą popularność w wielu branżach ze względu na swoje właściwości. Wyróżnia ją przede wszystkim:

  • wodoodporność (nie przepuszcza wilgoci),
  • estetyczny wygląd,
  • szczelność,
  • wytrzymałość,
  • brak zapachu.

Celofan jest więc uniwersalny, sprawdzi się do pakowania i przechowywania wielu produktów. Od ponad 100 lat jest chętnie wykorzystywany i jeszcze przez długi czas nic go nie zastąpi.

Bukiety tulipanów zapakowane w przezroczysty celofan - sklep.grala.com.plBranże wykorzystujące celofan

Ze względu na swoje praktyczne właściwości, folia celofan nadaje się do wykorzystania w branży florystycznej, w produkcji, a nawet w gastronomii. Bez przeszkód można wykorzystać ją do pakowania ciast, produktów spożywczych czy artykułów sypkich. Nie wpływa na smak ani zapach jedzenia, może mieć bezpośredni kontakt z żywnością.

Celofan wykorzystuje się do pakowania kwiatów, ale również upominków. Jego zaletą jest estetyczny wygląd, zarówno w wersji przezroczystej, jak i barwionej.

Celofan — gdzie kupić dobrą folię?

Wybierając folię celulozową, warto stawiać na produkty od sprawdzonej firmy. Dzięki temu ma się pewność, że opakowanie będzie wysokiej jakości. Szczególnie zaleca się zwracać na to uwagę, poszukując folii do artykułów spożywczych.

Renomowany producent z doświadczeniem zapewni szeroki wybór folii w rolkach, taśmach czy arkuszach. Fachowcy pomogą ponadto dobrać najlepszy produkt do danego zastosowania. Warto więc sięgać po jakościowe opakowania od znanych marek.

Celofan to popularna folia do pakowania różnego rodzaju produktów. Poznaj jego zalety i wybierz opakowanie od znanego producenta!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTorba na zakupy plastikowa – tani i skuteczny nośnik reklamy
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]