Strona główna 0_Slider Jaki będzie przebieg obwodnicy Świdnicy? Mieszkańcy podświdnickich miejscowości zgłaszali obawy, będą kolejne...

Jaki będzie przebieg obwodnicy Świdnicy? Mieszkańcy podświdnickich miejscowości zgłaszali obawy, będą kolejne spotkania

0

Już od 23 lat trwają starania związane z budową południowej obwodnicy Świdnicy. Obecnie prowadzone są prace projektowe mające na celu wytyczenie przebiegu drogowego obejścia miasta. Podczas niedawnego spotkania informacyjnego mieszkańcy gminy Świdnicy dzielili się swoimi obawami związanymi z planowaną budową drogi. Wobec dużego zainteresowania odbędą się kolejne spotkania z projektantami.

Pierwsze kroki w sprawie stworzenia drogowego obejścia miasta świdniccy samorządowcy podjęli w 1999 roku. Zlecono wówczas sporządzenie studium techniczno-ekonomicznego, a także koncepcji programowo-przestrzennej. Kolejne lata nie przybliżyły jednak rozpoczęcia budowy wyczekiwanej obwodnicy i wyprowadzenia poza miasto ruchu tranzytowego. Do tematu powrócono w 2010 roku, kiedy to przygotowana została dokumentacja obejścia Świdnicy. Rozpoczęcie budowy uzależnione było jednak od pozyskania środków na ten cel. Bez odzewu pozostały apele parlamentarzystów, samorządowców oraz mieszkańców o uwzględnienie drogowej inwestycji w krajowych planach budowy dróg.

Po przeszło dwudziestu latach starań i wobec braku rządowych planów w tym zakresie, inicjatywę w sprawie drogowej inwestycji ponownie postanowili przejąć samorządowcy. W 2020 roku zarząd województwa dolnośląskiego zaproponował władzom Świdnicy podjęcie wspólnych działań związanych z przygotowaniem nowego projektu obwodnicy. W tej sprawie zawarto porozumienie dotyczące współfinansowania prac planistycznych przez samorządy miasta i województwa. W październiku 2022 roku zawarto umowę z firmą Lafrentz Polska, której powierzono opracowanie analizy techniczno-ekonomiczno-środowiskowej oraz koncepcji przebiegu obwodnicy, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla wybranego wariantu nowej trasy. Na realizację tej części prac projektowych przeznaczono blisko 2 mln 454 tys. złotych.

Wstępne plany dotyczące drogowej inwestycji zostały przedstawione 20 listopada podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W jego trakcie Marcin Rościszewski z firmy Lafrentz Polska przedstawił rozpatrywane warianty przebiegu obwodnicy i parametry drogi. – Początek znajduje się na końcu małej obwodnicy Świdnicy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 35 w miejscowości Słotwina, stamtąd prowadzone są dwa warianty, które na odcinku około 5,5 km przebiegają w tym samym śladzie. Różnicę mamy w rejonie miejscowości Boleścin, gdzie wariant 1A jest prowadzony w kierunku zachodnim, bez obejścia miejscowości Boleścin, a drugi wariant 1B obchodzi tę miejscowość od strony południowej – opisywał. Dla wariantu 1A długość drogi wyniesie 7,2 km, dla 1B – 8,8 km. – Będzie to droga o klasie G, czyli główna, o jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Projektowana prędkość to 100 km/h – wyliczał projektant. Wskazywał zarazem, że uzyskanie zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRiD), dającej zielone światło do rozpoczęcia inwestycji, mogłoby nastąpić w 2028 roku.

Podczas spotkania informacyjnego z mieszkańcami mówiliśmy, w którym jesteśmy miejscu i momencie. Spotkanie zdominowali mieszkańcy gminy wiejskiej Świdnica, którzy stanowili 95% uczestników – z oczywistych względów. Obwodnica rozwiązuje bowiem problemy komunikacyjne przede wszystkim miasta Świdnica, a prowadzona jest głównie w terenach gminy wiejskiej – wskazywał przed tygodniem Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Uczestnicy spotkania sygnalizowali szereg zastrzeżeń i problemów. Mieszkanka Słotwiny obawiała się jeszcze większego niż obecnie hałasu i zanieczyszczenia powietrza, bowiem proponowany przebieg obwodnicy sprawi, że jej dom znajdzie się 80 metrów od drogi krajowej nr 35 i około 150 metrów od obwodnicy. W innych miejscowościach droga ma zagra zagrażać już istniejącym domom, a kolejne narażać na podtopienia w razie wylewu rzek i potoków.

Podczas dyskusji zgłoszono sugestię zorganizowania podobnych spotkań z projektantami w miejscowościach, przez które ma przebiegać obwodnica. Tak też się stanie. – Po ostatnim spotkaniu informacyjnym dotyczącym przebiegu południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy, które odbyło się 20 listopada, na prośbę mieszkańców okolicznych miejscowości, przez które przebiega korytarz planowanej obwodnicy, zorganizowane zostaną kolejne zebrania w mniejszym gronie, w świetlicach wiejskich – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

W środę, 6 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy do Bystrzycy Dolnej, a o godz. 19.00 do Boleścina. Następnego dnia, w czwartek, 7 grudnia o godz. 17.00 do Słotwiny, a o godz. 19.00 do Witoszowa Dolnego. Wszelkich możliwych informacji dotyczących obecnego etapu prac udzielać będą przedstawiciele firmy Lafrentz Polska Sp. z o.o., wykonującej dokumentację, czyli „Analizę techniczno-ekonomiczno-środowiskową wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach” – dodaje Dzwonkowska. Z dokumentacją dotyczącą rozważanych wariantów przebiegu obwodnicy można się zapoznać na stronie Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułProfilaktyka wzmocniona muzyką. Światowy Dzień AIDS w świdnickim teatrze [FOTO]
Następny artykułPrzed nami mroźny weekend z opadami śniegu. Policjanci apelują o ostrożność na drogach