Strona główna Wydarzenia Świdnica Profilaktyka wzmocniona muzyką. Światowy Dzień AIDS w świdnickim teatrze

Profilaktyka wzmocniona muzyką. Światowy Dzień AIDS w świdnickim teatrze [FOTO]

0

Już od kilku lat tradycją w Świdnicy są obchody Światowego Dnia AIDS. Z tej okazji 1 grudnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się wyjątkowy projekt edukacyjno-artystyczny „Oni już wyboru nie dokonają. Ty możesz!”, mający na celu kształtowanie postawy życia wolnego od środków psychoaktywnych wśród świdnickiej młodzieży.

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia AIDS, promowanym również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS (UNAIDS) jest „Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii” (End inequalities. End AIDS. End pandemics). Podkreśla się w ten sposób pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które pogłębiają problem AIDS i innych pandemii.

HIV od lat pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego, dotyka miliony osób. W 2020 roku na świecie wykryto 1,3 mln nowych zakażeń, 39 mln osób żyło z HIV, 630 tys. osób zmarło z przyczyn związanych z HIV. W Polsce od 1985 do 2022 roku zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób, odnotowano 4013 zachorowań na AIDS oraz śmierć 1471 chorych.

Dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ na całym świecie celebrujemy światowe obchody Dnia AIDS. AIDS to choroba szczególna, która może dotknąć nas wszystkich. Pewnie z początku wydaje wam się, że to będzie zwykły projekt o niczym. Mam jednak nadzieję, że zaoferujemy wam dużo atrakcyjnych form edukacji dotyczących tego, jakie zagrożenia czyhają tuż za rogiem. Życie jest tylko jedno i jesteście kowalami swojego losu. Musicie pamiętać, że jedna fałszywa decyzja może spowodować, że możemy zakazić się wirusem HIV. Musimy wiedzieć, że jest wiele zagrożeń – podkreślał Krzysztof Witkowski, specjalista terapii uzależnień oraz prezes Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green, podczas edukacyjno-artystycznego spotkania ze świdnicką młodzieżą, które 1 grudnia odbyło się teatrze miejskim.

Prozdrowotne przesłanie wydarzenia zostało wzmocnione wyświetlanymi na dużym ekranie prezentacjami o tematyce HIV i AIDS oraz koncertem. – Dzisiejszy dzień jest elementem pewnej strategii profilaktycznej, którą będę miał przyjemność z wami prowadzić na terenie waszych szkół. Będzie mniej o zakażeniach HIV, a więcej o profilaktyce uzależnień – czyli co zrobić, żeby nie popaść w tarapaty, bo biorąc narkotyki możemy podejmować nieświadome decyzje, które mogą nas kosztować wiele, często nawet życie. Nie będą to zajęcia polegające na tym, że „przychodzi pan do szkoły i straszy”, tylko będą to zajęcia z elementami art-terapii, muzykoterapii i wszystkich sztuk, które mogą was wciągnąć w pasję. Dlaczego? Bo każdy z was ma jakiś talentu. Szlifowanie tego talentu rozwija w was pasję, a pasja jest czynnikiem zapobiegającym przed popadaniem w zachowania ryzykowne – zapowiadał Witkowski.

/mn/

Poprzedni artykułMiał być koncert, została dziura w portfelu
Następny artykułJaki będzie przebieg obwodnicy Świdnicy? Mieszkańcy podświdnickich miejscowości zgłaszali obawy, będą kolejne spotkania