Strona główna 112 Przed nami mroźny weekend z opadami śniegu. Policjanci apelują o ostrożność na...

Przed nami mroźny weekend z opadami śniegu. Policjanci apelują o ostrożność na drogach

0

Z uwagi na warunki pogodowe świdniccy policjanci apelują o ostrożną i bezpieczną jazdę, a także o szczególne zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu. Jaką aurę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują na najbliższe dni?

W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie „Robin”. Nad północną część Polski nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm, a nawet więcej za cały weekend – zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W woj. podkarpackim i małopolskim również opady marznące powodujące gołoledź! W niedzielę stopniowe uspokojenie w pogodzie – prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na sobotę, 2 grudnia:

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite. Okresami opady śniegu, głównie na południu regionu. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, północno-wschodni i północny.

W dzień zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami, głównie na południu i południowym wschodzie, o umiarkowanym natężeniu i tam przyrost pokrywy śnieżnej około 5 cm. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków północnych.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, nad ranem miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm na Ziemi Kłodzkiej. Temperatura minimalna od -7°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad ranem lokalnie porywisty, północno-wschodni i północny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, nad ranem o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm. Temperatura od -9°C do -7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm na zachodzie do 10 cm na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura od -10°C do -7°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na niedzielę, 3 grudnia:

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu, stopniowo słabnące i miejscami zanikające. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 7 cm. Temperatura minimalna od -7°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 7 cm. Temperatura od -13°C do -10°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, północny i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami słabe opady śniegu. Temperatura od -12°C do -9°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie śnieżne.

Policjanci apelują: noga z gazu!

Temperatura spadająca poniżej 0 stopni, już nikogo z kierowców nie powinna dziwić, ale taka sytuacja w połączeniu z utrzymującymi się dłużej opadami śniegu, to prosty przepis na niebezpieczne oblodzenie. Wszyscy użytkownicy różnego rodzaju pojazdów, powinni zwracać szczególną uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem i bezwzględnie zdjąć nogę z gazu. Szczególnie te mniej uczęszczane drogi, mogą być dłużej pokryte śniegiem lub błotem pośniegowym i w związku z tym ich nawierzchnia staje się bardzo śliska – przypominają funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Gdy poranek wita nas warstwą śniegu na chodnikach oraz osiedlowych ulicach przed naszym domem, to już samo dotarcie do miejsca parkingowego może nie być tak łatwe, jak latem, a co dopiero ruszenie gdziekolwiek własnym pojazdem i dłuższa podróż. Nie może więc być mowy o złym stanie technicznym samego auta, a przede wszystkim wyposażenia go w dobrej jakości opony zimowe. Choć główne ulice w większych miastach oraz drogi powiatowe cechujące się dużym natężeniem ruchu są na bieżąco odśnieżane i posypywane pomimo ciągle padającego śniegu, to już większość bocznych uliczek szybko pokrywa warstwa śniegu, która znacznie utrudnia poruszanie się zarówno samochodami, jak też nawet na własnych nogach – podkreślają mundurowi.

Policjanci zwracają też uwagę na konieczność zachowania właściwej odległości od samochodu jadącego przed nami. – Większość z kolizji bowiem, do których dochodzi w takich warunkach, to najechania na tył pojazdu poprzedzającego, co bywa bardzo niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Zostawmy sobie więc bezpieczną odległość na ewentualne nieprzewidziane manewry. Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w dłuższą podróż, uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć odpowiednio wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków, a pospiech w takich warunkach pogodowych, jest wysoce niepożądany i może prowadzić w konsekwencji do niechcianych i co gorsza, nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Zaplanujmy więc wyjście z domu tak, aby wyjechać trochę wcześniej i bezpiecznie dojechać do celu – wskazują.

/IMGW, KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułJaki będzie przebieg obwodnicy Świdnicy? Mieszkańcy podświdnickich miejscowości zgłaszali obawy, będą kolejne spotkania
Następny artykułŚwidnica świątecznie rozświetlona. Pierwsze ozdoby włączone [FOTO]