Strona główna 0_Slider Chcesz samodzielnie wyciąć swoją wymarzoną choinkę? Nadleśnictwo Świdnica zaprasza na Choinkobranie

Chcesz samodzielnie wyciąć swoją wymarzoną choinkę? Nadleśnictwo Świdnica zaprasza na Choinkobranie

0

Pachnąca lasem, żywa choinka to jeden z najważniejszych świątecznych akcentów – przekonują leśnicy. Wzorem ubiegłych lat Nadleśnictwo Świdnica zaprasza do udziału w akcji „Choinkobranie”, która odbędzie się za dwa tygodnie. Podczas wydarzenia będzie można samemu wybrać i wyciąć wymarzone drzewko na święta Bożego Narodzenia.

Uczestnicy „Choinkobrania” zorganizowanego w 2019 roku (fot. Nadleśnictwo Świdnica)

Czy choinka powinna być sztuczna, czy może naturalna? Ten dylemat powraca każdego roku. Jak wskazują leśnicy, sztuczne drzewka przez wiele lat były traktowane jako alternatywa dla prawdziwych choinek, jednak z czasem zaczęły się pojawiać pytania dotyczące kosztów produkcji sztucznego drzewka, a przede wszystkim szkodliwości dla środowiska naturalnego. Faktem jest, że sztuczna choinka służy nam przez wiele lat. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy się nam znudzi i ląduje na śmietniku. Warto wtedy pamiętać, że jej rozkład w środowisku trwa nawet 400 lat. W tym czasie leśnicy zdążyliby wyhodować kolejne cztery pokolenia lasu.

Choinki naturalne są hodowane na specjalnych leśnych plantacjach. Są to miejsca, w których z różnych względów nie może powstać las (np. znajduje się pod liniami wysokiego napięcia). Część choinek wycinana jest w ramach przerzedzania młodego pokolenia lasu, co jest konieczne ze względów hodowlanych. Drzewka, zanim jednak staną się świąteczną ozdobą domów, produkują niezbędny do życia tlen i gromadzą CO2. Po świętach natomiast nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ przetwarza się je na nawóz organiczny.

Świeża choinka to nawiązanie do tradycji, wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Intensywny zapach, naturalny kolor igliwia, odrobinę krzywy i zbyt długi wierzchołek, trochę pochylona w jedną stronę, wszystko to sprawia, że świąteczne drzewko jest wyjątkowe. Po kilku latach to, ta „nieidealna” choinka będzie, przede wszystkim dla dzieci, jednym z najmilszych wspomnień związanych ze świętami. Choinki prosto z lasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem – wskazują pracownicy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.

Nadleśnictwo zaprasza na Choinkobranie

Serdecznie zapraszamy na kolejną akcję „Choinkobrania”, która odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2023 roku w godzinach od 9.00 do 14.00 na Szkółce Leśnej w Bojanicach (50°46’41.7″N 16°28’25.1″E) – zachęca Patrycja Rudnik z Nadleśnictwa Świdnica. Podczas wydarzenia będzie można samodzielnie wybrać i wyciąć choinkę idealną dla siebie. Warto zabrać sobą zabrać siekierę lub piłę ręczną do drewna. Na uczestników „choinkobrania” będzie czekać ognisko z możliwością upieczenia kiełbasek.

Leśnicy przekonują, że wspólne poszukiwania i wycinanie swojej choinki może być świąteczną zabawą i przygodą dla całej rodziny, po której do domu będzie można powrócić nie tylko z pachnącą choinkę, ale przede wszystkim z wyjątkowymi wspomnieniami.

Jak wyglądają ceny? Choinka o wysokości do 150 cm kosztuje 24 zł, do 250 cm – 31 zł, a do 350 cm – 56 zł. Z pełnym cennikiem można się zapoznać na stronie internetowej Nadleśnictwa Świdnica.

/Nadleśnictwo Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułHistoria miłości, która przetrwała wieki. Eric-Emmanuel Schmitt powraca z nową powieścią
Następny artykułWraca problem smogu. Jak sprawdzić jakość powietrza?