Strona główna 0_Slider Świętowali strzegomscy górnicy

Świętowali strzegomscy górnicy [FOTO]

0

Górnicy, skalnicy i kamieniarze z gminy Strzegom świętowali Barbórkę. Uroczystość rozpoczęła się pod ratuszem, skąd górniczy orszak przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerował przez centrum miasta.

Barbórkę rozpoczęło symboliczne przekazanie klucza do bram miasta przez burmistrza Zbigniewa Suchytę, później pochód ze sztandarem, w galowych czakach i mundurach, przy dźwiękach muzyki górniczej orkiestry dętej trzykrotnie okrążył strzegomski rynek.

Górnicy dotarli na spotkanie gwareckie do Sali Strzegomskiego Centrum Kultury. – Karczma piwna to propozycja tylko dla mężczyzn, gdzie króluje specyficzny górniczy humor, biesiadne jadło i pieśni. Przygotowany jest unikatowy program artystyczny, a na koniec każdy otrzymuje pamiątkowy kufel mówi Dariusz Obrok, prezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia i dyplomy nadane przez Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu. Otrzymali je Antoni Larczyński, Damian Tarnowski, Bartosz Tomkiewicz oraz Rafał Osoba.

Tego dnia kobiety z branży górniczej świętowały w kobiecym gronie na imprezie zwanej babskim combrem, który jest odpowiednikiem  męskiej karczmy piwnej.

/red./

Poprzedni artykułŚwidnica malowana wodną farbą. Wystawa Anny Maciejewskiej [FOTO]
Następny artykułWalczymy na wyjeździe z Zenitem [RELACJA LIVE]