Strona główna 0_Slider Poszukiwania „genetycznego bliźniaka”. Jaki efekt? Co dalej?

Poszukiwania „genetycznego bliźniaka”. Jaki efekt? Co dalej?

0

W starostwie powiatowym, w galerii handlowej, remizach i świetlicach wiejskich w minionym tygodniu była prowadzona akcja rejestracji osób, które chcą podzielić się swoim szpikiem z osobami chorującymi na nowotwór krwi, a przede wszystkim z Patrycją Karlińską z Lutomi Górnej. DKMS podsumowuje wyniki i zapowiada kolejne akcje.

Diagnozę, która całkowicie zmieniła życie 41-latki, pani Patrycja usłyszała we wrześniu. Niezwykle aktywna mama 13-letniej Emilki pozostaje cały czas w szpitalu pod opieką lekarzy. Ratunkiem jest przeszczep szpiku, ale do tej pory nie udało się znaleźć bliźniaka genetycznego. Być może taka osoba mieszka w powiecie świdnickim. O zorganizowanie rejestracji dla potencjalnych dawców do Fundacji DKMS zwróciła się rodzina Patrycji Karlińskiej. W sześciu miejscach – w Świdnicy, Pszennie, Witoszowie, Grodziszczu i Lutomi Dolnej –  rejestracja została przeprowadzona.

– Podczas działań weekendowych na terenie Świdnicy i okolic zarejestrowało się 141 nowych potencjalnych Dawców Szpiku, którzy są w gotowości pomóc pacjentom chorym na nowotwory krwi – informuje Patrycja Krajewska, koordynatorka ds.Rekrutacji Dawców w DKMS i zapowiada kolejne działania:

6 grudnia 2023 r. dwa oddziały firmy Toyota przeprowadzą rejestrację w Wałbrzychu i Jelczu

17 grudnia 2023 r.  w godzinach 10:00-16:00 akcja podczas jarmarku świątecznego na Hali Sportowej w Marcinowicach.

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

– w przedziale wiekowym 18-55 lat,
– w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
– świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
– pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

/DKMS/opr.red./

Poprzedni artykułWkrótce kolejna Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy
Następny artykułKolęda od drzwi do drzwi, czy na zaproszenie? Niektórzy zapowiadają zmiany, księża z podświdnickiej parafii już odwiedzają wiernych