Strona główna 0_Slider „Polska nieoczywista”. O podświdnickim osiedlu znowu głośno za sprawą prestiżowego konkursu fotograficznego

„Polska nieoczywista”. O podświdnickim osiedlu znowu głośno za sprawą prestiżowego konkursu fotograficznego

0

Z uwagi na nietypową lokalizację już od kilku lat przykuwa uwagę internautów, a także mediów regionalnych, branżowych i ogólnopolskich. O osiedlu położonym na pograniczu Świdnicy i Witoszowa Dolnego, które z lotu ptaka przypomina samotną wyspę pośród pól, niedawno stało się głośno za sprawą fotografii Agnieszki Wieczorek. Przed  miesiącem jej zdjęcie doceniono w międzynarodowym konkursie The Nature Conservancy 2023, a teraz zdobyło serca jury w konkursie magazynu National Geographic Polska.

fot. Agnieszka Wieczorek/mat. National Geographic Polska

Budowę osiedla położonego niedaleko świdnickiego szpitala „Latawiec”, tuż przy granicach Świdnicy, ale już na terenie gminy wiejskiej Świdnica, rozpoczęto w 2017 roku. Dawniej mieścił się tam skład prochu Festung Schweidnitz, później znajdowała się tam ferma lisów, a jeszcze w 2012 roku mówiło się o planach budowy w tym miejscu domu spokojnej starości. Mieszkaniowa inwestycja powstała – jak opisywał deweloper – „w spokojnej, przyjaznej i pełnej uroku okolicy, ale również w niedalekiej odległości od istotnych dla codziennego życia miejsc handlowo-rekreacyjnych”.

O otoczonym polami podświdnickim osiedlu po raz pierwszy stało się głośno przed dwoma laty. Media społecznościowe obiegło wówczas zdjęcie satelitarne przedstawiające mieszkaniową inwestycję, która z uwagi na nietypowe położenie stała się obiektem internetowych żartów, zaś komentujący okrzyknęli osiedle mianem „patodeweloperki”, „polskiego Dubaju” oraz „nowego Biskupina”.

Zaskoczenia takimi komentarzami nie kryli mieszkańcy osiedla, chwaląc panujący tam spokój i wskazując, że z uwagi na położenie w sąsiedztwie nie pojawiają się osoby postronne. Zaskoczony całą sytuacją był również prezes firmy Silver City, odpowiedzialnej za realizację mieszkaniowej inwestycji na działce nabytej w przetargu od Agencji Nieruchomości Rolnych. – Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, a że ludzie potrzebują ulać z siebie żółć – nic na to nie mogę poradzić. Gdybym miał się oglądać na komentarze, to bym niczego innego nie robił – komentował Paweł Skonieczny. – Fabryka Cadbury pod Wrocławiem też kiedyś stała w szczerym polu, a teraz jest w samym środku wielkiej strefy – wskazywał.

Przed miesiącem o podświdnickim osiedlu stało się głośno za sprawą wykonanej przez Agnieszkę Wieczorek fotografii „Mieszkając pośród żółtych pól”, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Aerials” międzynarodowego konkursu fotograficznego The Nature Conservancy – międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody. Zwycięskie zdjęcie trafiło na łamy mediów zagranicznych, w tym m.in. CNN Travel, magazynu BBC Science Focus, USA Today oraz amerykańskiego Insidera. Konkursowy laur fotografia zdobyła teraz w prestiżowym Wielkim Konkursie Fotograficznym, który już po raz 19. zorganizował magazyn National Geographic Polska, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „Polska nieoczywista”.

W maju 2023 roku osiedle położone pośród kwitnącego rzepaku uwiecznił na zdjęciach fotoreporter portalu Swidnica24.pl, Dariusz Nowaczyński:

Poprzedni artykułEliminują kopciuchy z dróg
Następny artykuł„Śmiałowickie opowieści”. Spotkanie z autorką