Strona główna 112 Eliminują kopciuchy z dróg

Eliminują kopciuchy z dróg

0

Policjanci z powiatu świdnickiego skutecznie wykorzystują urządzenia do pomiaru i analizy spalin. Za przekroczenie norm odpowiedziało już 20 kierowców.

– Wsparcie Funduszy Europejskich pozwoliło na zakup nowych narzędzi, które pomagają w tym zadaniu. Na wyposażeniu świdnickiej drogówki znalazł się dymomierz i analizator spalin w które wyposażony jest Volkswagen Crafter w policyjnej wersji ETDiE- pojazd dla Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Dymomierz i analizator spalin – to kolejne urządzenia przeznaczone do kontroli stanu technicznego poruszających się po drogach pojazdów – informuje asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Dymomierz przeznaczony jest do pomiaru stopnia zadymienia spalin emitowanych przez silniki Diesla. Mierzy zawartość cząstek stałych (PM), których obecność jest główną przyczyną zadymienia. Poziom zadymienia jest pomiarem wymaganym przy okresowych badaniach technicznych pojazdu, co pozwala stwierdzić, czy może on zostać dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Analizator spalin służy do pomiaru zawartości składników gazowych: tlenku węgla (CO), dwutlenku węgla (CO2), węglowodorów (HC), tlenu w spalinach pojazdów z silnikiem iskrowym.

Do tej pory policjanci wyeliminowali z ruchu 20 pojazdów przekraczających normy.

Policjanci na mocy przepisów po potwierdzeniu nieprawidłowości zatrzymują dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto kierowcy grozi mandat w wysokości do 300 złotych, a dodatkowo takim autem kierowca nie będzie mógł wybrać się w dalszą podróż, więc dochodzą koszty odholowania samochodu lub skorzystania z usług lawety.

/Źródło i zdjęcie KPP w Świdnicy/

Poprzedni artykułAż 1,8 mln Polaków żyje w biedzie. Na „szlachetną paczkę” czekają także rodziny z powiatu świdnickiego
Następny artykuł„Polska nieoczywista”. O podświdnickim osiedlu znowu głośno za sprawą prestiżowego konkursu fotograficznego