Strona główna Wydarzenia Świdnica Aż 1,8 mln Polaków żyje w biedzie. Na „szlachetną paczkę” czekają także...

Aż 1,8 mln Polaków żyje w biedzie. Na „szlachetną paczkę” czekają także rodziny z powiatu świdnickiego

0

Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy „Raport o biedzie”. Wynika z niego, że aż 1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. W skrajnym ubóstwie żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy. To do nich skierowana jest doroczna akcja. Na swoich darczyńców czekają jeszcze dwie rodziny z powiatu świdnickiego.

Życie w skrajnej biedzie to konieczność przeżycia za 753,92 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 670,15 zł miesięcznie na członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym. Dzienny budżet w takich domach to niewiele ponad 20 zł. Wraz z tegorocznym raportem powstało badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Czytamy w nim m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. 7 proc. Polaków nie stać na bieżące opłaty za media, zaś 8% ma problemy z regulowaniem czynszu. Z wielu rzeczy można zrezygnować, ale nie z żywności, tymczasem 3% Polaków nie stać na podstawowe zakupy. Mięsa, ryb i owoców nie kupuje 5%. Wykupienie leków na receptę stanowi problem nie do przeskoczenia dla 8% Polaków. Cały raport można przeczytać TU.

18 listopada o godz. 8:00 Szlachetna Paczka udostępniła internetową Bazę Rodzin, które czekają na pomoc w tym roku. Niewielkim wysiłkiem, ale działając razem, możemy odmienić życie najbardziej potrzebujących – bo razem stać nas na dobro. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę i przygotować Szlachetną Paczkę. W tej chwili na swoich darczyńców czeka ok. 1,5 tysiąca rodzin, w tym dwie z powiatu świdnickiego.

Pani Renata z gminy Strzegom razem z mężem wychowali dwóch synów, którzy usamodzielnili się i wyprowadzili się z rodzinnego domu. Wiedli spokojne życie realizując swoją pasje, wędrówki po górach. W roku 2022 wykryto u mężczyzny krwiaka mózgu. Podczas leczenia krwiak się rozlał i to spowodowało poważne uszkodzenie mózgu. Następstwami tego byłą padaczka pourazowa. Konieczna była operacja, a następnie leczenie i rehabilitacja, ponieważ stan pana Piotra był bardzo ciężki – nie chodził, miał niedowład prawej ręki i nogi, był leżący. Pan Piotr jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, wymaga całodobowej opieki. Mimo tragedii, jaka ich spotkała nie poddali się i walczą wspólnie o zdrowie mężczyzny. Chętnie wracają wspomnieniami do swoich wspólnych pasji, lubią oglądać pamiątkowe zdjęcia z górskich podróży. Mają nadzieję, że jeszcze razem spojrzą na słońce ze szczytu gór. Wspólnie oglądają tv, seriale. Pan Piotr pięknie maluje. Potrzebny jest bon na turnus rehabilitacyjny, środki czystości, odzież. Szczegóły tutaj.

Pani Katarzyna to niezwykle ciepła, wrażliwa i pełna empatii osoba, dla której los nigdy nie był łaskawy. Urodziła się z wieloma schorzeniami, rozpoczynając od rozszczepu kręgosłupa, poprzez wodogłowie, paraliż dolnej części ciała, aż po dysplazję. Pomimo konfrontacji z tymi problemami zdrowotnymi, zawsze zachowuje uśmiech na twarzy i podchodzi do życia oraz otaczającej ją sytuacji, z dystansem, ciesząc się tym, co ma. Potrzebny jest podgrzewacz wody, środki czystości, żywność. Więcej tutaj.

Chcesz zrobić Szlachetną Paczkę, ale boisz się, że w pojedynkę nie dasz rady? Organizatorzy programu służą pomocą. Na stronie Szlachetnej Paczki znajduje się zestaw materiałów, które ułatwią tworzenie paczki: to gotowe teksty, grafiki, narzędzia do podziału zadań, które możesz rozesłać do osób zapraszanych do wspólnego robienia paczki. Znajdują się tam również argumenty, które możesz przedstawić nieprzekonanym do wspólnego Paczkowania.

/materiał organizatora, opr. red./

Poprzedni artykułMaszyny do tampondruku
Następny artykułEliminują kopciuchy z dróg