Strona główna Kultura „Śmiałowickie opowieści”. Spotkanie z autorką

„Śmiałowickie opowieści”. Spotkanie z autorką

0

O swojej rodzinnej wsi w gminie Marcinowice napisała z pasją i wnikliwością. 15 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy będzie można spotkać się z Lucyną Szpilakowską, autorką książki „Śmiałowickie opowieści”.

Publikacja miała premierę w sierpniu 2023r. Liczy ponad 500 stron i jest jednym z pierwszych tego typu wydawnictw zbierających w całość niezwykłe dzieje podświdnickiej wsi. – Śmiałowice są bogate historycznie i jest tak wiele informacji, które w końcu musiałam zebrać w nowej jednolitej opowieści. Podzieliłam ją na dziesięć rozdziałów. Pierwszy z nich jest wprowadzeniem przedstawiającym dzieje wsi, zaczynając od czasów najdawniejszych – ponoć w okresie księstwa świdnickiego w pewnym momencie była największą wsią, do której sprowadzono aż 50 osadników – i kończąc na najnowszych, nam współczesnych. Kolejne rozdziały są już poświęcone konkretnym zabytkom. Jest więc osobna opowieść o pałacu, o kościele, dawnym młynie, browarze, domu elżbietanek i o szkole. Z publikacji dowiedzieć się można także o życiu zwykłych mieszkańców – np. kowali czy rzeźników. Znajdziemy w niej również opowieść o pięknie okolicznej przyrody. Przestawione są w niej też dzieła sztuki – opowiada o publikacji Lucyna Szpilakowska.

Z pasjonatką lokalnej historii będzie można spotkać się 15 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 18 w Świdnicy. Wstęp wolny.

Poprzedni artykuł„Polska nieoczywista”. O podświdnickim osiedlu znowu głośno za sprawą prestiżowego konkursu fotograficznego
Następny artykułMaszyny budowlane, dzięki którym Twoja działalność wejdzie na jeszcze wyższy poziom! Rozwiązania, które musisz znać