Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Wydarzenia kulturalne dla młodszych i nieco starszych, koncerty w Klubie Bolko i świdnickiej katedrze, a może sportowe emocje podczas kolejnego spotkania szczypiornistów ŚKPR Świdnica? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Dzień Pluszowego Misia w świdnickiej bibliotece (piątek)

Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników na przedstawienie teatralne „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie” w wykonaniu teatru Maska, które odbędzie się 17 listopada 2023 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18, I piętro – zachęcają pracownicy świdnickiej biblioteki.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży (ilość miejsc ograniczona, każdy czytelnik może pobrać maksymalnie 4 wejściówki, po okazaniu karty bibliotecznej).

„Pchła Szachrajka” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Roztoce (piątek)

W piątek, 17 listopada o godz. 17.00 w Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku w Dobromierzu będzie okazja przypomnieć sobie bajkę Jana Brzechwy „Przygody Pchły Szachrajki”.

–  Tym razem zobaczycie ją w wydaniu uczniów Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce. Zapraszamy wszystkie pokolenia z Dobromierza i okolic na dawkę dobrej zabawy. Wstęp wolny – zachęcają przedstawiciele stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”.

Wernisaż wystawy „Akwarelowy spacer po Świdnicy” Anny Maciejewskiej (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy „Akwarelowy spacer po Świdnicy” Anny Maciejewskiej, który odbędzie się 17 listopada o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada.

Anna Maciejewska ukończyła studia z zakresu projektowania architektonicznego, jednak postanowiła spełnić zawodowe marzenie i zostać nauczycielką. Pracując z dziećmi, napisała własny program z elementami arteterapii, który wykorzystywała, prowadząc zajęcia dla uczniów z dysfunkcjami. Do malarstwa powróciła w 2018 roku, zakochując się w akwareli.

Prace świdnickiej malarki eksponowane były w zbiorowej wystawie akwareli w Galerii Fotografii w Świdnicy, na wystawie indywidualnej w Galerii Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, w Wieży Ratuszowej w Świdnicy, w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej oraz w Dzierżoniowie. Akwarele znajdują się również w galerii w Podkowie Leśnej, Szczecinie i Zakopanem, a także w galeriach prywatnych w Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i w Niemczech.

Jubileuszowy koncert chóru Tactus Sonus (sobota)

Chór Tactus Sonus, śpiewający w świdnickiej katedrze, zaprasza na koncert z okazji jubileuszu 5-lecia działalności zespołu oraz wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Koncert odbędzie się w sobotę 18 listopada w Katedrze o godzinie 19.00. W programie chóralna muzyka sakralna kompozytorów różnych epok. Wstęp wolny.

I liga piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Tęcza Folplast Kościan (sobota)

Ostatnie tygodnie nie były najlepsze dla drużyny ŚKPR Świdnica, a szczególnie niepokojąca była porażka przed tygodniem w Dzierżoniowie. Najwyższy czas wrócić na właściwe tory, odbudować wiarę we własne możliwości i zaufanie kibiców. W sobotę, 18 listopada Szare Wilki powalczą we własnej hali z Tęczą Kościan! Początek meczu o godzinie 18.00.

Po siedmiu kolejkach ŚKPR jest ósmy, a Tęcza dziesiąta, ale oba zespoły mają na koncie po 9 punktów. W poprzednim sezonie oba spotkania z Tęczą były bardzo zacięte. W Kościanie 31:30 wygrał ŚKPR, w Świdnicy o cztery trafienia lepsi byli rywale (17:21).

  • Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – Tęcza Folplast Kościan
  • sobota, 18.11.2023, godzina 18.00
  • hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a
  • bilety: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież do 18 lat – wstęp wolny

Archiwalna potańcówka i finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej (sobota)

Po rocznej działalności projektu, który wystartował jesienią 2022 roku Fundacja Inicjatywa B organizuje „Finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”, który odbędzie się już 18 listopada w lokalu przy ul. Armii Krajowej 22 w Żarowie o godz. 19.00. Wstęp wolny.

„Finisaż” będzie miał formę multimedialną. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć m.in projekcje cyfrowe stworzone na bazie archiwaliów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej oraz Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, etiudę filmową inspirowaną „Balladą Żarowską” anonimowego autora z lat 70. XX w., fotografie na które będzie można patrzeć w okularach 3D oraz zabawę światłem i dźwiękiem będącą dopełnieniem całej prezentacji.

W drugiej sali ok. godz. 20.45 odbędzie się „Archi(walna) potańcówka” będąca zwieńczeniem pracy organizatora nad integracją mieszkańców Żarowa. Uczestnicy międzypokoleniowego wydarzenia będą mogli potańczyć w rytm starych utworów (w nowych aranżacjach muzycznych), posłuchać nagrań żarowskich zespołów z lat 60-80 czy porozmawiać o swoim mieście.

Świdnickie Recenzje Muzyczne: MAŁPA (sobota)

Przed nami tym razem hip-hopowy koncert z cyklu Świdnickich Recenzji Muzycznych. W Klubie Bolko wystąpi polski raper – Łukasz „Małpa” Małkiewicz. Usłyszymy także lokalnych muzyków – Madziała, Slime’a i Markowego. Wydarzenie planowane na sobotę, 18 listopada na godz. 20.00.

Bilety są dostępne na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Spektakl familijny „Żabcia i Ropuch” (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na familijny spektakl „Żabcia i Ropuch”, który odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godzinie 16.00 w sali teatralnej ŚOK. Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w sekretariacie ŚOK, Galerii Fotografii oraz na pół godziny przed spektaklem w miejscu wydarzenia, a także za pośrednictwem strony internetowej ośrodka.

Spektakl „Żabcia i Ropuch” to pełna poczucia humoru prosta opowieść o przyjaźni dwóch płazów – żywiołowej Żabci i pesymistycznego Ropucha, którzy wspierają się w codziennych sytuacjach i problemach. Wszystkie działania zawsze inicjuje Żabcia, głównie po to, by podnieść na duchu swojego przyjaciela, służąc mu radą, pomocą i ciepłym słowem. Oprócz perypetii dwójki przyjaciół, poznamy także losy takich postaci, jak: Ślimak, który bezustannie dba o swoją figurę, Żółw – wiekowy pan, czuwający nad porządkiem w przedstawionym mikroświecie, zawadiacka Mucha, która produkuje perfumy oraz polujący na nią Nietoperz. Bohaterowie żyją w harmonijnym świecie zgodnie z wyznaczonym przez naturę rytmem, gdzie wspólne spędzanie czasu jest największą rzeczą na świecie, a troska o szczęście drugiej osoby czyni ten świat jeszcze piękniejszym.

Spektakl „Żabcia i Ropuch” ma uświadomić najmłodszym odbiorcom, jakie wartości w życiu są naprawdę istotne. To historia nie tylko o przyjaźni i odpowiedzialności, ale także o odkrywaniu siły empatii i szacunku, jakim powinniśmy darzyć drugiego człowieka. Spektakl z pewnością nauczy, że wymienione cechy są najbardziej pożądanymi i właściwymi, by po prostu żyło się lepiej.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNauka jazdy z manualną i automatyczną skrzynią biegów
Następny artykułWitacze, pylony i słupy reklamowe – Jak przygotować się do inwestycji?