Strona główna 0_Slider „Bolko II Mały”. Historia życia świdnickiego władcy

„Bolko II Mały”. Historia życia świdnickiego władcy [Rozstrzygnięcie konkursu]

0

Nakładem wydawnictwa Avalon z Krakowa ukazała się pierwsza w języku polskim biografia księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego – „Bolko II Mały (ok.1309-1368). Książę świdnicko-jaworski i margrabia łużycki.” 8 listopada (godz. 17.00) w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można porozmawiać z autorem. Marcinem A. Klemenskim, a już dzisiaj zapraszamy po odbiór książek zwycięzców wspólnego konkursu Swidnica24.pl i Świdnickiego Portalu Historycznego.

„Bolko II Mały (ok. 1309/1312-1368) bez wątpienia należy do najwybitniejszych Piastów panujących na Śląsku w XIV wieku. Odegrał ważną rolę w dziejach Europy Środkowej, był uzdolnionym politykiem oraz dyplomatą. W 1326 r. objął niewielkie księstwo świdnickie, ale dzięki swym umiejętnościom politycznym, umierając w 1368 r. pozostawił potężne władztwo świdnicko-jaworskie, wraz z margrabstwem Łużyc, połową księstw brzeskiego, oławskiego, głogowskiego i ścinawskiego oraz szeregiem pomniejszych terytoriów. Niniejsza praca jest pierwszą od ponad 110 lat monografią poświęconą księciu świdnicko-jaworskiemu. Autor, na podstawie rozległej kwerendy źródłowej opracował działalność polityczną księcia Bolka II Małego, oraz jego działania na terenie swego władztwa. Ponadto zwrócił uwagę na jego relacje z sąsiednimi monarchami, z klasztorami położonymi w jego ziemiach. W ten sposób próbując usystematyzować i uzupełnić dotychczasową wiedzę dotyczącą tego znakomitego Piasta świdnicko-jaworskiego” – czytamy w notce przygotowanej przez wydawnictwo Avalon.

Czytelników zapytaliśmy: Czy uważasz, że postać Bolka II jest ważna dla historii Świdnicy? Uzasadnij krótko dlaczego?

Książki otrzymują:

Miłosz Lassota:

Książę Bolko II świdnicki, jak sam jego przydomek wskazuje, jako władca miał bezpośredni wpływ na rozwój miasta. Inwestując w obronność, nadając przywileje, biorąc czynny udział w propagowaniu niewątpliwych zalet świdnickiego piwa daleko poza granicami księstwa, przyczyniał się do poczucia bezpieczeństwa i dobrobytu mieszczan. Stawiając opór królowi czeskiemu, wyznaczył także kurs polityczny dla podległej sobie części Śląska, przedłużając erę niezależności śląskich książąt od czeskiej korony o parę dobrych dziesięcioleci, co z kolei stawia go w szeregu najbardziej interesujących władców epoki, a przynajmniej z punktu widzenia współczesnych historyków. Ale… to wszystko oczywiste oczywistości! Teraz nieco od serca. ; )

Dla mnie, urodzonego w Jaworze mieszkańca dawnych ziem księstwa, książę Bolko II jest postacią niezwykle istotną, a to ze względu na namacalność jego dzieł – potężne, budowane przez księcia i jego dziadów górskie zamczyska stoją do dziś, dumnie prężąc swe kamienne mury, pomimo upływu setek lat od ich powstania. Książęta świdnicko-jaworscy, zapewne nie zdając sobie z tego sprawy, w potężnym stopniu przyczynili się do rozwoju późniejszego wynalazku, jakim okazała się być… turystyka! A czyż nie z tego żyje niemała część mieszkańców Świdnicy i jej sudeckich okolic?

Osobiście więc, jako że jestem przewodnikiem sudeckim, mogę podziękować księciu za arcyciekawą pracę, którą dzięki niemu wykonuję, a także za inspirację, jako że wychowywanie się u stóp zamku Bolków i karmienie młodzieńczej wyobraźni okołozamkowymi historiami bez wątpienie pchnęło mnie na tę ścieżkę zawodowej kariery. A nie jestem jedynym, który mógłby powiedzieć o sobie podobnie! Przewodnicy, historycy, członkowie bractw rycerskich, fascynaci lokalnej historii…

Na zakończenie warto wspomnieć, że książę Bolko jest bardzo ważnym ogniwem łączącym nas, współczesnych mieszkańców Śląska, z dawnymi dziejami tych ziem o bardzo skomplikowanej, niełatwej historii. Idąc tropem rozdmuchującej tzw. „polskość księcia Bolka”, grubo ciosanej propagandy wczesnego PRL-u, postać jego mimo wszystko stanowi namacalny element wspólnej historii Śląska i Królestwa Polskiego, ułatwiając budowanie dolnośląskiej tożsamości nam, mieszkańcom księstwa świdnicko-jaworskiego. Czyż nie jego czyny i status lokalnej potęgi nie napawają nas dumą?

PS. Raz jeszcze nawiązując do namacalnych dzieł epoki panowania księcia Bolka II… Iluż władców średniowiecznej Europy może pochwalić się tak okazałym, wspaniałym i onieśmielającym miejscem pochówku, jak książęta Świdnicy i Jawora? Nawet pomimo tego, że współcześnie Mauzoleum ocieka ciężkim od złoceń barokiem, to rdzeń, czyli płyta nagrobna, pozostaje gotycki i jest niemalże wehikułem czasu, który pozwala przenieść się w XIV wiek i poznać księcia osobiście 🙂

Czesława Rajzer:

Postać Bolka II jest ważna dla Świdnicy, chociaż chyba jednak mniej niż postać jego dziada Bolka I Surowego. To on bowiem stworzył państwo, które przetrwało kolejne 100 lat. Bolko II bez pracy swojego dziada nie osiągnąłby tyle. Zresztą po jego śmierci księstwo natychmiast się rozpadło. Niemniej jest to ważna postać z uwagi na fakt, że był jednym z liczących się władców ówczesnej Europy Środkowej. I dlatego jest ważny w historii miasta.

Irena Kądziela:

Postać Bolka II jest bardzo ważna dla historii miasta. Za jego czasów Świdnica przeżywała ogromny rozkwit i była obok Wrocławia najważniejszym miastem na Śląsku. Bolko II dbał także o pozostałe ziemie księstwa i znajdujące się na nich miasta, wydając wiele przywilejów. Pod koniec panowania jego księstwo była największe w Europie Środkowej.

Andrzej Hercuń:

Bolko II Świdnicki według mnie jest najwybitniejszym świdniczaninem, który nie we wszystkich aspektach jest znany i doceniany. Niemożliwe jest krótkie uzasadnienie dlaczego tak uważam, gdyż Bolko będąc wybitnym politykiem, doskonałym businessmanem tamtych czasów, był postacią darzoną szacunkiem na dworach Europy, a co dla mnie najistotniejsze będąc polskim księciem integrował trzy narody – Polski, Niemiecki i Czeski, gdzie do dzisiaj w tych trzech krajach jest znany i szanowany. Jego sposób sprawowania rządów według mnie wyprzedzał epokę. Reszta jego zasług jest tematem na niejedną książkę.

Paweł Kukurowski:

uważam, że Bolko II jest bardzo ważną personą dla mieszkańców Świdnicy, choć może nie zawsze w pośpiechu dnia codziennego sobie to uświadamiamy. Dla mnie osobiście postać księcia nierozerwalnie kojarzy się z świdnickim Placem Świętej Małgorzaty. Gdy przechodziłem tamtędy ostatnio, specjalnie podszedłem pod krzyż Jacoba Thau. To miejsce związane z legendą o tragicznej śmierci rzekomego syna „Małego Władcy” – mianowicie Bolka III. Dawny Thaustein znał każdy mieszkaniec niemieckiej Schweidnitz i zapewne kojarzy go zdecydowana większość obecnych mieszkańców naszego miasta. Dla jednych to tylko mroczna opowieść z zamierzchłych czasów, ale dla mnie wyjątkowy ślad przeszłości – właśnie epoki tego władcy. Będąc niedawno w Krzeszowie i oglądając nagrobek ostatniego piastowskiego Pana na Świdnicy i Jaworze uświadomiłem sobie, że był ważny nie tylko dla Grodu nad Bystrzycą, ale dla całego regionu, przenikając nawet do kultury masowej (postać księcia w serialu „Korona Królów”). Możemy być dumni z naszego Bolka!

***

Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Swidnica24 znajdziesz TUTAJ. Nadesłanie zgłoszenia konkursowego jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Poprzedni artykułCo jeść i czego nie jeść podczas przeziębienia
Następny artykułZastosowanie badań rynkowych w kształtowaniu polityki lokalnej miast