Strona główna 0_Slider Wojewódzkie dożynki w atmosferze święta, ale bez słowa o sytuacji rolników

Wojewódzkie dożynki w atmosferze święta, ale bez słowa o sytuacji rolników [FOTO/VIDEO]

0

Widowisko obrzędowe „Misterium Chleba” w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów” uświetniło oficjalną część dolnośląskich dożynek. Wojewódzkie święto plonów po raz pierwszy zawitało do gminy Marcinowice i zostało zorganizowane w Szczepanowie. W wieczornym programie imprezy przewidziano koncerty zespołów MIG i Future Folk, a także Cleo.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się w samo południe od mszy w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie. Po jej zakończeniu barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przygotowanymi przez społeczności ze wszystkich zakątków Dolnego Śląska przemaszerował przez miejscowość.

Podczas dożynek w Szczepanowie ramię w ramię siedzieli obok siebie politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości oraz opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej. Nie zabrakło wspólnego selfie, do którego poseł Michał Dworczyk (PiS) pozował z poseł Izabelą Mrzygłocką (PO), senator Agnieszką Kołacz-Leszczyńską (PO) oraz prezydent Świdnicy, Beatą Moskal-Słaniewską. Na scenie pojawili się, obok gospodarzy dożynek, jedynie przedstawiciele partii rządzącej. Nie padło jednak ani jedno słowo o trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się rolnicy.

Mówiła o tym podczas ubiegłotygodniowych dożynek gminy Świdnicy wójt Teresa Mazurek, apelująca o szybką pomoc, bo ceny skupu zboża nie przekraczają 700 złotych za tonę, co dla wielu może oznaczać bankructwo. Jej zdaniem ratunkiem byłby skup interwencyjny. – Bardzo dobrze byłoby, gdyby takie coś powstało, bo na pewno cena byłaby wyższa i zagwarantowana, a te punkty bezpośrednio skupujące dyktują cenę bezpośrednio warunkami, jakie są. Dzisiaj ludzie nie mają gdzie zmagazynować, to cena leci na łeb na szyję. Słyszałem, że pszenica jest skupowana nawet po 650 zł za tonę. Przy tej ceny to straty z hektara sięgają 2,5 tysiąca złotych. Czekamy, że będzie lepiej i przyszły sezon będzie lepszy dla nas – na święcie plonów w sąsiedniej gminie Jaworzyna Śląska mówił starosta dożynek w Piotrowicach, rolnik Radosław Mentel.

Dzisiaj na dożynkach wojewódzkich nie było o tym słowa, jedynie w odczytanym przez ministra Dworczyka liście premiera Mateusza Mazowieckiego pojawiły się słowa, że rząd robi wszystko, by zabezpieczyć polskich rolników. Pytany o skup interwencyjny Michał Dworczyk odpowiada: – Rząd, podejmując działania zabezpieczając środki na dopłaty, tak jak w innych sytuacjach kryzysowych, podobnie i w tej. Ponadto premier Morawiecki zapowiedział, że po 15 września, kiedy kończy się embargo unijne, Polska nie będzie dopuszczała do sprzedaży na terenie naszego kraju zboża z Ukrainy. Trzeba mieć świadomość, że obecna sytuacja, trudna sytuacja w rolnictwie jest wynikiem ataku na Ukrainę, wojny u naszego wschodniego sąsiada – stwierdził. Na pytanie, co ze skupem interwencyjnym, minister odesłał do ministerstwa rolnictwa.

Jaką propozycję dla rolników w tej trudnej sytuacja ma Koalicja Obywatelska, która aspiruje do przejęcia władzy w październikowych wyborach? – Też rozmawiam z rolnikami, w zasadzie wszyscy rolnicy są już po dożynkach, i polska wieś, nie tylko dolnośląska, ma kłopoty z cenami, ze zbytem i dopłatami. Konkrety rolnicy usłyszą w Tarnowie, 9 września, gdzie robimy konwencję programową, więc nie chcę wyprzedzać. 100 konkretów na pierwsze 100 dni. I będą też sprawy rolnicze – stwierdziła w Szczepanowie Monika Wielichowska, wiceliderka Platformy Obywatelskiej i „jedynka” na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu wałbrzyskim.

Podczas święta plonów nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dzielenia chlebem. Oficjalną część wojewódzkich dożynek uświetniło widowisko obrzędowe przypominające symbolikę chleba w tradycji, kulturze i obrzędowości polskiej. „Misterium Chleba” zaprezentowały połączone zespoły Krąg oraz Mokrzeszów. Następnie rozstrzygnięte zostały konkursy na najpiękniejsze wieńce oraz dekoracje dożynkowe, a także wręczono odznaczenia zasłużonym dla rolnictwa.

Wieczorem dożynkową sceną w Szczepanowie zawładną muzycy. O godzinie 18.30 rozpocznie się koncert zespołu MIG, o godzinie 20.00 wystąpi zespół Future Folk, a o godzinie 21.30 przewidziano koncert Cleo. Zwieńczeniem dolnośląskiego święta plonów będzie zabawa taneczna, która rozpocznie się o godzinie 23.00.

 

/mn, asz/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn, asz

Poprzedni artykułZapunktować z Piastem [RELACJA LIVE]
Następny artykułByła walka, determinacja i mamy wynik, który trzeba szanować!  [FOTO]