Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi124 w Kraskowie, sportowe emocje w trakcie V Pucharu Świdnickiego Dzika, wspólna zabawa w szczytnym celu podczas charytatywnych wydarzeń na rzecz małych mieszkańców powiatu, a może święto latawca?  Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Spotkanie z autorami książki „Świdnica. Pejzaż kulturalny 1945-2020” (piątek)

Bogactwo kulturowe Świdnicy od czasów powojennych zebrali i opisali autorzy książki „Świdnica. Pejzaż kulturalny 1945-2020”. Mariola Szaciło-Mackiewicz oraz Wojciech Koryciński w swojej książce ukazują to, co przez te dziesiątki lat zapisało się na kartach historii Świdnicy. Wspominają nie tylko miejsca, ale przede wszystkim wydarzenia, a także zespoły artystyczne, chóry, stowarzyszenia czy też kluby.

Promocja książki oraz spotkanie z autorami odbędzie się w piątek, 29 września o godz.18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana K. Norwida przy ul. Franciszkańskiej 18.

Weekend seniora z kulturą. Bezpłatne zwiedzanie muzeum kupiectwa (sobota-niedziela)

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy po raz kolejny weźmie udział w akcji „Weekend seniora z kulturą”, w ramach której wszyscy seniorzy 60+ będą mogli bezpłatnie zwiedzać placówkę. Akcja potrwa do niedzieli, 1 października. Godziny otwarcia w sobotę i niedzielę: od 11.00 do 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.30).

W zabytkowych wnętrzach świdnickiego ratusza można zobaczyć ciekawie zaaranżowane ekspozycje przedstawiające Dom Wagi, Urząd Miar, sklep kolonialny, karczmę, aptekę a nawet stację paliw. Z kolei na I piętrze na zwiedzających galeria obrazów świdnickich malarzy, rekonstrukcja dawnego salonu mieszczańskiego i późnogotycka Sala Rajców, w której eksponowana jest kolekcja obrazująca dzieje i specyfikę ziemi świdnickiej. Tylko w naszym Muzeum można także zobaczyć ekspozycję poświęconą dziejom świdnickiego piwowarstwa oraz unikalne relikty średniowiecznych kramów bogatych kramarzy z XIV wieku – opisują przedstawiciele świdnickiego muzeum.

5. Puchar Świdnickiego Dzika (sobota)

Przed nami piąta edycja zawodów siłowych „Puchar Świdnickiego Dzika w wyciskaniu sztangi leżąc” oraz piąty „Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów”. Miłośników sportów siłowych i kibiców organizatorzy zapraszają już w sobotę, 30 września do Galerii Świdnickiej.

O Puchar Świdnickiego Dzika powalczą siłacze z całej Polski. Rywalizacja będzie toczyła się wśród pań i panów w kilku kategoriach wagowych, a także trzech kategoriach OPEN. Rozpoczęcie zmagań w wyciskaniu sztangi leżąc zaplanowane jest na godzinę 14.00. Dodatkowo odbędą się zawody dedykowane tylko mieszkańcom Świdnicy na Najsilniejszego Świdniczanina i Najsilniejszą Świdniczankę. Zawody mają charakter otwarty. Ponadto już od godz. 9.00 wystartuje Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów. Będą w nim rywalizować zawodnicy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

II Ogólnopolski Turniej Rekreacyjnej Gimnastyki Artystycznej w Świebodzicach (sobota)

W sobotę, 30 września w godzinach 11.00-18.00 w hali sportowo-widowiskowej OSiR Świebodzice odbędzie się II Ogólnopolski Turniej Gimnastyki Artystycznej. – To niezwykła okazja, aby doświadczyć magii sportu i podziwiać niezwykłe talenty z całego kraju. Podczas turnieju będzie można podziwiać nie tylko rywalizację, ale także wspaniałe układy taneczne, ale również występy z przyborami, a także emocjonujące prezentacje duetów i trio. To wszystko czeka na Państwa podczas tego niezapomnianego wydarzenia! – zachęcają organizatorzy.

Wstęp na turniej jest darmowy. Kluby biorące udział: LA PASSIONE Łódź, LA PASSIONE Wrocław, Studio Gwiazd, My Passion Oława, FGA Namysłów, FGA Kłodzko, FGA Syców, FGA Świebodzice (organizator). Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście, prowadzona będzie transmisja online.

Festiwal Latawców w Grodziszczu (sobota)

II Festiwal Organowy Młodych „Śladami Mistrzów” – koncert finałowy (sobota)

II edycja Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów” dobiega końca. Na muzyczną ucztę zaprasza młody, nagradzany świdnicki organista, inicjator wydarzenia i jego kierownik artystyczny Jakub Moneta. Zagra on finałowy koncert w sobotę, 30 września o godz. 19.00 w świdnickiej katedrze.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Przed nami Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości. W niedzielę, 1 października na świdnickim Rynku i okolicznych uliczkach znów pojawią się stoiska z kolekcjonerskimi monetami, starymi pocztówkami, biżuterią, meblami, porcelanowymi i szklanymi naczyniami i mnóstwem różności. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 7.30 do 13.00.

Targ Ziemi124 w Kraskowie (niedziela)

W przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego będzie można zaopatrzyć się w zdrowe produkty od lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło. Targ odbędzie się w najbliższą niedzielę, 1 października w godz. 11.00-15.00.

Z listą wystawców można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Koncert charytatywny dla Marcelinki w Strzegomiu (niedziela)

„Marcelince podaj rękę, podaj szybko” – pod tym hasłem w niedzielę, 1 października odbędzie się festyn charytatywny połączony ze zbiórką funduszy na leczenie mieszkanki Strzegomia, Marcelinki Andreasik. Od września 2021 roku dziewczynka jest leczona z powodu nowotworu. Ma za sobą operację usunięcia guza mózgu i cykl chemioterapii. W sierpniu tego roku, podczas kolejnych badań kontrolnych okazało się, że doszło do wznowy. Trwa zbiórka na kosztowne leczenie w klinice w Wiedniu.

Festyn charytatywny rozpocznie się o godzinie 12.00 w hali widowiskowo-sportowej strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W programie:

  • atrakcje dla najmłodszych m.in. dmuchany plac zabaw, tworzenie bransoletek, malowanie twarzy oraz pokaz laserowych animacji,
  • przejazd ulicami miasta i prezentacja motocykli przez Strzegomską Grupę Motocyklową,
  • liczne licytacje przedmiotów i voucherów usługowych,
  • pokaz strzegomskiej grupy Poland Samurai Federation,
  • słodki bufet, kawka i herbatka oraz dania na ciepło,
  • występ Scholi Dziecięcej z Bazyliki Strzegomskiej,
  • prezentacja grup przedszkolnych PP nr 1, PP nr 2, PP nr 3, PP nr 4,
  • prezentacja grup szkół podstawowych PSP 2, PSP 3 oraz PSP 4,
  • występ zespołu Ekipa z Miasta.

Bieg charytatywny dla Frania (niedziela)

Stowarzyszenie „Kompas” z Goczałkowa organizuje III edycję Biegu Charytatywnego, który będzie poświęcony małemu Frankowi. Dwuletni mieszkaniec Roztoki walczy z ostrą białaczką szpikową. Biegowe wydarzenie w szczytnym celu odbędzie się w niedzielę, 1 października w Goczałkowie.

Biegacze będą mogli wystartować na dystansie 11 i 5 kilometrów, zaś na miłośników nordic walkingu czekać będzie trasa o długości 5 kilometrów. Zapisy będą prowadzone w dniu biegu od godziny 9.00, natomiast start nastąpi w samo południe. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Świebodzickie Święto Latawca (niedziela)

W niedzielę, 1 października na lądowisku gminnym w Świebodzicach odbędzie się Świebodzickie Święto Latawca. – Startujemy równo o godzinie 14.00! Dla pierwszych 100 osób  zagwarantowaliśmy materiały do stworzenia własnego latawca pod okiem instruktora. Dla uczestników konkursu na najpiękniejszy Latawiec będą czekały pamiątkowe dyplomy oraz gadżety. Zwycięzca konkursu otrzyma voucher ufundowany przez Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach na przelot szybowcem. Będziemy puszczać latawce, bańki mydlane, przeciągać linę, palić ognisko i oczywiście świetnie się bawić! Zabierzcie ze sobą kiełbaski – zachęcają organizatorzy.

Na lądowisko można będzie dotrzeć miejskim autobusem, który zapewni ZGK Świebodzice.

Ekopiknik i wymiana garażowa w Komorowie (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułZderzenie osobówki z busem na „trzydziestce piątce”
Następny artykułOd lat pomaga kobietom dotkniętym rakiem piersi. Dołączyła do grona zasłużonych dla Świdnicy [FOTO]