Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Podziwianie motoryzacyjnych perełek uczestniczących w rajdzie pojazdów zabytkowych, kuchnie z całego świata goszczące na świdnickim Rynku, pokaz sprawności i walka o puchar podczas powiatowych zawodów strażackich, a może biegowa rywalizacja w Żarowie? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Rodzinne warsztaty i pokaz filmów w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności (piątek)

W piątek odbędą się finałowe wydarzenia świdnickich obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Na Zawiszowie wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach rowerowych, natomiast w Klubie Bolko zaplanowano pokaz filmów krótkometrażowych. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

W programie rodzinnego wydarzenia rowerowo-hulajnogowego, które odbędzie się w godzinach od 16.00 do 18.00 przy skwerze przy ul. Galla Anonima na osiedlu Zawiszów, znalazły się: warsztaty na temat bezpieczeństwa w ruchu pieszo-drogowym, pokaz freestyle’u rowerowego z udziałem Michała Koziołka – finalisty programu „Mam talent”, malowanie rowerów, hulajnóg oraz deskorolek, edukacyjna zabawa poświęcona poznawaniu znaków drogowych oraz najważniejszych zasad bezpieczeństwa na drodze, a także animacje, bańki mydlane i inne atrakcje.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności zaplanowano również pokaz krótkich filmów reportażowych z różnych stron świata, zrealizowanych w ramach projektu Street Films. Celem twórców jest pokazywanie, jak proludzkie polityki miejskie w zakresie mobilności mogą zmieniać miasta w lepsze miejsce do życia. Wydarzenie odbędzie się w świdnickim Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11. Początek o godzinie 19.00. Pokaz potrwa około 60 minut.

Spektakl komediowy „Zaręczony pogrążony” (piątek)

„Czy zaręczyny mogą stać się dla mężczyzny początkiem końca? Czy koniec może stać się dla mężczyzny nowym początkiem? Czy mężczyzna w ogóle potrafi odróżnić początek od końca? I co tak naprawdę jest najczęstszym powodem męskich problemów? Nadmiar, oto prawdziwa przyczyna męskich kłopotów”. Zaręczyny są osnową dla przebojowego spektaklu komediowego, który 22 września zagości na deskach teatru miejskiego w Świdnicy.

Spektakl komediowy „Zaręczony pogrążony”
22 września, godz. 17.30 i 20.30
sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43
bilety 120/100 zł na www.bilety.sok.com.pl

Spotkanie z Markiem Michalakiem (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” zapraszają na spotkanie autorskie z Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Markiem Michalakiem promujące najnowszą książkę „Opowieści o prawach dziecka”.

Spotkanie odbędzie się 22 września, o godzinie 18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne w bibliotece.

VIII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga – koncert Macieja Batora (piątek)

Maciej Bator, koncert w ramach Festiwalu Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy 2022W piątek, 22 września w Kościele Pokoju w Świdnicy przed publicznością wystąpi świdnicki organista, pedagog, kantor Kościoła Pokoju – Maciej Bator. Zastąpi on Maartena Wilminka, który z powodu kontuzji nadgarstka nie będzie mógł wystąpić na koncercie VIII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

22.09.2023 (piątek), godz. 18:30, Kościół Pokoju w Świdnicy:
Maciej Bator (Świdnica – Polska) – organy
W programie m.in.: H. Scheidemann, W. Żeleński, F. Mendelssohn-Bartholdy
recital w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga

II Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych Księstwa Świdnicko-Jaworskiego (sobota-niedziela)

W ten weekend do Świdnicy zjadą uczestnicy II Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.  Uroczyste rozpoczęcie tegorocznej edycji rajdu nastąpi w sobotę, 23 września o godzinie 9.15 na świdnickim Rynku. Następnie uczestnicy wyruszą w trasę, udając się do Bolkowa, a także do Świebodzic, gdzie na tamtejszym Rynku prowadzone będą konkurencje rajdowe. Zabytkowe auta biorące udział w rajdzie powrócą do Świdnicy około godziny 15.30-16.00. Na głównym placu miasta przewidziano prezentację samochodów, ogłoszenie wyników rajdu oraz dekorację zwycięzców.

Zabytkowe pojazdy będzie też można podziwiać w niedzielę, 24 września. Od godziny 10.00 na świdnickim Rynku odbywać się będzie konkurs elegancji, po zakończeniu którego nastąpi wręczenie nagród oraz uroczyste zamknięcie rajdu.

Świdnicki Festiwal Smaków Świata (sobota-niedziela)

Potrawy z najlepszych kuchni świata ponownie będzie można skosztować na świdnickim Rynku. W dniach 23-24 września odbędzie się Świdnicki Festiwal Smaków Świata. Food trucki będą czekać na miłośników dobrego jedzenia od godziny 12.00 do 20.00.

Dolnośląski Festiwal Zabytków Techniki (piątek-niedziela)

To będzie wyjątkowy weekend dla miłośników kolei i techniki. Wszystko za sprawą Festiwalu Zabytków Techniki, który odbędzie się w dniach 22-24 września. Centralnym punktem festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów.

Gala Parowozów 2023 odbywać się będzie w dniach 23-24 września w godzinach od 10.00 do 18.00. W tym roku w zlocie wezmą udział trzy czynne parowozy: Pt47-65 z Wolsztyna, znany z „Czeskiego Expressu” parowóz 555.153, który przyjedzie z kraju pardubickiego w Czechach, a także parowóz 213.901 z czeskiego Brna. W jaworzyńskim muzeum odbywać się będą prezentacje nie tylko parowozów, ale również innych zabytkowych pojazdów, w tym drezyny motorowej Warszawa M20, czechosłowackiego autobusu szynowego M262.0 „Motorak” oraz drogowego walca parowego Ruthermeyer 704. Pojazdy prezentowane będą w ruchu na terenie bocznicy kolejowej muzeum.

Dla chętnych organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach kolejowych Dolnego Śląska. „Dolnośląski Ekspres” pojedzie na trasie Jaworzyna Śląska – Wrocław Główny – Sobótka – Świdnica – Jaworzyna Śląska, „Jaworzynka” pokona trasę Wrocław – Sobótka – Świdnica – Jaworzyna Śląska, „Jedlinka” zawita na trasę Jaworzyna Śląska – Świdnica – Jedlina-Zdrój – Wałbrzych – Jaworzyna Śląska, natomiast „Czeski Ekspres” pojedzie na trasie Jaworzyna Śląska – Wałbrzych – Kamienna Góra – Lubawka. Dodatkowo planowane są przejazdy autobusem szynowym „Motorak” z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy i Strzegomia. Informacje dotyczące zakupu biletów oraz rozkładu jazdy dostępne są na stronie Muzeum Kolejnictwa.

W ramach festiwalu odbędzie się również 3. Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki, czyli turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się w niedzielę, 24 września o godzinie 14.00 na terenie Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Tam również odbędzie się Gala Techniki Rolniczej.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach Festiwalu Zabytków Techniki na stronie jaworzyńskiego muzeum.

Zawody strażackie i festyn służb mundurowych (sobota)

W sobotę na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. O tytuł najlepszych w powiecie rywalizować będą drużyny z terenu powiatu świdnickiego, które wyłonione zostały podczas zawodów gminnych. Początek planowany jest na godzinę 9.30, a rywalizacja potrwa do godziny 14.00.

W zawodach uczestniczyć będzie około dwudziestu drużyn, a uczestnicy będą rywalizować w czterech kategoriach: dwóch kategoriach seniorskich oraz dwóch kategoriach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Rozegrane zostaną dwie konkurencje: sztafeta pożarnicza i ćwiczenie bojowe. Sędziować będą oficerowie i aspiranci z naszej komendy. Uczestnicy będą musieli wykazać się zarówno dobrą kondycją, jak również umiejętności pożarniczymi. Podczas zawodów szczebla powiatowego wyłonione zostaną drużyny, które będą uprawnione do startu w zawodach wojewódzkich. Oprócz głównych zawodów odbędą się też konkurencje dla najmłodszych dzieci – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Skasowano: Strażackim zawodom towarzyszyć będzie VIII Festyn Rodzinny Służb Mundurowych i Ratownictwa Medycznego w Świdnicy, który organizują związki zawodowe straży pożarnej, policji, ratowników medycznych oraz służby więziennej. Już o godzinie 9.00 rozpocznie się turniej piłki nożnej, od godziny 11.00 na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czekać będą atrakcje dla najmłodszych w postaci dmuchanych zamków, natomiast oficjalne rozpoczęcie imprezy planowane jest na godzinę 14.00. Podczas festynu poszczególne służby wystawią stoiska, na których prezentować będą swoje wyposażenie. Będzie też akcent charytatywny w postaci zbiórki na rzecz 7-letniego Dominika Jabłońskiego oraz 13-letniego Alana Oleksyka.

XIV Świdnicki Turniej Masters w piłce ręcznej (sobota)

Sobota, 23 września będzie należała do oldbojów! W XIV Świdnickim Turnieju Masters zaprezentuje się jedenaście zespołów – pięć żeńskich i sześć męskich. Honory gospodarza czyni ekipa Masters Świdnica złożona między innymi z byłych zawodników Elmotu, Bel-Polu i ŚKPR-u Świdnica. Wszystkie mecze odbędą się w hali Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno. Początek godzinie 8.00.

W obu kategoriach zespoły zagrają systemem każdy z każdym (mecz 1×20 minut). W kategorii kobiet zobaczymy: Olimpię Oborniki Śl., SPR Jelenia Góra Masters, Zagłębie Lubin Masters, Orlik Brzeg i Krajnę Nakło, natomiast w kategorii mężczyzn: Żórawina United, Bór Masters Oborniki Śl., Budowlanych Nowa Sól, Old Boys Górnik Złotoryja, Oldbpoys Grunwald Poznań i Masters Świdnica.

Ze szczegółowym terminarzem gier można zapoznać się na stronie internetowej Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej.

Światowy Dzień Turystyki i otwarcie winobrania w Makowicach (sobota)

Już w sobotę, 23 września na terenie przy winnicy w podświdnickich Makowicach odbędzie się impreza z okazji Światowego Dnia Turystyki, w ramach której przewidziano liczne atrakcje. Chętni będą mogli przy okazji poznać tajniki zawodu winiarza oraz tradycję procesu winobrania.

Zaczniemy o godzinie 13.00 rodzinnym piknikiem sołeckim z atrakcjami dla całych rodzin: zamki dmuchane, animacje dla dzieci, pyszne jedzonko (grochówka „Sołtysówka”) i dobra muzyka DJ Grexa. Podczas pikniku wystartuje Rodzinna Gra Turystyczno – Terenowa wokół wzgórza Popiel. Ciekawe zagadki, zadania zręcznościowe, tajemnice gminy Świdnica oraz naszych pięknych okolic. Nad przebiegiem wydarzenia czuwać będą członkowie Kół Świdnickiego Oddziału PTTK, a dla wszystkich uczestników przewidziane są nagrody – rozpoczynają wyliczanie punktów programu organizatorzy.

– Przygotowujemy warsztaty malarskie prowadzone przez Martę Ciućkę – artystkę i osobę, której twórczości nikomu przedstawiać nie trzeba. Będą także warsztaty fotografii plenerowej, wystawy odznak turystycznych, rajd pieszy ze Świdnicy prowadzony przez jedno ze świdnickich Kół Turystycznych, stoisko Nadleśnictwa Świdnica, Rodzinne gry Questy, kuchnia polowa, ognisko z kiełbaskami – zachęca GOKSiR. Liczne atrakcje szykuje również Winnica Świdnicka w Makowicach. Na chętnych czekać będą degustacje winogron, regionalnych produktów, wina, spacery edukacyjne po winnicy, konkursy i quizy związane z winobraniem, konkurs deptania winogron – z nagrodami.

W drugiej części dnia na szczycie wzgórza Popiel, przy niedawno stworzonym szlaku turystycznym, zaplanowano ciekawe prelekcje zakręconych turystycznie młodych podróżników. Młody Człowiek i Góry opowie o polskich górach wysokich – Tatrach. Przewidziana jest prelekcja multimedialna, pokaz sprzętu wspinaczkowego oraz panel dyskusyjny. Odbędzie się również prelekcja „Szybkie podróże – Himalaje – Najpiękniejszy szlak Świata” dotycząca emocjonującego trekkingu wokół największych szczytów globu.

Główną atrakcją dnia będzie koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach”, który zaprezentuje się z programem muzycznym „W górach jest wszystko co kocham”.

PosprzątajMY Świebodzice (sobota)

Piknik Zamkowy dla Frania w Roztoce (sobota)

8. Żarowskie Biegi Strefowe (niedziela)

W niedzielę, 24 września odbędzie się 8. edycja Żarowskich Biegów Strefowych. Start i metę zaplanowano w okolicach Urzędu Miejskiego w Żarowie. Biegi dla dzieci odbędą się na boisku lekkoatletycznym przy SP w Żarowie (ul. 1 Maja 2). Tam też zlokalizowane będzie miasteczko biegowe, gdzie będą znajdowały się stoiska sponsorów. W tym roku zawody sportowe organizowane są w ramach XXII-lecia Podstrefy Żarów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na najlepszych biegaczy na dystansach 5 oraz 10 km czekają nagrody finansowe.

W 8. edycji imprezy znajdziemy większość kategorii, które pojawiły się w latach ubiegłych. Oprócz klasyfikacji drużynowej firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”, wyłoniony zostanie najlepszy zawodnik i zawodniczka strefy na dystansie 10 i 5 km. Bieg główny, to również rywalizacja najlepszych grup biegaczy.

Program 8. Żarowskich Biegów Strefowych

  • godz. 8:30 – otwarcie biura zawodów – wciąż możliwe są zapisy na biegi dla dzieci oraz na 5 i 10 km. Decyduje pierwszeństwo zgłoszenia. Płatność tylko gotówką /sala widowiskowo-sportowa, ul. A. Krajowej 60 A/
  • godz. 10:00 – start biegów dla dzieci. Po biegach wręczenie oraz losowanie nagród /boisko lekkoatletyczne przy SP w Żarowie/
  • godz. 11:00 – start biegu towarzyszącego na dyst. 5 km /skrzyżowanie obok Urzędu Miejskiego w Żarowie/
  • godz. 12:00 – start biegu głównego na dyst. 10 km skrzyżowanie obok Urzędu Miejskiego w Żarowie/
  • ok. godz. 14:00 – wręczenie i losowanie nagród wśród uczestników biegu na 5 km oraz 10 km boisko lekkoatletyczne przy SP w Żarowie/

II Festiwal Organowy Młodych „Śladami Mistrzów” – koncert w katedrze świdnickiej (niedziela)

Trwa II edycja Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Na zaproszenie nagradzanego, młodego świdnickiego organisty Jakuba Monety swoje umiejętności prezentują uzdolnieni i już mimo wieku doświadczeni muzycy z Polski. Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę, 24 września o godzinie 19.00. Wystąpi Maciej Lewandowicz. W programie:

Hugo Distler (1908-1942)
Partita „Nun komm der heiden heiland” op. 8:
II. Choral
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in g BuxWV 149
Nun komm der heiden heiland BuxWV 221
Passacaglia in d BuxWV 161
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Nun komm der heiden heiland BWV 659a
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in e BuxWV 142
Max Reger (1873-1916)
Nun komm der heiden heiland op. 67. nr 29
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in fis BuxWV 146

/opr. mn/

Poprzedni artykułGmina Świdnica. Zbliżają się wybory do izb rolniczych. Kto może zagłosować?
Następny artykułZawiszów. Strażacy interweniowali w związku z pożarem kuchni