Strona główna 0_Slider Polityczny tour de dożynki

Polityczny tour de dożynki [FOTO]

0

Poseł Zyska (PiS) tańczący do ludowej melodii obok posła Dyducha (Lewica), poseł Murdzek (PiS) w jednym rzędzie z kandydatami do sejmu z Koalicji Obywatelskiej czy wreszcie znacząca obecność (lub nieobecność posła) Dworczyka (PiS). Aktualni i przyszli parlamentarzyści rozpoczęli prawdziwy tour de dożynki.

Rozpoczęty w miniony weekend maraton dożynkowy ma w tym roku dodatkowy, polityczny wymiar. Posłowie, którzy zwyczajowo są zapraszani przez gminy do udziału w świecie plonów, mają okazję, by pokazać się wyborcom przed październikowym głosowaniem. Ich obecność lub nieobecność pokazuje także, czy samorządowcom bliżej do aktualnie rządzącej Zjednoczonej Prawicy czy do opozycji. Wyjątkiem w powiecie świdnickim jest gmina Świdnica, gdzie w rządku obok siebie siedzieli przedstawiciele najróżniejszych opcji politycznych. Z wyjątkiem posła Michała Dworczyka, niezwykle aktywnego w okręgu wyborczym nr 2.

Poseł Dworczyk media społecznościowe zasypał zdjęciami ze swoich dożynkowych aktywności. Mimo że w niedzielę, 27 sierpnia, był w Świdnicy i zbierał podpisy, do Komorowa, gdzie gmina Świdnica urządziła tegoroczne dożynki, nie dotarł. Organizatorzy byli zawiedzeni, bo poseł nie odpowiedział na żadne z zaproszeń w ciągu ostatnich 5 lat. Zamiast Komorowa wybrał w niedzielę Piławę.

Na dożynkach gminy Świdnica nie zabrakło innych, aktualnych i aspirujących do mandatu parlamentarzystów. Obecna była poseł PO Katarzyna Mrzygłocka, dwójka w okręgu nr 2, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, kandydatka KO do Senatu także w najbliższych wyborach, europosłanka PiS Anna Zalewska, poseł Wojciech Murdzek (PiS), kandydaci KO na posłów Jacek Iwancz (obecny radny sejmiku dolnośląskiego) oraz Robert Jagła. Pomiędzy nimi niekandydująca do parlamentu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska (Lewica), a z racji obowiązków gospodyni także kończąca pracę w samorządzie lokalnym wójt Teresa Mazurek. Wśród nich biskup senior Ignacy Dec, znany z radykalnych poglądów, który w jednym z kazań (2021 r.) mówił tak o lewicyNowa lewica ateistyczna promuje dzisiaj życie na poziomie zwierząt: „Minimum cierpienia, maksimum przyjemności”.

W Strzegomiu nieoczekiwanie spotkali się europosłanka Anna Zalewska (PiS) i poseł Ireneusz Zyska (PiS) z posłem Markiem Dyduchem (Lewica) i wspólnie, na zaproszenie burmistrza Zbigniewa Suchyty, ruszyli w tan na dożynkowej scenie.

Do Borowa na święto plonów gminy Dobromierz zjechali wyłącznie przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i poseł Katarzyna Mrzygłocka, a także radny sejmiku Jacek Iwancz.

Dożynki gminy Jaworzyna Śląska w Piotrowicach zdominowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Sesję zdjęciową między straganami pracownicy biur poselskich urządzili posłowi Wojciechowi Murdzkowi i Ireneuszowi Zysce, a także Michałowi Dworczykowi, który na miejsce dotarł dopiero późnym popołudniem. Koalicję Obywatelską reprezentował kandydat na posła Robert Jagła, prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Piotrowice były jedynym miejscem, gdzie zbierane były podpisy na kandydatów do parlamentu. Stanowisko na terenie dożynek ustawiło Prawo i Sprawiedliwość, które zbiera podpisy „in blanco”, bo jeszcze nie podało swoich kandydatów. Według nieoficjalnych przymiarek na jedynkę w okręgu wałbrzyskim typowany jest Michał Dworczyk, z drugiego miejsca ma startować Wojciech Murdzek, a Ireneusz Zyska z piątego miejsca. Czas na podanie list kandydatów komitety wyborcze mają do 6 września.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Swidnica24.pl, media społecznościowe Jerzego Ulbina oraz Michała Dworczyka

Poprzedni artykułStudia zaoczne Warszawa – jak pogodzić pracę z nauką?
Następny artykułNowe mieszkania na wynajem w Krakowie