Strona główna Artykuł sponsorowany Najem instytucjonalny – bezpieczeństwo dla wynajmującego?

Najem instytucjonalny – bezpieczeństwo dla wynajmującego?

0

Najem instytucjonalny to forma wynajmowania nieruchomości, która została uregulowana, dzięki ustawie z dnia 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Z uwagi na to, że najem tego typu chroni interesy wynajmującego, coraz więcej właścicieli mieszkań, którzy chcą uzyskać zysk poprzez najem, decyduje się na taką formę. Wśród wielu zalet najmu instytucjonalnego największą z nich jest gwarancja bezpieczeństwa.

Dlaczego najem instytucjonalny jest tak popularny?

Wiele założeń najmu instytucjonalnego jest podobnych do tych związanych z najmem okazjonalnym. W obu przypadkach występuje założenie takie, aby interesy stron najmu były równoważne. Dzięki temu w praktyce zostają zabezpieczone zarówno interesy właściciela nieruchomości lub instytucji, oferujących najem, jak i najemcy.

Dobrze uregulowane przepisy, dbające o interesy obu stron sprawiają, że inwestorzy chętnie budują mieszkania na wynajem, a osoby niemogące wziąć kredytu hipotecznego na budowę domu, decydują się właśnie na wynajem instytucjonalny. Przykładowe inwestycje można sprawdzić pod adresem https://katowice.mdr.pl/. W dalszej części artykułu przedstawiamy 3 główne korzyści, jakie płyną z najmu instytucjonalnego.

Konieczność określenia czasu obowiązywania umowy

Najem instytucjonalny nie przewiduje ograniczeń w kwestii górnej granicy długości okresu obowiązywania umowy najmu. Zatem umowa między właścicielem nieruchomości a najemcą może być zawarta na przykład na dwa lata lub aż dwadzieścia. To niezwykła elastyczność, która jest jednak celowa. Taki zabieg miał na celu wyłączenie z zastosowania przepisu z Kodeksu Cywilnego, stanowiącego, że umowy zawarte na okres dłuższy niż 10 lat traktowane są jako umowy na czas nieokreślony.

Możliwość zawierania umowy najmu instytucjonalnego na długie okresy pozwala wynajmującemu wybrać najemcę, który będzie korzystał z mieszkania przez wiele lat. Dzięki temu właściciel nie musi się martwić, że osoba korzystająca z jego mieszkania będzie się zmieniać co rok lub dwa lata. Takie zjawisko jest bardzo często spotykane przy umowach najmu zwykłego i z pewnością taka rotacja lokatorów jest dla właściciela kłopotliwa.

Bezpieczeństwo wynajmowania mieszkania

Na rynku najmu nie brakowało sytuacji, w których lokatorzy nie chcieli opuścić nieruchomości nawet po wygaśnięciu umowy. Takie historie sprawiły, że coraz więcej właścicieli obecnie chce podpisywać umowę najmu okazjonalnego, ponieważ determinuje konieczność wskazania alternatywnego miejsca zamieszkania w przypadku eksmisji.

Najem instytucjonalny jest mniej rygorystyczny pod tym względem, lecz oferuje określone udogodnienia, chroniące wynajmującego. Przykładowo umowa najmu instytucjonalnego musi być poparta załącznikiem w formie notarialnego oświadczenia. W dokumencie najemca musi zaświadczyć, że poddaje się egzekucji i opuści mieszkania w danym terminie.

Możliwość pozbycia się lokatora

Najem instytucjonalny ogranicza się jedynie do niezbędnych formalności. W przypadku, gdy najemca nie będzie chciał opuścić mieszkania pomimo wcześniej złożonego oświadczenia, to wynajmujący może eksmitować najemcę w uproszczonym trybie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKto z PiS-u powalczy o mandat senatora z okręgu Świdnica-Wałbrzych?
Następny artykułMały Franio walczy z ostrą białaczką szpikową. Trwa zbiórka na kosztowną terapię we Francji