Strona główna 0_Slider Co władze Świdnicy chcą zrobić na skwerze Lecha Kaczyńskiego za 1,8 miliona...

Co władze Świdnicy chcą zrobić na skwerze Lecha Kaczyńskiego za 1,8 miliona złotych?

0

Od 2010 roku jest kojarzony przede wszystkim z miejscem sporu pomiędzy wizją upamiętnienia ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem a docenieniem lokalnej historii. Władze miasta starają się o dotację w wysokości blisko 1,8 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład na zagospodarowanie skweru im. Lecha Kaczyńskiego. Co na działce o powierzchni 0,16 hektara miałoby pochłonąć takie środki?

– Inwestycja obejmuje przebudowę wraz z infrastrukturą skweru Lecha Kaczyńskiego, położonego w Świdnicy w centrum miasta, pomiędzy ulicami: Zamkową, Muzealną, Kotlarską. Skwer znajduje się na obszarze chronionym (historycznym układzie urbanistycznym), zagospodarowany na potrzeby zgromadzeń publicznych oraz rekreacji i wypoczynku mieszkańców. Teren reprezentacyjny nie dostosowany aktualnie do wymogów jakościowych i estetycznych tego typu przestrzeni publicznych. Obecnie w złym stanie technicznym, niezagospodarowany, wymagający natychmiastowej przebudowy – czytamy w opisie inwestycji, na której dofinansowanie z szóstej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu ubiega się Świdnica.

Na skwerze w ostatnich latach poprawiono alejki, posadzono nowe drzewa. W ubiegłym roku za blisko 74 tysiące złotych z miejskiej kasy został zrekonstruowany relikt zabytkowego, kamiennego postumentu, na którym przed II wojną światową stał pomnik. I właśnie w tym miejscu ma stanąć rzeźba księcia Bolka II. O upamiętnieniu władcy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w miejscu, gdzie niegdyś stał książęcy zamek zdecydowali w głosowaniu mieszkańcy, a decyzję uchwałą „przyklepała” Rada Miejska. Pomysł realizuje od 2020 roku Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Z prowadzonej od trzech lat zbiórki udało się pozyskać około 100 tysięcy złotych i jak informuje Urszula Pawłowska, większość tych pieniędzy już została wykorzystana na opłacenie projektu i granitowego cokołu (który czeka na montaż w strzegomskim kamieniołomie). Brakuje środków na sam pomnik. Odlew z brązu to koszt co najmniej pół miliona złotych. Pomnik jest ujęty we wniosku miasta. A co oprócz tego?

Zakres prac będzie obejmował: – wymianę nawierzchni ścieżek na nową mineralną, przepuszczalną z wydzielonymi obrzeżami, – wykonanie jednego dodatkowego ciągu komunikacji pieszej, ułatwiającego przejście od ul. Muzealnej do ul Zamkowej – zagospodarowanie poprzez nasadzenie zieleni niskiej – trawa do intensywnego użytkowania z rabatami, zieleń okrywowa, zieleń wysoka – drzewa od strony ul. Muzealnej – elementy małej architektury (ławki, kosze) – wykonanie nowej instalacji oświetleniowej w związku z planowanym oświetleniem terenu w formie lamp parkowych, a także monitoringiem – budowę pomnika Bolka II Księcia Świdnicko – Jaworskiego – czytamy.

Nabór wniosków został zamknięty 31 lipca, wyników jeszcze nie ogłoszono. Miasto liczy na dotację w wysokości 1 764 000,00 zł. Wkład własny miałby wynieść 36 000 zł.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułWoliery dla szopów coraz bliżej! Znamy wyniki zbiórki z niedzielnego pikniku Fundacji Patataj
Następny artykułDerby dla Bystrzycy Górnej i Strzegomia