Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Podziwianie barwnych kultur z całego świata podczas Międzynarodowego Festiwal Folkloru w Strzegomiu, podróż w czasie w ramach X Turnieju Rycerskiego, atrakcje towarzyszące patriotyczno-wojskowemu piknikowi z okazji Święta Wojska Polskiego, a może filmowy seans pod chmurką? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu (do niedzieli)

Już po raz 31. w Strzegomiu odbywa się spotkanie z folklorem z różnych zakątków świata. W tym roku podczas imprezy można podziwiać barwną kulturę ludową z takich krajów jak Chile, Irlandia Północna, Kolumbia czy Turcja. Na finał tradycyjnie zaplanowano także koncert muzyki rozrywkowej. Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Feel.

XXXI Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu potrwa do 13 sierpnia. Szczegółowy program na plakacie.

Dzień Kultury i Sportu w Rusku (piątek)

W piątek o godzinie 17.00 na terenie nowego boiska sportowego w Rusku (gm. Strzegom) rozpocznie się Dzień Kultury i Sportu. – Będzie to doskonała okazja do wspólnego świętowania i spędzenia aktywnego czasu razem z przyjaciółmi i rodziną. Niesamowitym uzupełnieniem tego wieczoru będzie występ zespołu „Słoneczko” z Żytomierza na Ukrainie. Ich muzyka i taniec przeniesie nas w magiczny i niepowtarzalny świat folkloru – zapowiadają organizatorzy.

Koncerty „Z jazzem przez Polskę” w Krzyżowej i Jaworzynie Śląskiej (piątek, niedziela)

Cykl „Z jazzem przez Polskę” ponownie zagości w powiecie świdnickim. Tym razem zagrają w duecie znakomici, nagradzani gitarzyści klasyczni – Krzysztof Pełech i Robert Horna, którzy specjalizują się w wykonywaniu oryginalnych aranżacji w stylu – samby, tanga, rytmów latynosko-hiszpańskich oraz jazzowych, improwizowanych klimatów.

Koncerty Pełech & Horna Duo odbędą się w piątek, 11 sierpnia o godz. 19.00 w kompleksie pałacowym w Krzyżowej oraz w niedzielę, 13 sierpnia o godz. 19.00 w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Wstęp wolny.

X Turniej Rycerski Bractwa Joannitów w Strzegomiu (sobota-niedziela)

Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich zaprasza na X Turniej Rycerski, który odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia przy bastei pod estakadą kolejową w Strzegomiu. Rekonstruktorzy reprezentujący bractwa z różnych zakątków kraju zaczną rozbijać średniowieczny obóz już w piątek po południu.

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia nastąpi w sobotę o godzinie 10.30. Do wieczora odbywać się będą turnieje: łuczników, lekkozbrojnych, ciężkozbrojnych, gier logicznych. W planach jest również organizacja biegu dam, czy też pokaz dawnych tańców i mody. Między godziną 18.15 a 18.40 członkowie bractw rycerskich oraz rekonstruktorzy wezmą udział potyczce pod murami miasta, natomiast o godzinie 19.40 wojowie wyruszą w stronę strzegomskiego Rynku, gdzie spotkają się z uczestnikami odbywającego się tam Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Sobotę zwieńczy pokaz ognia o godzinie 21.00.

W niedzielę, 13 sierpnia o godzinie 10.30 rekonstruktorzy oraz zespoły folklorystyczne wezmą udział we mszy świętej w bazylice strzegomskiej. Po jej zakończeniu planowany jest kolejny przemarsz na głównym plac miasta, gdzie nastąpi prezentacja bractw biorących udział w X Turnieju Rycerskim. Od godziny 13.00 będzie można zaznać życia w średniowiecznym obozie, w którym odbywać się będą pokazy walk oraz strzelania z łuku. Zakończenie imprezy połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom turniejowych konkurencji planowane jest na godzinę 15.00.

Długi sierpniowy weekend z Tomkiem i jego Przyjaciółmi (od soboty)

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie Tomkiem, Grubym Zawiadowcą, Hirkiem, Emilką i innymi bohaterami z bajki Tomek i Przyjaciele w długi sierpniowy weekend. Wydarzenie organizowane dla rodzin z dziećmi odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia. Przewidziane atrakcje: specjalnie przygotowane animacje dla dzieci, gra terenowa z Tomkiem i Przyjaciele, zwiedzanie z Przewodnikiem, przejażdżka edukacyjna po bocznicy Muzeum lokomotywą Zbysio, sale i place zabaw dla dzieci.

Całość wydarzenia odbędzie na zabytkowej bocznicy kolejowej gdzie Muzeum udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy, pochodzący z XIX i XX wieku. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, przeszło 50 wagonów różnego typu oraz innych kolejowych pojazdów specjalnych. Tabor prezentowany jest na 2,5 km torów znajdujących się na muzealnej bocznicy kolejowej.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Dożynki wiejskie w Strzelcach (sobota)

Festyn wiejski w Roztoce (sobota)

Kino Letnie Spektrum: „Szef roku” (sobota)

Festiwal Filmowy Spektrum w ramach zapowiedzi nadchodzącej już 9. edycji wydarzenia zaprasza na pokazy plenerowe. W samym sercu Świdnicy wyświetlone zostaną trzy ciekawe pełne metraże z kina światowego. Najbliższy seans już w sobotę, 12 sierpnia. Wstęp bezpłatny.

sobota, 12 sierpnia godz. 20.30 — Szef roku, reż. Fernando León de Aranoa (2021)

Jak daleko posunie się Blanco (Javier Bardem), charyzmatyczny właściciel rodzinnej fabryki, aby otrzymać lokalną nagrodę dla najlepszego biznesu? Presja, by wszystko było idealnie, zderza się z nieprzewidzianymi wybrykami ze strony szukającego zemsty zwolnionego pracownika, cierpiącego na depresję kierownika czy zakochanej stażystki. A to dopiero początek kłopotów! Aby dopiąć swego, wyrachowany dobry szef bez skrupułów wtrąca się w życie prywatne swoich pracowników i przekracza wszelkie dopuszczalne granice, nieświadomie uruchamiając wybuchową reakcję łańcuchową prowadzącą do niewyobrażalnych konsekwencji. „Szef Roku” to przenikliwe studium charakterów, a równocześnie przesiąknięta kąśliwym humorem satyra społeczna na środowisko pracy.

3. Otwarty Turniej Piłki Siatkowej (niedziela)

Na najbliższą niedzielę, 13 sierpnia zaplanowano trzecią i ostatnią podczas tych wakacji odsłonę Otwartych Turniejów Piłki Siatkowej organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Tym razem na terenie piaszczystych boisk do piłki plażowej przy ulicy Ślaskiej dojdzie do walki w kategorii mężczyzn open.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Święto Wojska Polskiego i piknik w Świdnicy (niedziela)

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji, już w najbliższą niedzielę na Osiedlu Młodych odbędą się uroczystości zorganizowane przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne.

Oficjalna część uroczystości rozpocznie się mszą św. o godz. 12.30, po której przewidziano złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Po uroczystościach odbędzie się piknik patriotyczno-żołniersko-rodzinny. W części oficjalnej przedstawiciel IPN oddział we Wrocławiu wygłosi krótki rys historyczny dotyczący wojny polsko-bolszewickiej, samej Bitwy Warszawskiej i ustanowienia dnia Święta Wojska Polskiego.

Od godziny 15.00 w ramach pikniku Biuro Nowych Technologii IPN na dwóch stanowiskach zaprezentuje swoje sztandarowe przedsięwzięcie edukacyjne „Grę Szyfrów” oraz aplikację „Szybowcowa ‘87”. Piknik odbędzie się na placu przy ul. Prądzyńskiego 2 obok kościoła pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych i potrwa do godz. 19.00.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPrawo handlowe: co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?
Następny artykułCzwarty dzień poszukiwań na stawie Warszawianka. Ratownicy ponownie przeczesywali akwen [FOTO]