Strona główna 0_Slider Festiwal Teatru Otwartego rozpoczęty! Świdnicki Rynek znów zmienił się w plenerową scenę...

Festiwal Teatru Otwartego rozpoczęty! Świdnicki Rynek znów zmienił się w plenerową scenę [FOTO]

0

Różnorodne spektakle przenoszące widzów w świat wyobraźni i emocji, a także moc atrakcji dla najmłodszych, czeka na gości tegorocznej odsłony Festiwalu Teatru Otwartego. Trzydniowe święto teatru pod gołym niebem ruszyło w piątek. Zobacz, co działo się pierwszego dnia i jakie spektakle znalazły się w programie na sobotę.

Już od godziny 16.00 na świdnickim Rynku na najmłodszych gości czekała Klaunikowa Fifi ze swoją ekipą animatorów, zapraszając dzieci wraz z rodzicami do warsztatów plastycznych, zabaw para-cyrkowych i tanecznych odbywających się na dziedzińcu pod wieżą ratuszową.

25. Festiwal Teatru Otwartego zainaugurował – stworzony metodami współczesnej klaunady i żonglerki rekwizytami, a przy tym inspirowany cyrkiem współczesnym i sensoterapią – spektakl „Jarzyna” w wykonaniu Kamila „Żonglera” Maleckiego. Tytułowy klaun Jarzyna w humorystyczny sposób zmierzył się z wrogą i nielubianą przez wiele dzieci materią – jedzeniem warzyw.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy ponownie gościł wałbrzyski Teatr Bajka, który tym razem zaprezentował spektakl „Ekolandia” – rozśpiewaną, roztańczoną i pełną humoru opowieść o spotkaniu kochającej ludzi i zwierzęta Ekolandii z niszczącym wszystko dokoła Smokiem Niedbaluchem.

Kulminacją piątkowych wydarzeń był spektakl w wykonaniu Teatru Ewolucji Cienia. „Dobrze, lepiej, katastrofa” to komedia osadzona w rzeczywistości Polski z lat 70. ubiegłego wieku, obnażająca absurdy dekady Gierka. Celem artystów było nie tylko rozbawienie publiczności, ale również skłonienie do refleksji, czy dobra materialne powinny przesłaniać potrzebę wolności oraz trzeźwej oceny tego, co dzieje się wokół nas.

Jak wygląda program na sobotę?

godz. 16.00-19.00 Strefa Animacji – Klaunikowa Fifi z Ekipą (plac c)

Klaunikowa Fifi z Ekipą to sprawdzony organizator imprez dla dzieci. Zespół tworzą wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach.

godz. 17.00 „Balwierz SPA” Teatr JaSię (plac a)

Teatr JaSię powstał w roku 2013 z czystej potrzeby rozwoju i poszukiwań ludzkich szczerych emocji. Chodząc po ulicach kraju i czasem też świata napotykamy masy ciągnących gdzieś ciągle ludzi, którym ciężko jest się zatrzymać i dostrzec to co ich otacza. Teatr JaSię chciałby mówić o wszystkich znanych nam emocjach i uczyć ich akceptacji. Każdy nowy styl teatralny będzie miał za zadanie okiełznać inne uczucie. „Balwierz SPA” to mobilne studio plenerowe specjalizujące się w upiększaniu tego co zwykłe i nie rzucające się w oczy. Parodia branży beauty, która zaspokoi standardy estetyczne dzieci i dorosłych. Retro rower z przyczepką zmienia nie do poznania wszystkich uczestników swoich zabiegów, a przystępna infolinia dostępna dla widzów ułatwia umówienie się na wizytę. Wszystko wydaje się być na swoim miejscu, a jednak śmiech i euforia towarzyszy wszystkim widzom. Spektakl przeznaczony dla widzów w każdym wieku!

godz. 18.00 „Dobre Rady Lisa Witalisa” Grupa O!Teatr (plac b)

Grupa O!Teatr łączy w sobie elementy komediowo-kabaretowe z lalkowym teatrem dla dzieci. Fakt, że wywodzą się z krakowskiego środowiska artystyczno-kabaretowego wpłynął na wypracowanie własnego charakterystycznego stylu i metody aktorskiej. Komizm ich przedstawień nie jest banalny, co pokazują zarówno reakcje dzieci jak i dorosłych. Poprzez śmiech, emocje i różne zabiegi interaktywne widz jest wciągany w wir scenicznych wydarzeń. Nie jest on tylko biernym obserwatorem, ale ma wpływa na losy bohaterów spektakli. Każda interakcja ma sens i cel. Spektakl muzyczny „Dobre rady lisa Witalisa” to opowieść o znanym szelmie Witalisie. Czego to ten zwierz nie obieca by zdobyć to, na co przyjdzie mu ochota. Wykorzystując ufność, łatwowierność, a niekiedy i naiwność napotkanych stworzeń spełnia sam swoje zachcianki. Ci, którzy chcą coś zdobyć bez wysiłku niech się strzegą jego dobrych rad. Ale i lisowi przyjdzie w końcu ponieść zapłatę za swe niecne poczynania. To tez opowieść o trudnej, ale koniecznej umiejętności powiedzenia „nie”.

godz. 19.30 „Czerwony Kapturek w poszukiwaniu Wilka” Teatr Arka (sala teatralna)

Teatr Arka, to zawodowy teatr integracyjny z siedzibą we Wrocławiu. Teatr powstał w 1993 roku z inicjatywy Renaty Jasińskiej-Nowak, Andrzeja Nowaka i Bogdana Michalewskiego. Obok zawodowych aktorów na scenie teatru występują aktorzy niepełnosprawni intelektualnie z kilkuletnim doświadczeniem scenicznym. W spektaklu „Czerwony Kapturek w poszukiwaniu Wilka” babcia wcale nie jest chora, a czerwony kapturek już nie jest małą dziewczynką. Być może nawet nie ma żadnego wilka, a jeśli jest- to czy naprawdę jest taki straszny? A może to wilk boi się wszystkiego i ukrywa w lesie udając kogoś innego, bo wie, że zaraz ktoś go może upolować i wsadzić do klatki?

godz. 21.30 „Klasa” Teatr Snów (plac a)

Teatr Snów – gdański teatr uliczny, założony z inicjatywy Zdzisława Górskiego i Alicji Mojko w 1986 roku. Jest uznawany za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych. Poetyckie spektakle reżyserowane przez Zdzisława Górskiego, których najważniejszą inspiracją są opowiadania Brunona Schulza. „Klasa” to opowieść o starszym człowieku, który wraca do szkoły. Chce spotkać kolegów i przeżyć ponownie, lub tylko powspominać, tamten czas. Zasiada w ławce jak kiedyś i porusza się między realnością a fantazją. Wywołuje ze swojej pamięci koleżanki i kolegów oraz wydarzenia, które były dla niego najważniejsze. Wywołuje też magiczne sceny, które ubarwią jego wspomnienia, które zainteresują kolegów z klasy.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
plac a — wejście do biur ŚOK przy słupie ogłoszeniowym
plac b — wejście główne do Teatru
plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

Program może ulec zmianie. W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do Sali teatralnej ŚOK lub Klubu Bolko.

/ŚOK, mn/

Poprzedni artykułPiłkarska okręgówka rozpocznie 15 sierpnia [TERMINARZ]
Następny artykułPodrzucił śmieci do lasu. Wszystko zarejestrowała kamera