Strona główna 0_Slider Zabił ojczyma zadając mu kilkanaście ciosów nożem. Sąd nadzwyczajnie złagodził karę

Zabił ojczyma zadając mu kilkanaście ciosów nożem. Sąd nadzwyczajnie złagodził karę

0

Sąd Okręgowy w Świdnicy zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary wobec 21-letniego Mikołaja D., który podczas domowej awantury zabił swojego 45-letniego ojczyma, zadając mu 12 ciosów nożem. Sąd wymierzył mu karę łączną 3 lat pozbawienia wolności. Zdaniem obrony, młody mężczyzna działał w obronie własnej oraz swojej matki, a przez wiele lat był ofiarą przemocy domowej.

Przypomnijmy, do zabójstwa doszło 28 sierpnia 2021 roku w mieszkaniu przy ulicy Francuskiej w Świdnicy. Podejrzanym o dokonanie zabójstwa został wówczas 19-letni Mikołaj D. – Mężczyzna zadał Sylwestrowi P. 12 ciosów nożem, które spowodowały szereg obrażeń, a w szczególności ranę kłutą klatki piersiowej, które okazała się śmiertelna z powodu krwawienia, do jakiego doszło. W złożonych wyjaśnieniach podejrzany co do zasady potwierdził sprawstwo odnośnie zarzucanego mu czynu – informował Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. W toku śledztwa biegli ustalili, że Mikołaj D. był poczytalny w chwili dokonywania zbrodni.

Sprawą zajmowała się opolska prokuratura, ponieważ – jak tłumaczył rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy – strony tego postępowania są blisko spokrewnione z jednym z długoletnich pracowników prokuratury z okręgu świdnickiego. Decyzję o przeniesieniu śledztwa podjęto w celu uniknięcia ewentualnych zarzutów co do braku bezstronności świdnickich prokuratorów.

Mikołaj D. przez kilka miesięcy przebywał w tymczasowym areszcie. Na początku 2022 roku mężczyzna wyszedł na wolność po tym, jak wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu zaskarżył adwokat Paweł Zawadzki. Obrońca mężczyzny argumentował, że Mikołaj D. działał w obronie własnej oraz w obronie matki, natomiast to, że zadał tak wiele ciosów było spowodowane tym, że przez wiele lat był ofiarą przemocy domowej. Świdnicki sąd przychylił się wówczas do złożonego zaskarżenia i nie wyraził zgody na przedłużenie aresztu.

We wrześniu 2022 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Za dokonanie zabójstwa Mikołajowi D. groziła kara od 8 lat do dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok w jego sprawie zapadł 6 czerwca 2023 roku. Sąd zastosował wobec 21-latka nadzwyczajne złagodzenie kary. Jak informuje Gazeta Wyborcza, młody mężczyzna został uznany za winnego zabójstwa ojczyma, za co usłyszał wyrok 2 lat i 8 miesięcy więzienia. Sąd wymierzył mu również karę 6 miesięcy pozbawienia wolności za posiadanie pornografii z udziałem dzieci, którą znaleziono w jego komputerze.

Za oba czyny wymierzono karę łączną 3 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł również zakaz zajmowania stanowisk i prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, edukacją oraz leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi na okres 5 lat. Na poczet kary pozbawienia wolności zaliczony został okres aresztu tymczasowego od 28 sierpnia 2021 roku do 10 stycznia 2022 roku – mówi Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy. Wyrok nie jest prawomocny.

/mn/

Poprzedni artykułNajchętniej kupowane tusze do rzęs
Następny artykułCiekawe zmagania młodych adeptów tenisa stołowego [FOTO]