Strona główna 0_Slider Festiwal Dobroblues już z pełnym programem. Zagra też Jurek Styczyński, gitarzysta legendarnego...

Festiwal Dobroblues już z pełnym programem. Zagra też Jurek Styczyński, gitarzysta legendarnego Dżemu

0

Szykuje się prawdziwe święto muzyki bluesowej w regionie. Już powoli tuż pod wieżą widokową w Dobromierzu przygotowywany jest teren na scenę koncertową, z której wkrótce usłyszymy bluesowe brzmienia. Zagrają na niej tacy znakomici muzycy, legendy gatunku w Polsce – jak Jurek Styczyński, gitarzysta zespołu Dżem czy Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa. VI edycja Dobroblues zaplanowana została na 14 i 15 lipca. Wstęp wolny.

Jurek Styczyński – fot. facebook – Urszula Fryzka & Jurek Styczyński

DobroBlues – koncerty znanych bluesmenów, jammowanie po zmroku i inne atrakcje

DobroBlues po kilku latach przerwy powrócił do kalendarza regionalnych imprez. To będzie VI edycja festiwalu muzyki bluesowej. – Impreza rozłożona jest na dwa dni (piątek, 14 lipca i sobota, 15 lipca). W pierwszy dzień planujemy koncerty na małej plenerowej scenie, ognisko, leżaczki, food-truck, plac zabaw – wszystko w otoczeniu lasu. Drugi dzień z koncertami kilku znanych zespołów bluesowych na dużej scenie plenerowej, część gastronomiczna, parasole, namioty, miejsca siedzące, dmuchaniec dla dzieci – wymienia Marta Darowska z Fundacji „Wieża Widokowa w Dobromierzu. Aby przeszłość miała przyszłość”, która reaktywowała wydarzenie. Oprócz fundacji, organizatorami festiwalu są także Urząd Gminy Dobromierz, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Dobromierzu,  Powiat Świdnicki oraz wolontariusze, którzy od samego początku wspierają każde działanie fundacji.

Znana jest już pełna lista wykonawców, którzy zagrają na festiwalu. W piątkowy wieczór wystąpią akustycznie – strzegomski zespół bluesowy „Ślad”, a także Z dzielni chłopcy, czyli trio z Miedziowego Zagłębia, którzy już ostro ćwiczą na próbach, by w Dobromierzu wypaść doskonale. To właśnie z tymi zespołami będzie okazja wspólnie przy ognisku pojammować. Sobota natomiast to aż pięć koncertów oczywiście w tonacji dobrego bluesa – zagrają m.in. doskonale znani w Dobromierzu The Mohers oraz Midnight Blues. Wśród gwiazd festiwalu zapowiedziano – Jurka Styczyńskiego, gitarzystę zespołu Dżem od 1979 roku, ale też uznanego muzyka sesyjnego, który współpracował m.in. z zespołem Chłopcom z Placu Broni, Lombardem, Martyną Jakubowicz, Leszkiem Cichońskim, Cree czy Starym Dobrym Małżeństwem. Gitarzysta w Dobromierzu wystąpi w duecie z żoną, utalentowaną wokalistką, nagradzaną na wielu festiwalach – Urszulą Fryzką. Na finał natomiast zagra jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców muzyki bluesowej – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa.

Nocna Zmiana Bluesa, fot. ze facebooka zespołu

Nowe miejsce festiwalu DobroBlues

Reaktywowane święto muzyki bluesowej zorganizowane zostanie w nowej lokalizacji, tuż przy zabytkowej wieży widokowej w Dobromierzu. – Miejsce ma bardzo ciekawą historię. W przeszłości wzgórze szubienicze, na którym kat ze Świdnicy wykonywał wyroki śmierci. W późniejszym czasie na terenie tym rozegrała się potężna bitwa pomiędzy wojskami austriacko-saksońskimi a Prusami. Zwyciężyły wojska pruskie i w setną rocznicę bitwy zdecydowano o wybudowaniu pomnika poświęconego właśnie tej bitwie – powstała Wieża, która do dziś cieszy oko wielu turystów. Zmieniono również nazwę góry z szubienicznej na Wzgórze Zwycięzców – opowiada wiceprezes fundacji Marta Darowska, która zaangażowana jest działania związane z renowacją wieży. – Zabytek od lat był dostępny dla turystów, jednak w ubiegłym roku, gdy otworzyliśmy przy nim bar m.in. z daniami z grilla, to miejsce naprawdę odżyło – dodaje. Pierwszy dzień festiwalu będzie odbywał się tuż przy wieży widokowej. W drugim dniu koncerty zaplanowano na poniższym terenie, który specjalnie jest przygotowywany do tego celu. Powstanie tam koncertowa scena, wydzielone zostaną – strefa gastronomiczna, miejsce na zabawę na dmuchańcu oraz parking. Festiwalowy teren będzie dodatkowo oznakowany, by bez problemu do niego trafić.

Link do wydarzenia na facebooku – TUTAJ. Szczegółowe informacje na profilu Dobroblues oraz Wieża widokowa Dobromierz – Forest Bar

Więcej o festiwalu Dobroblues i jego historii można przeczytać w artykule: „Wielki powrót święta muzyki bluesowej w regionie”

/Tekst: AN/
/Zdjęcia wykonawców: facebook – Urszula Fryzka&Jurek Styczyński,
Nocna Zmiana Bluesa/

Poprzedni artykułSezon zakończony, Przemek Kuliś znów „rozdawał karty” i to w dwóch kategoriach!
Następny artykułPozycjonowanie – klucz do sukcesu Twojej strony internetowej