Urząd Miejski na profilu miasta w mediach społecznościowych poinformował o XVII edycji konkursu pn. „Historia Świdnicy i jej zabytków”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa pod honorowym patronatem Beaty Moskal-Słaniewskiej Prezydent Świdnicy. Nagrody młodzieży wręczał obok prezesa stowarzyszenia i dyrektora muzeum także Leszek Mazurek, wieloletni tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa w PRL, który nigdy nie wytłumaczył, ani nie przeprosił za swoją działalność.
– Z testem składającym się z 45 pytań zmierzyło się 35 uczestników z 12 zespołów reprezentujących świdnickie szkoły podstawowe i średnie. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dr Dobiesław Karst – Dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Andrzej Deska – pracownik Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Leszek Mazurek ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich – poinformowało miasto w mediach społecznościowych.
Leszek Mazurek został zarejestrowany jako tajny współpracownik 10 października 1982 i do września 1989 roku złożył oficerom Służby Bezpieczeństwa 53 pisemne informacje. Donosił na rolników, lekarzy weterynarii, działaczy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, klientów świdnickiej kawiarni, przedsiębiorców, rosyjskich żołnierzy, znajomych i rodzinę pierwszej żony. Brał za to pieniądze. Po ujawnieniu tych informacji w 2017 roku Mazurek odmówił komentarza, nigdy nie wytłumaczył się z tej działalności ani nie przeprosił. Komentarza odmówiło także Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, założone w kwietniu 1990 r., do którego przystąpił Mazurek. Stowarzyszenie zajmuje się nie tylko lokalną przedsiębiorczością, ale także promocją idei wolnościowych, nagradza dawnych opozycjonistów z lat 80.XX wieku. Współpraca Leszka Mazurka z opresyjnymi służbami stowarzyszeniu nie przeszkadza i nadal powierza mu organizowanie konkursów historycznych dla młodzieży. Prywatnie Leszek Mazurek jest mężem prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej.
/asz/