Strona główna Temat dnia Ambasador Szwecji w świdnickim Kościele Pokoju

Ambasador Szwecji w świdnickim Kościele Pokoju [FOTO]

0

Do wielu znamienitych gości, którzy odwiedzają świdnicką świątynię, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, 16 czerwca dołączył ambasador Szwecji. „Stefan Gullgren nie krył zachwytu zwiedzając Kościół Pokoju i słuchając recitalu organowego w wykonaniu dra Maciej Bator” – informuje ewangelicka parafia.


Bp Waldemar Pytel opowiedział ambasadorowi o najnowszych dziejach świdnickiego kościoła, prowadzonych pracach konserwatorskich i codziennym życiu parafii. Gość był także zainteresowany historią i szwedzkimi jej wątkami, które w archiwum przedstawił dr Stephan Aderhold.  Świdnicką parafię ewangelicką od początku jej istnienia łączyły relacje ze Szwecją. Na przestrzeni wieków kontakty te były kontynuowane w różnoraki sposób – czytamy w relacji z wizyty. Drewniany kościół mógł stanąć w Świdnicy dzięki szwedzkiemu wstawiennictwu i wsparciu finansowemu. Szwedzcy emigranci wybierali Świdnicę jako miejsce życia i pracy. W historii parafii szczególnie zapisał się Peter Pauliander, starszy cechu garncarskiego. W swoim testamencie zapisał 1500 talarów na budowę nowego ołtarza.

Związki ze Szwecją są nadal bardzo bliskie także w XXI wieku.  6 maja 2011 roku w Kościele Pokoju gościła Szwedzka Para Królewska, Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia.

/opr. red./
Fot udostępnione przez Kościół Pokoju

Poprzedni artykułPiknik ekologiczny na świdnickim Rynku [FOTO]
Następny artykułDawny tajny współpracownik Służb Bezpieczeństwa PRL współorganizuje konkurs historyczny dla młodzieży