Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Spotkanie z historią podczas rekonstrukcji bitwy pod Burkatowem, polowanie na najróżniejsze skarby w trakcie giełd staroci odbywających się w Świdnicy i Świebodzicach, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi124 w Kraskowie, rodzinna zabawa w szczytnym celu podczas festynu dla 3-letniej Agatki, a może sportowe emocje towarzyszącej kolarskiej imprezie odbywającej się w gminie Jaworzyna Śląska? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Weekend z historią w tle w Burkatowie (piątek-sobota)

W Burkatowie znów wystrzelą armaty i będzie słychać szczęk broni. 1 lipca miejscowość zapełni się grupami rekonstrukcyjnymi, które przypomną wydarzenia sprzed 261 lat, ale już dzień wcześniej 30 czerwca będzie można obejrzeć obóz wojskowy.

Program wydarzenia:

  • piątek, 30 czerwca – poznawanie historii i tajemnic obozu wojskowego.
    Zapraszamy na gawędy o broni i oporządzeniu wojskowym, warsztaty musztry, warsztaty rzemiosł dawnych, bicie pamiątkowych monet, wspólne przygotowanie XVIII – wiecznych potraw w kuchni obozowej, biesiada przy ognisku a dzień zwieńczymy nocnym pokazem światła i ognia.
  • sobota, 1 lipca – wielki piknik historyczno-edukacyjny.
    O godzinie 17.00 rozpocznie się widowisko historyczne „Bitwa pod Burkatowem”. Będą też przejażdżki łodzią po przypałacowym stawie w Burkatowie, zamki dmuchane, animacje dla dzieci, degustacja „zupy walecznych” przygotowanej przez KGW Burkatów. Wieczorem potańcówka.

Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Rawickiej (piątek)

W piątek, 30 czerwca o godzinie 17.00 w świdnickiej wieży ratuszowej odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Rawickiej „Natura, naturalnie”. Wstęp wolny.

Małgorzata Rawicka, mieszka w Świdnicy, ur. 1969 na Opolszczyźnie, żona, matka dwóch dorosłych synów. Maluje, poszukując środka wyrazu od realizmu po abstrakcje stosując różne techniki. Swoje doświadczenia praktyczne i teoretyczne nabywała pod okiem wybitnych artystów, m.in. w pracowni prof. Olgierda Bierwiaczonka w Katowicach, w Szkole Reklamy Handlowej w Katowicach oraz na warsztatach malarskich w kraju i za granicą, między innymi z angielskimi malarzami w Harwitch. Uczestniczka wielu wystaw, konkursów i projektów artystycznych. Była założycielem i prezesem Stowarzyszenia malarzy i twórców amatorów „Dom Artysty”. Obecnie prowadzi Pracownię Artystyczną „GoArts” , gdzie maluje i prowadzi zajęcia malarskie.

XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna (piątek)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na XXIII Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w piątek, 30 czerwca o godzinie 18.00 w Żarowskiej Izbie Historycznej (ul. Dworcowa 3, Żarów). Wstęp wolny. W programie dwa wykłady:

1) O pochówkach antywampirycznych i postaciach demonologicznych opowie Katarzyna Sobota-Liwoch, na co dzień archeolog, antropolog sądowy, etnolog i muzealnik oraz twórca kanału YouTube – „Archeolog w szpilkach”.

Wedle dawnych wierzeń, aby zapobiec wyjścia z grobu osoby uznawanej za wampira, upiora lub strzygę, stosowano różnego rodzaju metody, dziś znane powszechnie pod określeniem tzw. pochówku antywapirycznego. Do najczęściej stosowanych metod należał niegdyś m.in. pochówek z twarzą skierowaną do dołu, skrępowanie zwłok sznurami i pochowanie w pozycji embrionalnej, odcięcie głowy, przyciśnięcie zwłok głazem lub przebicie klatki piersiowej ostrym przedmiotem. Znaleziska tego typu na terenach polskich są znane są już z pierwszych wieków po chrystianizacji (X–XIII w.). Ostatnie tego rodzaju zabiegi przeprowadzano jeszcze w latach 30. XX wieku.

2) O niemieckich mapach topograficznych oraz tajemnicach jakie kryją umieszczone na nich symbole opowie Bogdan Mucha, na co dzień archeolog i historyk, specjalista ds. zbiorów muzealnych, autor publikacji poświęconych historii Ziemi Żarowskiej.

W 1875 roku w Cesarstwie Niemiec powstał urząd o nazwie „Königlich Preussische Landesaufnahme”, który objął kierownictwo nad techniczną stroną prac wykonywanych przez komórki Sztabu Generalnego. Ujednolicone zostały zasady prowadzenia triangulacji i niwelacji terenu, a także sporządzania zdjęć terenowych i kreślenia map. Prace ruszyły pełną parą i już w 1877 roku ukazały się pierwsze arkusze map w skali 1:25000, które powszechnie zwane są Messtischblattami. Do 1915 roku ukazało się 3307 arkuszy. Mapy te są jednym z najlepszych źródeł informacji na temat przeobrażania się przestrzeni, które zaszły w przyrodzie przez ostatnie 120 lat.

VIII Festiwal Schlaga – koncert w Kościele Pokoju (piątek)

W Kościele Pokoju w Świdnicy oprócz symfonicznych ponad 110-letnich organów Schlaga znajdują się jeszcze jedne i starsze, barokowe, ponad 300-letnie organy ołtarzowe. To właśnie na nich podczas jednego wydarzenia zagrają świdniccy organiści – małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie. Wyjątkowy koncert odbędzie w ramach trwającego VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wstęp wolny.

30.06.2023, PIĄTEK, godz. 19.00, Kościół Pokoju w Świdnicy
Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica – Polska) – organy

„Muzyka mi leży” – koncert Toxide i Hortus (piątek)

Rock, metal, house, pop, ambient czy hip-hop. Lokalni wykonawcy prezentujący zróżnicowane gatunki muzyczne znów będą występować w Parku Centralnym w Świdnicy. Koncerty ponowie zawitają na plenerową scenę Klubu Łaźnia w ramach cyklu „Muzyka Mi Leży”. Trzecia jego edycja rozpocznie się już w piątek, 30 czerwca. Zagrają Hortus i Toxide. Wstęp wolny.

Kino plenerowe na świebodzickim Rynku (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach oraz Wrocławska Fundacja Filmowa zapraszają w piątek, 30 czerwca na Dolnośląskie Spacery Filmowe i plenerową projekcję filmową „Ucieczka z Kina Wolność”.

Po projekcji filmowej odbędzie się wykład Adama Kruka, zbiórka wspomnień o świebodzickich kinach.
W przypadku niesprzyjającej pogody kino odbędzie się przy ul. Wolności 23 w auli. Liczba miejsc jest ograniczona, bezplatne wejściówki należy odbierać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Świdnickiej 15 oraz w Klubie Senior+ na Os. Sudeckim.

Giełda staroci i różności w Świebodzicach (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 1 lipca miłośnicy antycznych przedmiotów będą mogli udać się z wizytą na Rynek w Świebodzicach, gdzie odbędzie się Giełda Staroci i Różności. W godzinach od 8.00 do 14.00 wystawcy będą prezentować unikatowe okazy, które będzie można zakupić.Giełda Staroci i Różności odbywa się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Wyścig „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” (sobota-niedziela)

Przed nami IX edycja wyścigu „Szukamy następców Tadeusza Mytnika”. Przez dwa dni na malowniczych trasach gminy Jaworzyna Śląska ścigać się będą reprezentanci klubów kolarskich z całej Polski i plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy z medalistą olimpijskim z Nowic Tadeuszem Mytnikiem na czele.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 1 do 2 lipca. W sobotę zawodnicy pojadą w jeździe indywidualnej na czas. Start i meta zlokalizowane zostaną w Nowicach, a trasa przebiegać będzie przez Piotrowice Świdnickie, Nowice, Bolesławice, Jaworzynę Śląską. Do pokonania będzie maks. 13 km. W niedzielę zawodnicy wystartują wspólnie i będą musieli kilkukrotnie pokonać 10-kilometrowy odcinek na trasie Jaworzyna Śląska – Czechy – Pastuchów – Piotrowice Świdnickie – Jaworzyna Śląska. Start i meta zlokalizowane będą na terenie Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej.

Tradycyjnie w wyścigu weźmie udział plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy, m.in. Tadeusz Mytnik – srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu, Mieczysław Żelaznowski – trener Dolmelu Wrocław i takich zawodników jak śp. Ryszard Szurkowski, Józef Gawliczek – zwycięzca Tour de Pologne w 1966 r.

Organizatorzy przewidują też szereg atrakcji dla zawodników i kibiców, zarówno w Nowicach, jak i Jaworzynie Śląskiej. 1 lipca na terenie „Koziarni” w Nowicach nie zabraknie dmuchańców i strefy aktywności dla dzieci, strzelania z łuku, występów artystycznych, m.in. zespołu „Kalina” z Kalna. Będzie można także kupić pyszne smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowic. 2 lipca na terenie Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka” odbywać się będzie piknik rodzinny, od godz. 14.00 na dzieci czekać będą dmuchańce, strefa aktywności i występy artystyczne. Będzie także prowadzona zbiórka na rzecz Agatki Salamon.

Charytatywny turniej siatkówki plażowej dla Agatki Salamon (sobota)

Rodzinno-sportowy festyn charytatywny dla Agatki Salamon (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 1 lipca na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej odbędzie się Festyn Rodzinny, podczas którego na świdniczan czekać będzie mnóstwo atrakcji – zarówno dla najmłodszych, jak również dla ich rodziców.

Zapraszamy całe rodziny. Imprezę zaczniemy turniejami sportowymi, a w jej dalszej części czekać będą atrakcje związane z pokazami strażackimi czy też odwiedzinami policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Zawitają również do nas motocykliści z klubu Black Devils. Festyn zakończymy meczem piłkarskim o godzinie 17.00, w którym zmierzą się oldboje Polonii Świdnica z oldbojami Wałbrzyskiego Górnika. A wszystko to odbywać się będzie w otoczeniu mnóstwa atrakcji. Dmuchańce, loterie, animacje dla dzieci, no i pyszny domowej roboty catering – wylicza i zachęca do udziału Wiesław Żurek, prezes Fundacji Wspierania Sportu „Łączy nas Football”.

Festyn rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do godziny 19.00. – Całość środków finansowych pozyskanych w tracie festynu przekazanych zostanie na pokrycie kosztów operacji serca trzyletniej Agatki Salamon, córeczki Patryka Salamona – piłkarza Świdnickiego Klubu – podkreśla Żurek.

Piknik „Nie pogrywaj ze swoim zdrowiem” na świdnickim basenie odkrytym (sobota)

Fundacja eRAKobiet oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy zapraszają na piknik pod hasłem „Nie pogrywaj ze swoim zdrowiem”. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 1 lipca na odkrytym basenie w Świdnicy. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12.00 do 17.00.

W programie m.in. namiot edukacyjny z fantomami do nauki samobadania piersi, spotkanie z ratownikiem wodnym nauka węzłów ratowniczych, zaplatanie kolorowych warkoczyków, tatuaże i inne atrakcje dla najmłodszych.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

W najbliższą niedzielę, 2 lipca na świdnickim Rynku i w okolicznych uliczkach znów pojawi okazja do wyszukania kolekcjonerskich monet, starych pocztówek i znaczków, biżuterii, mebli, porcelanowych i szklanych naczyń i wiele, wiele innych różności. Rozmaitości jak co miesiąc jest co niemiara i z pewnością każdy będzie mógł tu znaleźć coś dla siebie interesującego.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita ponowie na świdnicki Rynek i okoliczne uliczki w niedzielę, 2 lipca. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 7.30 do 13.00.

Targ Ziemi124 w Kraskowie (niedziela)

W przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego będzie można zaopatrzyć się w zdrowe produkty od lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło. Targ Ziemi odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 lipca w godz. 11.00-15.00.

Z listą wystawców można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Dzień Psa – piknik w Parku Centralnym (niedziela)

Pozyskanie środków dla podopiecznych świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu przyświecać będzie imprezie, która odbędzie się 2 lipca w Parku Centralnym. Na piknik oraz bieg charytatywny z okazji Dnia Psa zaprasza Świdnicka Grupa Biegowa, Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych oraz Fundacja Mam Pomysł, będąca operatorem świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Piknik odbędzie się w niedzielę w godzinach od 12.00 do 17.00. Jego głównym punktem będzie bieg rekreacyjny parkowymi alejkami na dystansie 1000 metrów lub – dla chętnych – 2000 metrów. Rozpocznie się on w samo południe obok hali sportowej. Na mecie na zapisanych uczestników czekać będą unikatowe, pamiątkowe medale oraz dyplomy. Zgłoszeń należy dokonywać elektronicznie przez dedykowany formularz umieszczony na stronie internetowej Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy.

W trakcie imprezy odbędzie się zbiórka datków na zwierzęta, kiermasz ciast i innych przysmaków z zyskiem dla zwierzaków, animacje dla dzieci (np. dmuchańce), loteria fantów, sportowa rywalizacja z Centrum Formy 58100, a także dostępne będzie stoisko z gadżetami FMP Charity Shop.

Mydlany Park Festiwal w Żarowie (niedziela)

Żarowska Fundacja Inicjatywa B zapraszana szóstą edycję Mydlanego Parku, który zyskał już rzeszę sympatyków. Impreza odbędzie się w niedzielę, 2 lipca. Ze względu na rewitalizację żarowskiego parku zabawa zostanie przeniesiona na miejski stadion w Żarowie.

Wydarzenie składające się z mydlanego happeningu oraz „Piana Party” rozpocznie się o godz. 16.00 wielką emisją małych banieczek, które produkowane będą przez wydajne wytwornice. W mydlanej atmosferze uczestnicy festiwalu, wykorzystując udostępnione przez organizatora płyn i zestawy bańkarskie, będą tworzyć ogromne tunele oraz małe i duże banieczki w niezliczonej ilości.

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych Fundacja Inicjatywa B przygotuje kilkadziesiąt autorskich zestawów bańkarskich, a dla najmłodszych (do 3 lat) uczestników festiwalu – specjalną strefę, w której będzie można bańki złapać, powąchać oraz puszczać za pomocą różnych zabawek.

Nieopodal „Strefy Małych Banieczek” animatorzy oraz wolontariusze z żarowskiej fundacji będą zamykać dzieci w bańkach, prowadzić instruktaż puszczania i wdmuchiwania małych baniek w te większe oraz angażować osoby zainteresowane w pracę warsztatową, polegającą na malowaniu pianą.

O godz. 18.00 przyjdzie pora na festiwalowe „Piana Party”, które rozpocznie się pokazem zumby wśród tysięcy baniek mydlanych. Po prezentacji tanecznej, współpracujące od wielu lat z fundacją OSP Pożarzysko stworzy „mydlaną wyspę”, w której zanurzą się nie tylko dzieci, ale również, jak pokazały poprzednie edycje wydarzenia, młodzież i dorośli.

/opr. mn/

Poprzedni artykułKukiełkowe, tkackie czy piernikarskie. Ruszyły zapisy na Letnie Warsztaty Muzealne
Następny artykułJak dobrać odpowiednią karmę dla kota w zależności od wieku i kondycji?