Strona główna 0_Slider Najpierw białe i cuchnące, dziś zielone. Ścieki znów wpływają do potoku

Najpierw białe i cuchnące, dziś zielone. Ścieki znów wpływają do potoku [FOTO]

0

Nie minął nawet tydzień, a potokiem w Parku Strzelnica, obok ogrodów działkowych znów płynie podejrzana ciecz. Tym razem ma intensywny, zielony kolor. Ponownie doskonale widać, w którym miejscu trafia do potoku.

Około 7.30 jeden ze spacerowiczów zaalarmował o nienaturalnym kolorze wody w potoku. Z rury, przy której ktoś położył dwa betonowe bloczki, wpływa zielona ciecz. Jak określił czytelnik Swidnica24.pl, trudno określić jej zapach.

To nie pierwsze zgłoszenie o zanieczyszczaniu potoku. 22 sierpnia 2022 roku pojawiła się cuchnąca sina ciecz. 31 sierpnia na nasze pytania, czy udało ustalić się źródło, prezes ŚPWiK Tomasz Jaworski odpowiedział: „Nadal intensywnie pracujemy nad dokładnym zlokalizowaniem miejsca, w którym dochodziło do przedostawania się ścieków sanitarnych do kanalizacji deszczowej, co w efekcie powodowało pojawianie się ścieków sanitarnych u wylotu kolektora burzowego do zbiornika retencyjnego w rejonie ul. Strzegomskiej. Na pierwszym planie sprawdzane były odcinki sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy L. Zamenhofa /Sikorskiego oraz odgałęzienia do ulic przyległych (M. Kunic, L. Webera). W tych miejscach występowały wcześniej zatory kanalizacyjne. Po ich udrożnieniu przestały płynąć nieczystości w ww. kolektorze deszczowym, o czym było wspomniane we wcześniejszej korespondencji. Równocześnie został naprawiony odcinek kanalizacji sanitarnej w ul. Gen. Wł. Sikorskiego przy skrzyżowaniu z ul. L. Zamenhofa metodą bezwykopową przy pomocy pakera, tj. ciśnieniowego urządzenia do punktowych napraw rur. Sprawdzone dotychczas miejsca nie wykazały powodów do jakichkolwiek przecieków. Poszukiwania są kontynuowane poprzez sprawdzanie kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej/ deszczowej w tym rejonie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w II kw. 2023 zostanie wykonana modernizacja kanalizacji sanitarnej przy pomocy utwardzonego rękawa poliestrowego w rejonie ulic: L. Zamenhofa / J. Riedla, na co ŚPWiK ma już wyłonionego wykonawcę. Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach, uniemożliwiły prace służbom ŚPWiK w celu zlokalizowania miejsca gdzie dochodzi do przecieku. Sytuacja jest bardzo poważna i ŚPWiK dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej znaleźć miejsce, w którym przelewają się ścieki.”

Czy udało się ostatecznie dotrzeć do miejsca, skąd ścieki wpływają do kanalizacji burzowej, ŚPWiK już nie informowało. Tymczasem w tym samym miejscu ciecze, które na pewno nie mają żadnego związku z deszczem, wpływają do potoku – można już powiedzieć – systematycznie. 19 maja tego roku spacerowicza zaobserwował białą, cuchnącą substancję, wpływającą z wylotu rury, który znajduje się w skarpie. Dzisiaj z tego samego miejsca popłynęła ciecz w kolorze zielonym.

Na pytania, wysłane do ŚPWiK 19 maja, do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Skierowaliśmy kolejne. Problem został również zgłoszony pogotowiu wodociągowemu.

Aktualizacja: O 11.10 rzecznik ŚPWiK Witold Tomkiewicz nadesłał odpowiedź: W sprawie wycieku z burzowca w dniu 19.05 trwają działania mające za zadanie wykluczenie nieszczelności pomiędzy kanałem sanitarnym a deszczowym wzdłuż ulicy Kanonierskiej: wykonano inspekcję TV kanałów, która niczego nie wykazała; w tej chwili powinno trwać zadymianie i jednoczesna inspekcja TV. Jeśli wykluczymy nieszczelność jedyną możliwością dostania się ścieku do kanału deszczowego są burzowe kratki uliczne – do którejś mogła trafić np zawartość zbiornika toalety autobusu turystycznego. Co do zielonkawej cieczy, podejrzenia naszych fachowców skierowane były od początku na miejską siec ciepłowniczą. MZEC potwierdza trwającą od wczoraj awarię sieci na Osiedlu Młodych: zabarwiona woda z sieci ciepłowniczej przedostała się do kanalizacji deszczowej, spłynęła do zbiornika retencyjnego w pobliżu centrum handlowego przy ul. Strzegomskiej, z którego przesączyła się do strumienia. Substancja barwiąca nie jest szkodliwa dla ludzi i środowiska. Ciepłownicy lokalizują awarię, w czasie poszukiwań możliwe będą okresowe braki ciepłej wody użytkowej. Wyniki zadymiania i inspekcji na ul. Kanonierskiej powinny być znane pod koniec dnia. Poinformuję tak szybko, jak to będzie możliwe.

/red./
Zdjęcia nadesłane przez czytelnika

Poprzedni artykułKolejny Ekopiknik w Świdnicy. Tym razem przy lodowisku
Następny artykułBezpłatne badania i akcja „Badamy nie tylko mamy” w Świdnicy. Amazonki będą zachęcały do profilaktyki raka piersi