Strona główna 0_Slider Świdniczanie w końcu dostaną dodatek węglowy? Dzisiaj wojewoda przelał magistratowi pieniądze na...

Świdniczanie w końcu dostaną dodatek węglowy? Dzisiaj wojewoda przelał magistratowi pieniądze na ten cel

0

Od listopada 2022 roku ponad 70 mieszkańców Świdnicy czeka na wypłatę dodatku węglowego. Kompletny bałagan w mieście doprowadził najpierw do zwrotu prawie 400 tysięcy złotych na ten cel, a potem do kolejnych tygodni oczekiwania. Jak dzisiaj poinformował urząd wojewódzki, ostatnie pieniądze trafiły na konto Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Dodatek węglowy to 3000 zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Został wprowadzony wraz z gwałtownym wzrostem cen i ograniczoną dostępnością węgla. O środki można było się ubiegać od sierpnia do listopada 2022r.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wypłacił dotychczas 2441 dodatków węglowych na kwotę ponad 7 mln 300 tys. złotych. Terminy kolejnych wypłat uzależnione są od przekazania środków finansowych przez stronę rządową – informował świdnicki magistrat 25 stycznia tego roku. I coś się zacięło. – Na wniosek Miasta Świdnicy Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu przekazał w dniu 24 stycznia 2023 r środki w wysokości 397 800 zł na wypłatę dodatku węglowego. Środki w powyższej kwocie zostały zwrócone w dniu 28 lutego 2023 r. – poinformował Swidnicę24.pl zespół prasowy wojewody dolnośląskiego 20 marca 2023r.

Jak się okazało, odpowiedzialni za proces dysponowania środkami na dodatki urzędnicy miejscy nie złożyli wniosku do Rady Miejskiej o wprowadzenie tych środków do budżetu, mimo że mogli to zrobić jeszcze podczas sesji Rady Miejskiej w styczniu lub prosząc o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Tłumaczenia były kuriozalne, o czym pisaliśmy szczegółowo 20 marca.

Miasto oddało kasę i złożyło już poza wszelkimi ustawowymi terminami wniosek o 240 tysięcy złotych. Z kolei rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska w odpowiedzi na pytania Swidnica24.pl wyjaśniała, że na dodatki czekają tylko 72 osoby i na wypłatę potrzeba 216 tysięcy złotych. Skąd takie różnice w kwotach? O to rzeczniczkę zapytaliśmy 17 marca 2023r. Do dzisiaj nie odpowiedziała.

Dzisiaj natomiast nadeszła odpowiedź z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego: Urząd Wojewódzki otrzymał dziś środki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i zostały one niezwłocznie przekazane do Miasta Gminy Świdnica. Było to możliwe dzięki staraniom bezpośrednim Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego.

Pieniądze – jak informuje przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski, już podczas ostatniej sesji, 31 marca, zostały wprowadzone do budżetu miasta.

/asz/

Poprzedni artykułWykopali pocisk moździerzowy. Policja apeluje o ostrożność
Następny artykułWalczymy w wielkim finale o przepustkę na szczebel wojewódzki [RELACJA LIVE]