Strona główna 0_Slider Fontanna i plac zabaw powrócą do ogródka jordanowskiego. Ruszyły prace

Fontanna i plac zabaw powrócą do ogródka jordanowskiego. Ruszyły prace [FOTO]

0

Zaniedbany teren między ulicami 1 Maja i Marii Konopnickiej, na którym mieścił się plac zabaw zwany popularnie ogródkiem jordanowskim, przejdzie wyczekiwaną przemianę. W poniedziałek na dobre rozpoczęto roboty związane z renowacją zielonego zakątka śródmieścia.

Na terenie ograniczonym ulicami 1 Maja, Mennicką i Marii Konopnickiej istniał dawniej ogród należący do popularnego fotografa świdnickiego Paula Sachera. W 1952 roku urządzono tam miejsce zabaw i wypoczynku, które nazwane zostało ogródkiem jordanowskim, chociaż miało niewiele wspólnego z ideą doktora Henryka Jordana, który pierwszy ogród założył w Krakowie pod koniec XIX wieku. Ogrody jordanowskie były bowiem nie tylko placami zabaw, ale też terenem do rozwoju fizycznego i społecznego dzieci z miast. Mimo tego świdnicki ogródek przyciągał całe rodziny. Znajdowała się tam sadzawka z fontanną i zagroda z sarnami, byli też stróże pilnujący porządku.

Ulica 1 Maja – ok. 1965 r. Plac zabaw popularnie nazywany „Ogródkiem Jordanowskim” pomiędzy ulicami 1 Maja i Marii Konopnickiej (fot. Władysław Orłowski, kolekcja Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, zasoby portalu Świdnica-Moje Miasto – Świdnickiego Archiwum Cyfrowego)

Niegdyś przyciągający zielenią i atrakcjami ogródek w ostatnich latach owiany był złą sławą. Zdegradowany obszar ze zniszczony ogrodzeniem i pozostałościami fontanny przyciągał miłośników trunków. Z tego powodu często poruszano kwestię odrestaurowania tego zielonego zakątka świdnickiego śródmieścia. Możliwość przeprowadzenia rewitalizacji miasto uzależniało od pozyskania środków zewnętrznych. Czynione w tym zakresie starania zakończyły się pozyskaniem dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4 mln 230 tys. złotych.

Na początku kwietnia podpisano umowę z firmą REMECO, której powierzono zajęcie się nie tylko rewitalizacją ogródka jordanowskiego, ale również przebudową podwórka położonego między ulicami Teatralną a Przechodnią. Na realizację obu zadań przeznaczono 4 mln 700 tys. złotych. Planuje się, że prace powinny zakończyć się w ciągu 13 miesięcy od dnia podpisania umowy.

W ramach rewitalizacji ogródka przewidziano wykonanie nowych alejek i nasadzeń zieleni. Teren zostanie oświetlony lampami parkowymi, pojawi się tam monitoring, ławki i kosze, poidła, stojaki rowerowe oraz fontanny. Powstanie też nowy plac zabaw wraz ze strefą rodziców osłoniętą pergolą. – Cały teren będzie ogrodzony. Nowością na placu zabaw będą krzywe lustra – urządzenia, których nie ma jeszcze w Świdnicy. Ponadto rozebrane zostaną budynki usługowe i gospodarcze, które nie są użytkowane, a ich stan techniczny jest katastrofalny – informowała wcześniej Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Ponadto rozebrane zostaną sąsiadujące z ogródkiem nieużytkowane budynki gospodarcze, które znajdują się w złym stanie technicznym.

Prace na podwórku wewnątrz kwartału Przechodnia – Bohaterów Getta – Teatralna – Mennicka obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu – wyliczała Dzwonkowska.

Prace prowadzone na terenie ogródka jordanowskiego:

Od poniedziałku, 17 kwietnia w rejonie ogródka jordanowskiego obowiązują ograniczenia w parkowaniu pojazdów. Ma to związek z pracami rozbiórkowymi prowadzonymi przez wykonawcę inwestycji na rewitalizowanym skwerze. Od wtorku roboty rozbiórkowe mają ruszyć wewnątrz kwartału ulic Przechodnia – Teatralna – Bohaterów Getta – Mennicka. – Prace te prowadzone będą przez około 3 tygodnie. W tym czasie uniemożliwione będzie parkowanie na parkingu przy ulicy Marii Konopnickiej wzdłuż ogrodzenia Ogródka Jordanowskiego oraz na podwórku od strony ulicy Teatralnej – informowała ostatnio rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W związku z tym do zmotoryzowanych mieszkańców tego obszaru śródmieścia wystosowano prośbę o przeparkowanie aut.

Właścicieli i najemców garaży (od strony podwórka) przy ul. Teatralnej prosimy o nieużytkowanie ich przez czas trwania robót rozbiórkowych. Ponadto mieszkańców budynków przy ulicy Przechodniej 4, 5, 6, 8, 10 i Mennickiej 11 prosimy o niekorzystanie z drzwi prowadzących na podwórko. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość i zrozumienie, prace te prowadzone są z myślą o mieszkańcach Świdnicy – mówi Joanna Salus-Komorowska, dyrektor wydziału przetargów i inwestycji miejskich świdnickiego magistratu.

/mn/

Poprzedni artykułAkumulatorowa piła łańcuchowa do prac domowych i profesjonalnego utrzymania ogrodu
Następny artykułCeny usług opróżniania nieruchomości po zgonie – przewodnik