Strona główna 0_Slider Dla kogo 1,5% podatku? Joanna Gnosowska po przeszczepie twarzy wciąż potrzebuje pomocy

Dla kogo 1,5% podatku? Joanna Gnosowska po przeszczepie twarzy wciąż potrzebuje pomocy

0

Trwa okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie jest to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia Joanny Gnosowskiej.

Szanowni Państwo,
Zwracam się z prośbą o przekazanie 1,5% podatku. Ze względu na dokonany przeszczep twarzy w przebiegu choroby nerwiakowłókniakowatość typu I, zwanej NF1 wymagam stałej immunosupresji. Konieczne są znaczne nakłady finansowe na zakup leków, konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne oraz pokrycie kosztów dojazdów na badania i konsultacje do Gliwic, Katowic, Bydgoszczy i Kajetan.

Obecnie jestem pod opieką Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia we Wrocławiu z własnym subkontem pod hasłem:
„GNOSEK”. Chirurdzy z Gliwic dokonali cudu wymieniając zniszczoną przez nowotwór twarz, zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, aby zechcieli wspomóc starania powrotu do zdrowia.

Aby przekazać 1,5% za dany rok, w zeznaniu podatkowym PIT należy koniecznie wpisać:
– w rubryce dotyczącej organizacji pożytku publicznego: KRS – 0000050135
– w rubryce „cel szczegółowy” : GNOSEK

Można też choćby najdrobniejsze kwoty przekazać na konto:
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia
Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław
45 1240 1994 1111 0000 2495 6839
Z dopiskiem : darowizna na cele ochrony zdrowia – „GNOSEK”

Serdecznie dziękuję
Joanna Gnosowska z rodziną

***

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała i udostępniła za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie dostępne jest na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Twój e-PIT wylicza też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych. Można też dokonać zmian i wskazać inną organizację oraz cel.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. asz/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Traugutta
Następny artykułSędziowski skandal w Świdnicy! [FOTO/VIDEO]